• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najpopularniejsi artyści z Trójmiasta: to ich słuchała młodzież w 2022 roku

Mateusz Groen
29 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (47)
Najnowszy artykuł na ten temat TOP10 recenzji filmowych w 2022 roku
Młoda scena rapu podbiła rok 2022 Młoda scena rapu podbiła rok 2022

Zamiłowania muzyczne młodzieży często są rozbieżne preferencjami nieco starszych słuchaczy. Mimo że w czołówce najchętniej słuchanych artystów w kraju są Sanah i Dawid Podsiadło, którzy tworzą muzykę dość uniwersalną, tak współczesny rap, który reprezentują m.in. Mata i White 2115, w dalszym ciągu wysoko plasuje się na listach przebojów. A jakie utwory twórców z Trójmiasta rządziły na listach przebojów w tym roku? Młodzi będą je znać.



Najbliższe koncerty w Trójmieście


Najczęściej słucham muzyki...

W grudniu aplikacja muzyczna Spotify tworzy podsumowanie roku, czyli robi zestawienie wyborów muzycznych użytkowników. Okazało się, że w tym roku w gronie najchętniej słuchanych artystów znalazło się kilka nazwisk związanych z Trójmiastem.

Najsłynniejszymi piosenkami w kraju w roku 2022 były w kolejności: "Lawenda" od kolektywu SB Maffija (White 2115, Białas, Kinny Zimmer, Bedoes 2115, Pedro); "Złote Tarasy" Mr. Polska i Abel De Jong; "Jetlag" od Malika Montany, DaChoyce i SRNO; "Ostatnia nadzieja" Sanah i Dawida Podsiadły oraz "Szafir" od Maty.

Za to wśród najpopularniejszych artystów słuchanych w kraju są: White 2115, Sanah, Mata, SB Maffija, Oki, Young Igi, Bedoes 2115, Malik Montana, Żabson i Kukon.

Żabson & Young Igi - Icey:

Wielka batalia fanów rapu od lat trwa. Wielu słuchaczy "klasyków" nie potrafi zdzierżyć nowego brzmienia rapowych numerów, które ich zdaniem mało mają wspólnego z lubianym przez nich gatunkiem. Mimo że fani pionierów rapu i hip-hopu w Polsce grzmią, tak statystyki platform streamingowych informują jasno, że młoda fala rapu to jeden z najważniejszych gatunków ostatnich lat.

Przykładem tego jest piosenka "Icey", która jest najpopularniejszym utworem z płyty "Amfibena" Young Igiego i Żabsona" wydanej w tym roku. Utwór zdobył blisko 10 mln wyświetleń. Rok 2022 był dla Igora z Gdyni bardzo owocny i po dobrej passie solowego albumu oraz trasie koncertowej z formacją OIO raper w 2022 roku podjął się współpracy z Żabsonem, Rusinem, a także nagrał solowy album "Notatki z marginesu". W tym roku Igor uplasował się na szóstym miejscu najchętniej słuchanych artystów w kraju.

Young Igi wydoroślał. O tej płycie będzie głośno Young Igi wydoroślał. O tej płycie będzie głośno

Kizo ft. Wac Toja - LOT:

Kizo to jeden z bardziej kontrowersyjnych trójmiejskiej raperów, jacy w ostatnich latach pojawili się na lokalnej scenie i o których zrobiło się głośno w kraju. Promowane w jego utworach podejście do życia, oparte o imprezy, narkotyki i kobiety, przypadło do gustu młodym ludziom. Sam Kizo to 28-letni Patryk Woziński, który swoją muzykę przeniósł na poziom biznesowy. Kizo stworzył również własną linię ubrań "MTS", markę produktów spożywczych, a od niedawna również serial "Moda i sukces", który pokazuje jego życie.

Muzyka, którą tworzy, to piosenki w stylu reggaetonowych "bangerów". Utwory Kizo osiągają od kilku do kilkudziesięciu milionów odtworzeń na platformach stremingowych, jak YouTube czy Spotify. Mimo że w 2022 roku Kizo podzielił się z fanami kilkoma również słynnymi utworami, to "Lot" stał się jednym z bardziej popularnych, a teledysk nagrany do niego w ciepłych krajach zdobył 22 miliony wyświetleń na platformie YouTube.

Tego jeszcze nie było. Kizo stworzył serial o... sobie Tego jeszcze nie było. Kizo stworzył serial o... sobie

Ronnie Ferrari - Origami ft. korweta:

Kolejnym utworem w nowej tematyce rapu jest "Origami" nagrane przez Ronni'ego Ferrari. Hubert Kacperski, znany pod pseudonimem Ronnie Ferrari, to popularny artysta pochodzący z Włocławka, który od blisko trzech lat mieszka w Trójmieście.

