• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Rzym 2024. Dwa medale dla Polski

Jacek Główczyński
8 czerwca 2024, godz. 08:00 
Opinie (8)
aktualizacja: godz. 22:37 (8 czerwca 2024)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Lekkoatletyczny Weekend z lekkoatletyką w Trójmieście. Dwa mityngi ku pamięci legend za darmo
Aleksandra Formella (z prawej) w sztafecie mieszanej 4x400 metrów zajęła 7. miejsce w mistrzostwach Europy w lekkoatletyce Rzym 2024. Aleksandra Formella (z prawej) w sztafecie mieszanej 4x400 metrów zajęła 7. miejsce w mistrzostwach Europy w lekkoatletyce Rzym 2024.

Blisko 100-osobowa reprezentacja Polski uczestniczy w mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. Tak licznej ekipy nie mieliśmy nigdy wcześniej. Zawody rozgrywane będą w Rzymie od 7 do 12 czerwca. Transmisje są dostępne na kanałach i aplikacjach telewizji publicznej TVP. Biało-czerwoni pierwsze medale zdobyli drugiego dnia imprezy. Brąz wywalczyli: Pia Skrzyszowska w biegu na 100 metrów przez płotki i Michał Haratyk w pchnięciu kulą. Z pięcioosobowej grupy zawodniczek i zawodników z trójmiejskich klubów najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Formella (SKLA Sopot), która w sztafecie mieszanej 4x400 metrów zajęła 7. miejsce.



Aktualizacja, godz. 22:37



Najliczniejsza reprezentacja Polski w historii mistrzostw Europy



Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce rozgrywane są od 1934 roku. Najpierw w cyklu 4-letnim, a następnie co 2 lata. Na zawody, które od 7 do 12 czerwca odbywają się w Rzymie, Polska wystawiła rekordową ekipę pod względem liczebności. To aż 96 zawodniczek i zawodników.

Mistrzostwa Europy Monachium 2022. Aż 14 medali. Anna Kiełbasińska trzy razy na podium Mistrzostwa Europy Monachium 2022. Aż 14 medali. Anna Kiełbasińska trzy razy na podium

Dotychczas biało-czerwoni w tej rangi imprezie zdobyli 180 medali, w tym 57 złotych. W 2022 roku, w Monachium było aż 14 miejsc na podium. Trzy medale zdobyła m.in. nieobecna w Rzymie Anna Kiełbasińska z SKLA Sopot.



Pięcioro lekkoatletów z Trójmiasta w reprezentacji Polski



Trójmiejskie kluby do reprezentacji Polski na tegoroczne mistrzostwach wprowadziło pięcioro przedstawicieli. Aleksandra Formella miała udział w najlepszym wyniku biało-czerwonych podczas pierwszego dnia mistrzostw, choć i on pozostawił niedosyt, bo w tej konkurencji przystępowaliśmy z 5. czasem wśród ośmiu finalistów. Jednak kiepski tor startowy (drugi) i kłopoty na zmianach sprawiły, że walki o medal nie było.

Cztery sztafety na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Srebro kobiet na 4x400 m Cztery sztafety na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Srebro kobiet na 4x400 m

22-letnia lekkoatletka SKLA Sopot kończyła w sztafetę mieszaną 4x400 metrów. Wraz z biegnącymi na wcześniejszych zmianach: Karolem Zalewskim, Mariką Popowicz-DrapałąMaksymilianem Szwedem zajęła 7. miejsce z wynikiem 3:15.32, korzystając na dyskwalifikacji Francji. Złoto dla Irlandii z nowym rekordem mistrzostw Europy (3:09.92), a kolejne miejsca na podium dla: Włoch (3:10.69) i Holandii (3:10.73).

