Miłe złego początki

3 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Klub nadal oficjalnie pozostaje przy nazwie Dablex AZS AWFiS, o czym świadczy wpis w protokole meczowym oraz reklama byłego sponsora na koszulkach i w hali, ale to już zupełnie inne piłkarki ręczne. Dlatego gdańszczanki przegrały na własnym parkiecie ze Zgodą Ruda Śląska aż 18:34 (10:16). W bardzo odmłodzonym składzie akademiczki kroku rywalkom dotrzymały tylko do 20 minuty, a na początku meczu nawet prowadziły trzema bramkami

.

AZS AWFiS: Brzezińska, Zych - Kordunowska 3, Taczyńska 1, Kowalewska 5, Malich 3, Białek 2, Rostankowska 2, Jędrzejczyk 1, Drobińska, Jakubowska 1, Neumann, Kempa.

ZGODA: D.Krzymińska, Łakomska, Mieńko - Jasińska 6, Pawlik 5, Waga 4, Gleń 10, Kucińska 2, Weselak 3, M.Krzymińska 2, Mrozek 2, Olek, Stangret, Świszcz.

Na mecz kibice przygotowali ulotki, które były stylizowane na pogrzebowe klepsydry. Zresztą i treść była takowa. Zawiadamiano bowiem o "Śmierci drużyny Dableksu AZS AWFiS", a jako przyczynę wskazywano "nieudolność działaczy". Szczypiornistkom trudno nadal uwierzyć, że już nie grają dla Gdańska. Na trybunach zasiadło aż sześć z dziesięciu, których brak realizowania finansowej strony kontraktów przez klub zmusił do odejścia. Młodszym koleżankom kibicowały: Katarzyna Koniuszaniec, Karolina Szwed, Aleksandra Mielczewska, Patrycja Mikszto, Patrycja Kulwińska i Joanna Sawicka. Żadna z nich formalnie nie związała się z innym klubem. Teoretycznie zatem można je zatrzymać, ale trzeba mieć pieniądze, a przede wszystkim wolę utrzymania silnej drużyny.

Jerzy Ciepliński przeciwko Zgodzie wystawił juniorski skład. I na początku przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Przyjezdne przez pięć minut nie mogły zdobyć bramki, a akademiczki po rzutach Anity Kordunowskiej, Marty Taczyńskiej i Doroty Kowalewskiej objęły prowadzenie 3:0.

Miejscową obronę sforsowała wreszcie 30-letnia skrzydłowa Barbara Jasińska, a po chwili jej koleżanki poszły za ciosem. Rozkręciła się Anna Pawlik, a na 4:3 dla Zgody trafiła Joanna Waga. Akademiczki zmobilizowały się, gdy Pawlik trafiła na ławkę kar. Kowalewska dwukrotnie celnie rzucała z karnych, a trafienie dołożyła Milena Malich i znów był korzystny wynik dla AZS AWFiS 6:4.

Niestety, jeszcze tylko do 20. minuty gospodyniom starczyło konceptu na grę. Coraz większe były kłopoty w ataku pozycyjnym. Ostatni korzystny wynik był przy 7:6 po kolejnym trafieniu Malich, a remis pojawił się na 8:8 po rzucie Agnieszki Białek.

Od tego ostatniego wyniku przyjezdne zdobyły 6 bramek z rzędu i zrobiło się 8:14! Szczególnie gnębiła gdańszczanki Katarzyna Gleń. Strzelecką niemoc miejscowych, dopiero w przedostatniej minucie pierwszej połowy przełamała Kordunowska. Jednak na przerwę zespoły zeszły z 6-bramkowym prowadzeniem Zgody, gdyż w ostatniej sekundzie gola z karnego dołożyła Pawlik.

Wszelkie nadzieje na korzystny wynik prysły zaraz po przerwie. Niesamowita Gleń zaczęła punktować nie tylko karnych, ale i po kontrach, a dzielnie sekundowała jej Jasińska. Tym samym Zgoda odskoczyła na 25:12. Pogodzony z wynikiem gdański szkoleniowiec pozwolił na debiuty kolejnym nastolatkom, Katarzynie Drobińskiej i Aleksandrze Jędrzejczyk. Ta ostatnia zdobyła też pierwszą bramkę w ekstraklasie.

Warto podkreślić doskonałą atmosferę na trybunach. Co prawda w hali stawiło się niespełna 200 kibiców, ale fan club zespołu ani na moment nie zaprzestał dopingu zespołu. Entuzjazm z ich strony był dla nastolatek równie duży, jak dla ich poprzedniczek, które grały o ligowe medale.

Tabela wprowadzona: 2009-01-04

Pozostałe wyniki 15. kolejki: AZS AWF Warszawa - Łączpol Gdynia 25:38 (15:20), AZS Politechnika Koszalin - SPR Asseco BS Lublin 23:37 (15:15), Ruch Chorzów - Start Elbląg 30:28 (15:11), Słupia - Piotrcovia 19:26 (10:17), Carlos-Astol Jelenia Góra - Interferie Zagłębie Lubin 29:39 (16:21).