Wokalista znany jest z piosenki "Ona by tak chciała" i to ona dała mu dużą popularność. W grudniu ubiegłego roku dodał piosenkę "Origami", która zdobyła popularność w 2022 roku. Utwór zdobył ponad 32 miliony wyświetleń na platformie YouTube i 23 miliony na Spotify.

Agnieszka Chylińska - Kiedyś do Ciebie wrócę:

Agnieszka Chylińska po rozpadzie popularnego w latach 90. zespołu O.N.A. dała się poznać z różnych muzycznych stron. Pochodząca z Gdańska piosenkarka, nawiązując do rockowych korzeni, wydała płytę "Winna", następnie popowo-elektroniczny album "Modern Rocking", powstały również płyty "Forever Child" i "Pink Punk", które nie zdobyły takiej popularności jak poprzednie materiały.

Chylińska powróciła w 2022 roku z nowym albumem "Never ending sorry", który szybko stał się popularnym materiałem słuchanym przez ludzi w różnym wieku. Pochodzący z nowej płyty utwór "Kiedyś do Ciebie wrócę" szczególnie spodobał się słuchaczom.

Nie ma za co przepraszać. Zadziwiająco dobra płyta Chylińskiej Nie ma za co przepraszać. Zadziwiająco dobra płyta Chylińskiej

Wiktor Dyduła - Koło Fortuny:

Wiktor Dyduła ma 25 lat i kaszubskie pochodzenie. Pochodzi z niewielkiej miejscowości Przywidz w województwie pomorskim, ale przez dłuższy czas pracował w Trójmieście m.in. w sopockim Sheratonie. Wokalista dał się poznać rok temu za sprawą świetnych występów w "The Voice of Poland". Już od samego początku podbił serca widzów, kiedy to na etapie przesłuchań w ciemno zaśpiewał singiel z repertuaru Harry'ego Stylesa.

Jego wydany na początku kwietnia tego roku utwór "Koło fortuny", to pierwszy utwór po programie i jak widać po blisko 4 milionach odsłon na Spotify, spodobał się fanom muzyki pop.

Dr. SWAG - Niech chwila trwa:

Wśród słuchanych w tym roku artystów znalazł się Szymon Konkel, szerzej znany jako Dr. SWAG pochodzący z Żukowa. Zajmuje się produkcją muzyczną wielu gatunków: od disco polo, hip hop, trap, a nawet reggaeton.

Dr. Swag szturmem zdobywa internet prostymi rytmami. Jego utwory mają kilkadziesiąt milionów wyświetleń w serwisie YouTube oraz Spotify. Jedynie w tym miesiącu jego piosenki odtwarzało ponad 248 tysięcy słuchaczy.

O autorze

autor

Mateusz Groen

Dziennikarz piszący głównie o rozrywce, kulturze, kulinariach, a czasami również o zdrowiu. Bliskie mu są wszystkie tematy społeczne, w szczególności kwestie okołopsychologiczne i związane z relacjami. Zawodowo również tancerz i instruktor, a prywatnie "koci ojciec".

Opinie (47) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Jakie pokolenie, takie discopolo.

    • 49 0

  • Raz jeszcze przypomnę.... (4)

    Kisio ,nie jest ,nie był, i nigdy nie będzie raperem.

    • 48 1

    • Najczęściej śmialiśmy się pod klatka z tego kulfona kzia :) ale sterydy i kokaina pozwoliły mu osiągnąć sukces :)

      • 10 0

    • (1)

      Raz jeszcze przypomnę, że rap nigdy nie będzie prawdziwą muzyką.

      • 5 6

      • Tą logiką nic poza klasyczną nie jest.

        • 2 3

    • Ta cała reszta wymieniona w artykule też

      To komercja w czystej postaci i szajs dla gimbów. Prawdziwy hip hop był produkowany w latach 90-tych i na początku 2000 przez kilka lat. Potem coraz gorzej.

      • 1 1

  • (2)

    gdzie w tym zestawieniu Szczyl ?

    • 10 10

    • Kto?

      • 10 4

    • musi podrosnąć

      :)

      • 0 0

  • rap rap rap bla bla bla (2)

    jeszcze zanim wszedłem w ten artykuł wiedziałem, że będzie w nim znów mielenie o tych rapsach audiotunowych na kilka akapitów + coś tam jeszcze. Że w ogóle tu jest o czym innym jeszcze, to się szczerze zdziwiłem.

