Mogą zagrać nawet o utrzymanie I ligi

3 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Bardzo skomplikowały sobie sytuację w I lidze piłkarki ręczne Vistalu Łączpolu AZS AWFiS. Gdańszczanki w ostatnim spotkaniu na własnym parkiecie w rundzie zasadniczej przegrały z Pogonią Handball Szczecin 24:26 (7:11). Ta porażka oznacza, że awans do czołowej czwórki, która w drugiej części rozgrywek walczyć będzie o ekstraklasę, nie zależy już tylko od postawy podopiecznych Ireneusza Rudkowskiego

.

AZS AWFiS: Zych, Kopczyńska - Brzezińska 4, Drobińska, Jakubowska 6, Kassin 1, Malich 3, Pasternak 6, Rostankowska 1, Siekańska 1, Wawer, P.Wójcik 2.

Gdańszczanki doznały niespodziewanej, ale w pełni zasłużonej porażki. Dość powiedzieć, że nie prowadziły ani razu, a w każdej z połów tylko po trzykrotnie potrafiły doprowadzić od remisu.

Przed przerwy przyjezdne uciekły od 4:4. Nie mogło być zresztą inaczej skoro w ofensywie próbowała z nimi walczyć jedynie Dorota Jakubowska. Zdobyła ona pięć z pierwszych sześciu trafień akademiczek. Pogoń prowadziła już 11:6. Bramką z karnego Katarzynie Pasternak udało się nieco zmniejszyć te straty przed przerwą.

Po zmianie stron gdańszczanki ruszyły do odrabiania strat. Na 14:14 wyrównała Milena Malich. Przez kolejne 10 minut żadna ze stron nie potrafiła zdobyć przewagi. Tak doszliśmy do rezultatu 18:18. Jak się okazało stan równowagi z 49. minuty był ostatnim w tym meczu.

Szczecinianki zdobyły dwie bramki z rzędu, a potem poprawiły na 24:20. Ważne bramki zdobywała m.in. wychowanka gdyńskiego AKS, która w ekstraklasie grała później w Łącznościowcu Szczecin - Sylwia Piontke.

Pozostałe wyniki 13. kolejki:
Słupia Słupsk - Sparta Oborniki 34:32 (16:14), UKS PCM Lis Kościerzyna - AZS AWF Warszawa 32:30 (16:18), Sambor Tczew - MTS Kwidzyn 34:24 (17:13).

8. MTS Kwidzyn 13 1 0 12 322:443 2

Ta porażka bardzo skomplikowała sytuację naszej drużyny w tabeli. Po czternastu kolejkach nastąpi podział na dwie grupy. Aby zagrać o miejsca 1-4, a tym samym zachować choć teoretyczne szanse na awans, gdańszczanki muszą utrzymać co najmniej punkt przewagi nad akademiczkami z Warszawy.

Rywalki mają do rozegrania jeszcze dwa spotkania. Przy równej liczbie punktów to one będą wyżej w tabeli, gdyż wygrały oba spotkania bezpośrednie (29:28 dom, 27:25 wyjazd).

Jeśli podopieczne Rudkowskiego nie obronią czwartej pozycji, czeka je walka o utrzymanie o miejsca 5-8. W obu grupach punkty z pierwszej części sezonu zostaną zachowane.

Przypomnijmy, że bezpośrednio awansuje drużyna z pierwszego miejsca, a druga lokata premiowana będzie udziałem w barażu. Natomiast z zaplecza ekstraklasy spadną dwa najsłabsze zespoły.

Mecze pozostałe do końca sezonu zasadniczego:

zaległy z 11. kolejki:
AZS AWF Warszawa - Sparta (5.02, godz. 18:30)