Przybytek i Kołodziński na medal na Florydzie

9 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński walczą o drugi start w igrzyskach olimpijskich. W Londynie, w 2012 roku zajęli 13. miejsce. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński walczą o drugi start w igrzyskach olimpijskich. W Londynie, w 2012 roku zajęli 13. miejsce.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zdobyli brązowy medal w otwartych mistrzostwach Ameryki Północnej w żeglarskiej klasie 49er, które odbyły się w amerykańskim Clearwater. To najlepszy wynik duetu AZS AWFiS Gdańsk podczas miesięcznych startów na Florydzie. Dzięki punktom zdobytym w trzech regatach akademicy awansowali na 13. miejsce w światowym rankingu. To dobry prognostyk przed czekającą ich w tym roku rywalizacją o kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Olimpijczycy z Londynu sumiennie przygotowują się do walki o wyjazd na drugi igrzyska. Ostatni miesiąc gdańscy żeglarze spędzili w USA. Ze startu na start rozkręcali się. W Midwinters Regatta zajęli 10. miejsce, a w regatach Pucharze Świata OCR w Miami uplasowali się na 8. pozycji. Najwyższą dyspozycję osiągnęli w mistrzostwach Ameryki Północnej.

- Bardzo cieszymy się, że przyjechaliśmy na akwen Clearwater. Zapoznaliśmy się z jego charakterystyką, wiemy czego możemy się spodziewać podczas przyszłorocznych mistrzostw świata. Doświadczyliśmy skrajnie różnych warunków. Dzień pierwszy był wietrzny z budującą się, stromą falą oraz całkiem silnym prądem. Drugi dzień wiatr od brzegu, bardzo zmienny, ze zmianami w sile i kierunku. Natomiast dzień trzeci to wiatr bryzowy z południa, bez fali, z silnym prądem. Woda podczas wyścigów przemieszczała się z prędkością 20 metrów na minutę - relacjonują żeglarze na oficjalnej stronie PZŻ.

Łukasz z Pawłem aż pięć z dziewięciu wyścigów ukończyli w czołowej "3", a piąty start w mistrzostwach wygrali. W ostatnim biegu stoczyli zaciętą walkę o srebro w końcowej klasyfikacji. Wyprzedzili najgroźniejszych rywalizacji o dwie pozycje, a potrzebne były trzy miejsca różnicy do wspięcia się stopień wyżej na podium.

Poza zasięgiem rywali byli bracia Alonso. Hiszpanie wygrali cztery wyścigi, a w żadnym ze startów, który zaliczono im do punktacji końcowej, nie spadli poniżej 5. miejsca.

Medaliści mistrzostw Ameryki Północnej 2015:
1. Federico i Arturo Alonso (Hiszpania) 19 punktów
2. Erik Heil, Thomas Ploessel (Niemcy) 42
3. Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (Polska) 43

Opinie (5)

• Gratulacje (4)

Spoko wynik chłopaki, dobrze tam nahalsowali w tej calej hameryce ale luzik na Igrzyska pojedzie i tak Czajor. W Laserze Grab na RSX oczywiście Miarczyński a na Finie Kusznierewicz... na 470 myślę, że gdyby Stańczyk chciał wsiąść to też by wklepał bez problemów eliminacje i tak właśnie wygląda prawda o szkoleniu młodzieży w PZŻ przez ostatnie 14 lat.

• 4 1

• niestety cos w tym jest...

• 3 1

• Geniuszu, gratuluje! (1)

Pewnie myślisz, że w ten sposób robisz dobrze dla żeglarstwa...

• 1 2

• myslenie zeglarstwu nigdy nie szkodzilo
        a uklad wzajemnej adoracji zawsze

• 3 0

• mistrzowski post, prowokuje do myslenia
      jednk jest wyrazna roznica jakosciowa pomiedzy "starymi" mistrzami a mlodym pokoleniem
      byloby super jesli starzy w komlecie by staneli na starcie, i cos mi sie wydaje ze faktycznie mogliby wklepac krajowe eliminacje do Olimpiady