    • 22 0

    • (1)

      Najprostsza do stworzenia "muzyka". Kilka kiepskich rymów dot. wódy, dragów i koleżanek niskich obyczajów do ukradzionego beatu z soundcloud'a i mamy gotowy "utwór". No i oczywiście autotune bo inaczej nie da się tych jołjołów słuchać.
      Następnie płaczemy na twitterze na ajfonie od tatusia jakie to życie "ulicy" jest ciężkie itd i już nic nie trzeba robić.
      Osiedlowe Sebixy i Oskarki zapatrzone w najgorszą z możliwych do wyobrażenia "kultur" na zachodzie tj. afroamerykańską łykną wszystko, nawet najgłupsze farmazony o tym jak autor bardzo cierpi w luksusowym domu bogatych rodziców. No i interes się kręci.

      • 5 0

      • Rock i funk a nawet techno (scena Detroit) też pochodzą z kultury afroamerykańskiej, po prostu obecny rap to jej najniższy wytwór. Jeszcze tak do 2005 roku roku dało się tego słuchać (ostatni dobry zespół hiphopowy to był Outkast), rapowe kawałki miały flow, a teraz ani w tym melodii ani przekazu.

        • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    Autotune.... i dalej można nie słuchać

    Może za kilka(naście) lat młodzi "odkryją", że istnieje cos takiego jak instrumenty muzyczne, a hiphopolowe melodeklamacje nie są jedyną formą ekspresji.

    • 85 8

  • Opinia wyróżniona

    (6)

    Człowiek obczail tego Kiza, Jang Leosie oraz inne stworki... Nie dziwi mnie wiec, że grono tych artystuf targetuje w przedział odbiorców w wieku 14-20 lat, hi hi:) Wykorzystuje się fakt, że jest to najmniej wymagająca klientela:) Do wyrobienia gustu, słuchu, tym bardziej jakichkolwiek oczekiwań względem wykonawców trzeba zwyczajnie dorosnąć:)

    Gorzej tylko, że na rynku muzycznym można dostrzec pewna analogię do zmian jakie zaszły na naszym rynku piwnym(który już 20 lat niszczą 2 zagraniczne koncerny, traktujące nasz rynek jak trzeci świat), otóż obejmując całokształt tego co się dzieje i zmienia, można powiedzieć, że od wielu lat deeelikatnie(ale systematycznie) zaniża się poprzeczkę jakościową. Przykładowy boom na masowo produkowane rapsy(jakkolwiek duży PR za tym stoi) nie jest wcale żadną rewolucja stylistyczna, tym bardziej artystyczna, lecz zwyczajnie jest to przyklad tego jak rozbuchany PR/marketing otaczający produkt może zastąpić jakikolwiek poziom jakościowy/artystyczny... Źle się dzieje, będzie tylko gorzej.

    • 51 2

    • (2)

      Lepiej sluchać od 50 lat tego samego dziadostwa

      • 3 33

      • oho, ktoś obraził bohaterów naseze 15 letniej Jessici

        są fajni, bo są tacy młodzi i wyrażają aspiracje twojego pokolenia: hajs, hajs, hajs, dragi, hajs

        • 10 1

      • Tak!

        • 0 0

    • heh gołe 4litery cycastych modelek, kasa, słońce, wakacje, prochy, alkohol i sportowe fury

      marzenia typowego gimbusa więc przedział wiekowy się zgadza

      • 31 1

    • (1)

      Ten ostatni klip to dopiero cringe. Podkręcone kolory, babeczka jakby rodem wzięta z klipów disco polo i jakiś dziwny koleś udający, że gra na gitarze. Kto jest odbiorcą czegoś takiego? Już chyba 14-letnie dzieciaki mają lepszy gust.

      • 2 0

      • to w zasadzie jest discopolo

        • 0 0

  • Czy oni umieja spiewac?

    Kiedy ktoś kto śpiewa i to tekst z sensem ?

    • 9 0

  • Opinia wyróżniona

    (1)

    Dzieciaki maja teraz bardzo małe wymagania.

    • 68 1

    • Nie mają żadnych wymagań.

      Jeśli z domu nie wyniosą wiedzy o dobrej muzyce, to łapią się na to autotunowe guano, myśląc, że to dobre i twórcze.

      • 9 0

  • ....

    Jeżeli trzech z najważniejszych dla młodzieży reprezentantów Trójmiasta to Kizo, Igi i dr.swag to trochę wstyd :/ Nie odmawiam im tego, że ciężko na to pracowali, ale jak słyszego takiego dr swaga to mi się płakać chce - szkoda artystów z wiedzą, grających na instrumentach bo ciemnota będzie i tak słuchać takiego g*wna i pompować jeszcze mocniej taką nędzna maszynkę do pieniędzy. Zdecydowanie nie pozdrawiam

    • 21 2

  • kiedys to bylo...

    nie to co teraz...

    • 10 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane