• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowy prezes: Lechia Gdańsk w I lidze i na Letnicy, jeśli będzie degradacja

Jacek Główczyński
13 kwietnia 2023, godz. 06:00 
Opinie (178)

Lechia Gdańsk

Zbigniew Ziemowit Duptuła zapewnił, że jeśli nastąpi degradacja, to Lechia Gdańsk przystąpi do rozgrywek I ligi i grać będzie nadal na 40-tysięczniku w Letnicy. Zbigniew Ziemowit Duptuła zapewnił, że jeśli nastąpi degradacja, to Lechia Gdańsk przystąpi do rozgrywek I ligi i grać będzie nadal na 40-tysięczniku w Letnicy.

Celem podstawowym jest utrzymanie Lechii Gdańsk w ekstraklasie, a w przyszłym sezonie powrót do TOP 5 w tabeli oraz do trzech najlepszych klubów pod względem frekwencji. Natomiast, jeśli będzie degradacja, drużyna ma przystąpić do rozgrywek I ligi, a także pozostać na 40-tysięcznym stadionie. O IV lidze ani powrocie na Traugutta nie ma mowa. Nie ma też obecnie chętnych na zakup klubu. Takie m.in. deklaracje złożył 50-letni Zbigniew Ziemowit Deptuła na konferencji prasowej inaugurującej jego kadencję w roli prezesa biało-zielonych.

Jeśli Lechia Gdańsk spadnie z ekstraklasy, na którym powinna grać stadionie?

Zbigniew Ziemowit Deptuła 5 kwietnia, po dłuższych negocjacjach uzgodnił warunki pracy w Lechii Gdańsk, 7 kwietnia na stanowisko prezesa powołała go Rada Nadzorcza, a 12 kwietnia rozpoczął urzędowanie w klubie i spotkał się z dziennikarzy na konferencji prasowej. Poniżej najważniejsze jego deklaracje. Śródtytuły pochodzą od redakcji.

Recepta na najbliższy ciężki okresOd godziny 2 w nocy mieszkam w Gdańsku. Tutaj zamierzam spędzić najbliższe miesiące, lata, bo moja misja jest raczej długofalowa. Mam kontrakt podpisany bezterminowo. Zakładam, że misja jest wieloletnia, a nie tylko do końca sezonu. Przyszedłem, aby dokonać pewnych zmian w Lechii. Jest to dla nas dosyć ciężki okres, ale to też chyba powód, że znalazłem się tutaj na pokładzie. Nie boję się trudnych tematów. Mam nadzieję, że najbliższe miesiące będą tylko powodem do radości. Mam już ponad 25 lat doświadczenia, które głównie nabywałem w działach sprzedażowych. Największy zespół, który prowadziłem, to było ponad 120 osób.

Kto za co odpowiada we władzach Lechii Gdańsk, dlaczego Mandziara kieruje Radą Nadzorczą, co z finansami klubu? Kto za co odpowiada we władzach Lechii Gdańsk, dlaczego Mandziara kieruje Radą Nadzorczą, co z finansami klubu?

Sytuacja sportowa jest ciężka. Byłem na meczu w Białymstoku. Liczyłem, że będzie zwycięski, ale niestety - ta przygoda rozpoczęła się od porażki. Jeśli pytacie, jaka jest recepta na najbliższy czas, to jest prosta: musimy wygrać siedem meczów, a nasi konkurenci muszę je przegrać i tyle... Wiem, że sytuacja, oprócz sportowej, nie wygląda tak bardzo czarno. Myślę, że jesteśmy w podobnej, albo nawet w lepszej sytuacji niż większość polskich klubów. Bardzo mocno brakuje nam tej dobrej energii. Od wszystkich nasz zależy, czy ta energia popłynie do drużyny tak, aby mogła obronić miejsce w ekstraklasie.I liga pukaNie mówmy o spadku, aby nie była to samospełniająca się przepowiednia. W tej chwili moją rolą jak i drużyny jest walka o to, aby zostać w ekstraklasie, ponieważ miejsce Lechii jest w pierwszej piątce ekstraklasy. To się teraz zdarzyło, nie powinno się zdarzyć. To nie jest tak, że nie jesteśmy realistami. Musimy mieć świadomość, że I liga - nie chcę tego powiedzieć - ale gdzieś tam puka. Jeżeli będzie taka sytuacja, to jesteśmy gotowi i na ten plan. Rozmawiałem o tym z przedstawicielem właściciela. Pragnę zapewnić, że będzie kontynuacja.

Trener Lechii Gdańsk wierzy w utrzymanie Lechii Gdańsk, bo na to pozwala mu... matematyka Trener Lechii Gdańsk wierzy w utrzymanie Lechii Gdańsk, bo na to pozwala mu... matematyka

"Nie będę prezesem widmo"Z całą pewnością nie będę tylko prezesem widmo. Zakładam, że konferencje będą w sposób regularny. Nie będę uciekał również od pytań. Pierwszy cel, który muszę osiągnąć, to zmienić sposób działania pracowników i zawodników. Do tej pory, z tego co czytałem, niestety to komunikacja "leżała". Nie było tego dobrego przekazu ze strony klubu. To jest jeden z celów, który chcę osiągnąć: poprawić komunikację zarówno wewnątrz firmy jak również na zewnątrz, czy z dziennikarzami, czy z sympatykami i kibicami klubu. Stawiam bardzo mocno na otwartość. My nie mamy nic do ukrycia. Liczę, że będziemy mogli w sposób rzeczowy rozmawiać na temat problemów, a nie kryć się gdzieś w kuluarach. Jeżeli się nie rozmawia, to tworzą się jakieś teorie spiskowe, plotki. Chcę tego uniknąć. Oczywiście nie wszystkie informacje będą mogły być przekazywane, bo też są kwestie tajemnicy handlowej, czy też bardzo wewnętrznych kwestii klubu.Cele na najbliższy czasMamy profesjonalny sztab sportowy, na którym całkowicie polegam. Piłkarzom chcę przede wszystkim powiedzieć to, że są tymi samymi ludźmi, którzy byli na 4. miejscu w ekstraklasie. Najbliższe dni to także sporo rozmów z trenerem i dyrektorem sportowym. Krótkoterminowym celem jest doprowadzenie do tego, żeby ludzie w klubie dobrze się czuli. Nie ma nic gorszego niż niezadowoleni pracownicy, którzy nie są w stanie dobrze wykonywać obowiązków, ponieważ zajmują się plotkowaniem, czy rozmowami na tematy, które nie są związane ściśle z pracą. Ponadto musimy w Lechii zbudować dział sprzedaży. Musimy zacząć patrzyć na klub również pod kątem finansowym, a nie tylko sportowym. Aby nie było trudnych pytań na temat wypłat, musimy mieć zapewnione stabilne przychody. To jest moim głównym celem w tej chwili, aby zapewnić te przychody zarówno ze sprzedaży, sponsoringu, współdziałania z biznesem. Celem jest również przygotowanie dobrej oferty dla tych partnerów klubu.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Co ze sprzedażą Lechii Gdańsk?Czytałem również na temat sprzedaży, rozmawiałem również z przedstawicielem właściciela. W chwili obecnej nie ma żadnej oferty, nad którą moglibyśmy dyskutować. Natomiast, jeżeli się pojawi, będziemy rozmawiać. Ale żeby coś dobrze sprzedać, musi to być to bardzo dobre. Nie sztuką jest sprzedać klub za przysłowiową złotówkę. Jeżeli sprzedawać, to za dobre pieniądze. Myślę, że wszystkie działania, które podejmiemy w klubie spowodują, że Lechia będzie "dobrym produktem". Moim celem jest też poprawa frekwencji. Chcielibyśmy być pod tym względem w pierwszej trójce ekstraklasy. Marzeniem byłoby wypełnić stadion, ale wiemy jakie są realia. To nie są łatwe tematy. W dobie wszechobecnego internetu, telewizji na platformach nie wszyscy chętnie chodzą na takie wydarzenia jak mecz piłkarski.Warto rozmawiaćJeżeli jest rozmowa, jeżeli jest podejście partnerskie to wtedy można zrobić wiele rzeczy. Nie chciałby, aby klub stawał się celem żądań jakieś z grup zrzeszonych wokół Lechii. Musimy myśleć o dobru klubu. Jeżeli takie rozmowy partnerskie będą, jestem jak najbardziej otwarty. Jeśli chodzi o właścicieli mniejszościowych to miałem przyjemność rozmawiać tylko z jedną osobą, która jest w radzie nadzorczej. Bardzo pozytywnie oceniam ten pierwszy kontakt z Dariuszem Krawczykiem. Liczę, że w najbliższym czasie będę miał możliwość porozmawiania twarzą w twarz. Stara zasada - warto rozmawiać. Lepiej się rozmawia niż kłóci. Tym bardziej przepychanki publiczne nie służą nikomu. Z tego co wiem Piotr Zejer zawiesił swoją funkcję członka zarządu. Jak minie termin tego zawieszenia, będziemy pewnie rozmawiali.

