Może za cztery lata

9 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Polskie piłkarki ręczne nigdy nie grały w igrzyskach i nie zagrają także za rok w Pekinie. W meczu ostatniej szansy na przedłużenie szans na prawo gry w kwalifikacjach olimpijskich oraz awans do czołowej "8" mistrzostw świata biało-czerwone przegrały z Niemkami 32:35 (12:22). Trener Zenon Łakomy pozostał wierny zasadzie, że Małgorzata Sadowska gra co drugi mecz i w niedzielę gdańska bramkarka zajęła w Dijon miejsce na trybunach.

POLSKA: Łącz, Chemicz - Jacek 1, Załęczna 1, Damięcka 4, Kowalska 6, Majerek 2, Polenz 6, Wolska 4, Kudłacz 3, Duda 3, Duran 2.

Polki stając do gry wiedziały, że Hiszpanki pokonały Koreanki 28:26. To oznaczało, że jeśli w dwóch ostatnich meczach drugiej fazy mistrzostw, biało-czerwone zdobędą cztery punkty, a być może nawet trzy, to wejdą do "8", a tym samym zdobędą prawo dalszej walki o igrzyska. W poprzednich spotkaniach biało-czerwone imponowały formą w pierwszych połowach, a po zmianie stron traciły przewagę. W niedzielę było zupełnie inaczej, ale w ogólnym rozrachunku znów była przegrana.

Katastrofa w niedzielę nastąpiła w ostatnich dziewięciu minutach pierwszej odsłony. Od wyniku 11:21 Polki zdobyły jedną bramkę, a straciły aż dziesięć! W 37. minucie było nawet jedenaście trafień na korzyść rywalek (15:26).

Dopiero wówczas biało-czerwone do walki poderwały trzy z rzędu udane akcje Ewy Damięckiej. Rozpoczął się szaleńczy pościg, który doprowadził do... kontaktowej bramki na 32:33. Niestety, w czterech ostatnich minutach Polki już nic nie dorzuciły, a w ich siatce znalazły się dwie piłki.

Czwarta z rzędu porażka na mistrzostwach sprawiła, że nasza reprezentacja może grać co najwyżej o 11. miejsce w końcowej klasyfikacji. Wtorkowe spotkanie z Hiszpanią (początek godzina 20.30) dla naszych szczypiornistek nie będzie miało już znaczenia, bo i tak zajmą szóste miejsce w grupie i na zakończenie rozgrywek we Francji zmierzą się z najsłabszą drużyną drugiej grupy (Chorwacja lub Macedonia, we wtorek te drużyny zagrają ze sobą). W przypadku równej liczby punktów o kolejności decyduje wynik bezpośredniego spotkania. Oznacza to, że jeśli Hiszpania zremisuje z Polską, to znajdzie się w "8" kosztem Korei.

Tabele przed ostatnią serią gier:
kolejno liczba meczów, wygranych, remisów, przegranych, punkty wygrane do straconych.