Najlepszy wynik Polski pierwszego dnia mistrzostw Europy Rzym 2024



- Sytuacja na zmianie bardzo mnie zszokowała i starałam się jak najszybciej odebrać pałeczkę. Dodatkowo dwóch zawodników mi zablokowało drogę, musiałam przebiec pomiędzy nimi. Totalnie nie wiedziałam co się dzieje, ale dałam z siebie wszystko - powiedziała Formella, cytowana przez oficjalną stronę PZLA.
Aleksandra zgłoszona jest jeszcze do żeńskiej sztafety 4x400 metrów, która we wtorek, 11 czerwca o godzinie 11:15 stanie do eliminacji, a w środę, 12 czerwca o 21:06 - miejmy nadzieje - będzie w finale rywalizować o jeden z medali.



Jednak w tej konkurencji sopociance będzie trudno o występ. Selekcjoner Aleksander Matusiński zabrał bowiem do Rzymu aż siedem zawodniczek specjalizujących się w biegu na 400 metrów. Liderką tej grupy jest Natalia Kaczmarek. Ponadto na start liczą: medalistki olimpijskie: Iga Baumgart-WitanJustyna Święty-Ersetic, doświadczona Popowicz-Drapała, która wraz z dyskobolem Robertem Urbankiem jest kapitanem całej polskiej reprezentacji na mistrzostwa Europy. W odwodzie są także: Kinga GackaAlicja Wrona-Kutrzepa.

Dwa brązowe medale drugiego dnia mistrzostw Europy Rzym 2024



W sobotę, 8 czerwca podczas drugiego dnia mistrzostw Europy biało-czerwoni zdobyli dwa brązowe medale. W biegu na 100 metrów przez płotki Pia Skrzyszowska ustanowiła rekord życiowy 12.42, co jest drugim rezultatem w historii polskiej lekkoatletyki na tym dystansie (po 12.36 Grażyny Rabsztyn z 1980 roku, co było wówczas rekordem świata). Polce jednak nie udało się obronić złota sprzed dwóch lat. Finiszowała za Cyreną Samby-Mayeli (Francja) - 12.31 i Ditają Kambundji (Szwajcaria) - 12.40, które pobiły rekord Europy - odpowiednio seniorem i młodzieżowy do lat 23.

Na najniższym stopniu podium po konkursie pchnięcia kulą stanął Michał Haratyk. W pierwszej próbie uzyskał 20.94. Ten wynik pobili tylko: Włoch Leonardo Fabri (22.45 - rekord mistrzostw Europy) oraz Chorwat Filip Mihajlevic (21.20). Tym samym nasz 32-latek na mistrzostwach Europy na otwartym stadionie miał już komplet medali (złoto 2018, srebro 2016), a ten z Rzymu jest najbardziej nieoczekiwany.

Paulina Ligarska w Rzymie walczy nie tylko o jak najlepsze miejsce w mistrzostwach Europy, ale o wynik, który pozwoli jej wystartować na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Paulina Ligarska w Rzymie walczy nie tylko o jak najlepsze miejsce w mistrzostwach Europy, ale o wynik, który pozwoli jej wystartować na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.

Paulina Ligarska na 12. miejscu w siedmioboju



Najbardziej zapracowała z trójmiejskich zawodników była Paulina Ligarska. Lekkoatletka SKLA rywalizowała w dwudniowym siedmioboju. Tę konkurencję otworzyła biegiem w czasie 13.96 na 100 metrów przez płotki, a potem wzwyż skoczyła tylko 171 cm, co dawało jej dopiero 21. miejsce. Sopocianka zaczęła odrabiać straty od pchnięcia kulą. Wynik 14.51 pozwolił jej awansować o 7 lokat. Dzień zakończyła biegiem na 200 metrów w czasie 24.96. Po czterech konkurencjach zgromadziła 3569 punktów i była 14.

W sobotę, 8 czerwca Ligarska skoczyła w dal 6.07, rzuciła oszczepem 40.56 oraz uzyskała czas 2:13.52 w biegu na 800 metrów. Łączny rezultat 6034 punkty dał jej 12. miejsce. Sopocianka wciąż ma szansę, aby na podstawie rankingu zakwalifikować się do startu na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. W maju zdobyła tytuł mistrzyni Polski drugim wynikiem w karierze 6098 punktów, a jej rekord życiowy sprzed dwóch lat to 6241 pkt.



Jakub Szymański uzyskał najlepszy czas w eliminacjach biegu na 110 metrów przez płotki. W sobotę, 8 czerwca pobiegnie w półfinale, a później - miejmy nadzieję - że i w finale. Jakub Szymański uzyskał najlepszy czas w eliminacjach biegu na 110 metrów przez płotki. W sobotę, 8 czerwca pobiegnie w półfinale, a później - miejmy nadzieję - że i w finale.

Jakub Szymański najszybszy w eliminacjach, ale zawalił półfinał na 110 metrów przez płotki



Bardzo dobrze mistrzostwa Europy rozpoczął Jakub Szymański. Lekkoatleta SKLA Sopot wygrał bieg na 110 metrów przez płotki, a jego czas - 13.53 - okazał się najlepszym wynikiem całych eliminacji. Jednak 5. płotkarz tegorocznych, halowych mistrzostw świata i halowy wicemistrz mistrzostw Europy 2023 na 60 metrów przez płotki, zupełnie pogubił się w półfinale. O mało co nie przewrócił się na ostatnich metrach, miał kontakt z biegnącym na sąsiednim torze Finem Santerim Kuusiniemi. Sopocianin uzyskał 13.71, co było dopiero 17. wynikiem, bez szans na finałową "8".

Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Polska ma 2 medale, ale i pecha Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Polska ma 2 medale, ale i pecha

- Musiałem zaryzykować i pobiec na maksa. Od 7. płotka zacząłem się blokować, nie panowałem na rytmem, zniosło mnie. Wychodzi, że jestem za szybki na swoją średnią technikę. Dały znać stare naleciałości - tłumaczył Szymański przed kamerami TVP Sport.


Skończyły na eliminacjach



Nie powiodło się: Karolinie Urban (AZS AWFiS Gdańsk) i Paulinie Borys(SKLA). Obie nie zbliżyły się do rekordów życiowych i start zakończyły na eliminacjach. Pierwsza w rzucie dyskiem uzyskała 55.47 i mogła już się pakować po pierwszej z dwóch grup eliminacyjnych, gdyż była w niej 13, a finał był dla 12 najlepszych. Ostatecznie sklasyfikowana została na 23. pozycji.

Natomiast druga w skoku wzwyż uzyskała 176 cm, co dało jej 29. miejsce, a w tej konkurencji do walki o medale dopuszczonych zostało także tylko 12 lekkoatletek.

Transmisje z mistrzostw Europy w lekkoatletyce Rzym 2024



Bezpośrednie transmisje z mistrzostw Europy są dostępne na antenach TVP, TVP Sport oraz na stronie tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej i SmartTV.

Opinie (8)

  • Ajak tam nasi wybitni kulonioty? (1)

    • 1 6

    • Komentarz, który źle się zestarzał xD

      • 0 0

  • Zesztarzały się te nasze gwiazdy lekkoatletyczne

    Kuba Szymański to przedstawiciel nowej, młodej fali konkurencje na ciężką bo mało w niej białych ostatnio tam się przebija do ścisłego topu ale tym większe brawa że jest coraz bliżej

    • 5 0

  • Z dawnej zlotej sztafety 4x400 nic juz nie zostało... (1)

    • 3 2

    • Nie masz pojęcia o czym piszesz.

      W tym roku najważniejsze są Igrzyska Olimpijskie.
      Wszystkie przygotowania skoncentrowane są na to wydarzenie.

      • 4 1

  • Pan redaktor to zakochany w kielBasinskiej nawet jak odejdzie na emeryture to bedzie sie pojawiac w jego artykulach

    Pisz o młodzieży która tam pojechała to jest przyszłość kraju

    • 1 1

  • W sporcie liczy się tylko zwycięstwo.

    A nie medale.

    • 0 2

  • Na mistrzastwach Europy polowa to murzyni....

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane