Myszka z brązowym medalem w klasie RS:X

1 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Przemysław Miarczyński po raz piąty w karierze został mistrzem Europy, a po raz trzeci złoto w tej rangi regatach wywalczył w klasie olimpijskiej. Przemysław Miarczyński po raz piąty w karierze został mistrzem Europy, a po raz trzeci złoto w tej rangi regatach wywalczył w klasie olimpijskiej.

Po raz drugi w historii dwaj trójmiejscy deskarze stanęli na podium otwartych mistrzostw Europy seniorów w windsurfingowej klasie RS:X. U wybrzeży portugalskiego Funchal złoty medal zdobył Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który mistrzem kontynentu w specjalności olimpijskiej został po raz trzeci. Natomiast brąz wywalczył Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który trzeci raz z rzędu znalazł się wśród najlepszych w tej rangi regatach

.

W czwartek deskarze nie musieli już schodzić na wodę. Wiatr był za słaby, aby rozegrać wyścig medalowy, który miał być punktowany podwójnie. Miarczyński mógł odetchnąć z ulgą, gdyż został mistrzem Europy z jednakowym dorobkiem punktowym co drugi w klasyfikacji Byron Kokkalanis (Grecja).

Sopocianin złoto zdobył w pełni zasłużenie. Wygrał eliminacje (przeczytaj relację), a następnie przodownictwo obronił, gdy wiatr zaczął być kapryśny (czytaj więcej).

Decydująca walka o medale rozegrała się w środę. "Pont" tego dnia wykazał się niesłychaną odpornością psychiczną. -W pierwszym wyścigu byłem na drugim miejscu, mogłem zyskać w stosunku do rywali, ale sędziowie przerwali ten bieg, gdyż zerwał się im z kotwicy znak kursowy i zaczął dryfować po trasie - relacjonował Przemek.

W kolejnym starcie sopocianinowi nie poszło już tak dobrze. Metę osiągnął na dziewiątym miejscu, a w klasyfikacji generalnej został wyprzedzony przez Kokkalanisa.

O losach mistrzostwa przesądził bieg numer dziesięć w mistrzostwach. Miarczyński zajął w nim drugie miejsce, a Grek był czwarty. Tym samym obaj deskarze zakończyli regaty z dorobkiem 37 punktów. O kolorze medali rozstrzygnęła większa liczba zwycięstw. Sopocianin wygrał dwa wyścigi, gdy jego rywal tylko jeden.

Dla Przemka to już trzeci tytuł mistrza Europy w olimpijskiej klasie w windsurfingu. W 2004 roku wygrał złoto w klasie Mistral, a w 2007 roku był najlepszy w RS:X, wówczas wyprzedzając na Cyprze... Myszkę, który sięgnął po srebro. Ponadto sopocianin mistrzem kontynentu był jeszcze dwukrotnie w Formule Windsurfing (2009, 2011).

Z mieszanymi odczuciami na zakończenie regat bez rozegrania wyścigu medalowe przyjął Piotr Myszka. Co prawda gdyby doszło do jeszcze jednego startu gdańszczanin mógł stracić brąz, gdyż miał tylko punkt przewagi nad Nimrodem Mashiah (Izrael), ale mógł też zaatakować wyższe miejsca podium. Przed Miarczyńskim i Kokkalanisem znalazły się, jeśli obu rywali pokonałby różnicą pięciu miejsc. Było to zadanie bardzo trudne, ale wykonalne, bo w słabym wietrze Piotr spisywał się bardzo dobrze.

Jednak deskarz AZS AWFiS i tak może mieć satysfakcję, że w trzecich kolejnych regatach stanął na podium mistrzostw Europy. W 2010 roku był również trzeci, a we wrześniu ubiegłego roku sięgnął po medal z najcenniejszego kruszcu.

Piotr Myszka u wybrzeży Portugalii wywalczył brąz. Piotr Myszka u wybrzeży Portugalii wywalczył brąz.