Nadal słabsza drużyna w Pucharze Świata

30 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Kolejny doskonały występ zanotowała Sylwia Gruchała. W Marsylii gdańska florecistka zajęła trzecie miejsce w zawodach Grand Prix. To trzecie miejsce na podium w czwartym tegorocznym starcie podopiecznej Longina Szmita i Adama Kaszubowskiego w Pucharze Świata! Szkoda tylko, że nadal nie może odnaleźć się drużyna. W niedzielę zajęła siódme miejsce

.

Gruchała na początku lutego w serbskim Zrenjaninie po blisko trzyletniej przerwie wróciła na podium Pucharu Świata, zajmując drugie miejsce. A jak już Sylwia wróciła na top, to nie daje się z niego wypchnąć. Tylko w Gdańsku skończyła poza "pudłem", na piątej pozycji. W Budapeszcie i teraz w Marsylii kończyła zmagania na trzeciej pozycji. W trzech ostatnich turniejach przeszkodą nie do przebycia dla Sylwii jest Hyun Hee Nam. Tym razem wicemistrzyni olimpijska z Pekinu pokonała gdańszczankę w półfinale 15:6.

W finale Koreanka uznała wyższość Valentiny Vezzalii, przegrywając z Włoszką 10:15. Te dwie florecistki otwierają klasyfikację generalną Pucharu Świata. Wkrótce za nimi może być Gruchała, która zyskała awans o kolejne dwie pozycję. Polka jest już szósta, a droga do trzeciej lokaty stoi przed nią otworem.

Na uwagę zasługują również dwa miejsca w "16" innych gdańszczanek. W 1/8 finału Katarzyna Kryczało przegrała ze wspomnianą Nam 2:15, a Małgorzata Wojtkowiak uległa Elisie Di Francisce (Włochy) 6:15. Polki ukończyły turniej odpowiednio na 12. i 14. pozycji.

2 Hyun Hee Nam (Korea)
3 Sylwia Gruchała (Polska) i Olga Lobincewa (Rosja)

6. SYLWIA GRUCHAŁA (POLSKA) 182

Trzy gdańszczanki - Gruchała, Wojtkowiak, Karolina Chlewińska - wsparte Martyną Synoradzką (AZS AWF Poznań) zostały przez fechmistrza Szmita wystawione nazajutrz do turnieju drużynowego. Regulamin nakazuje wcześniej podawać skład, a zatem nie było już możliwości wymienić Wojtkowiak, która się rozchorowała. Polki musiały sobie radzić w trójkę. W 1/8 finału udało się wziąć rewanż na Ukrainie za przegraną w Gdańsku, gdyż Polki wygrały zdecydowanie 45:30. Niestety, w ćwierćfinale biało-czerwone przegrały po dogrywce z Niemkami 30:31.

W walce o miejsca 5-8 nasza drużyna uległa Francji 30:43 oraz pokonała Węgry 43:39, kończąc zawody z siódmą lokatą. Na pocieszenie pozostaje fakt, że w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Polki nadal są na trzeciej pozycji.