Lechia Gdańsk ma nowego prezesa. Już współpracował z klubem Lechia Gdańsk ma nowego prezesa. Już współpracował z klubem

Zasady współpracy Lechii z GdańskiemNazwa klubu to "Lechia Gdańsk". To jest nierozerwalne. Nie ma czegoś takiego jak Lechia i Gdańsk. Liczę na bardzo dobrą współpracę z miastem. Myślę, że może do końca przyszłego tygodnia, uda się spotkać z panią prezydent. Natomiast, jeśli chodzi o większą współpracę, to my chcemy w Lechii Gdańsk jednoczyć ludzi. Stadion powinien być miejsce, w którym różni ludzie się spotykają. Liczę również na inicjatywy, które będą służyły mieszkańcom. Jest sporo pomysłów. Chcemy wyjść do miasta, do mieszkańców, nie tylko zapraszać ich na stadion. Liczę na pozytywne emocje.Która liga, na którym stadionie po ewentualnej degradacji?Rozważane są różne możliwości, ale pragnę podkreślić, że na obecnym stadionie, tutaj jest dom Lechii Gdańsk. Stąd też nie biorę pod uwagę tego, abyśmy przenosili się na Traugutta. Krótko mówiąc, będziemy o tym rozmawiać z miastem. Utrzymajmy się w ekstraklasie po prostu, nie będzie tematu.

Ile punktów potrzeba Lechii Gdańsk do utrzymania? Możesz też głosować w tej kwestii Ile punktów potrzeba Lechii Gdańsk do utrzymania? Możesz też głosować w tej kwestii

Kierujemy się pewną rzeczowością. W chwili obecnej nie chcę rozmawiać o tym, że spadniemy, ale niewątpliwie będziemy przygotowani i do takiego planu. W wąskim gronie rozmawialiśmy na temat, co jeśli. Zaznaczam, że nie biorę tego pod uwagę, ale oczywiście będzie przygotowany plan na ewentualny spadek. Pragnę też uciąć wszelkie spekulacje o IV lidze. Nie. Jeżeli coś, to tylko zrobimy przystanek w I lidze i wrócimy do ekstraklasy ponownie. Nie ma innej możliwości.

Typowanie wyników

Gdańsk, Pokoleń Lechii Gdańsk 1
2 pkt.
LECHIA Gdańsk
Pogoń Szczecin

Jak typowano

26% 84 typowania LECHIA Gdańsk
17% 54 typowania REMIS
57% 181 typowań Pogoń Szczecin

Twoje daneTabela po 27 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Raków Częstochowa 27 19 5 3 52:19 62
2 Legia Warszawa 27 16 8 3 44:29 56
3 Lech Poznań 27 13 8 6 38:25 47
4 Pogoń Szczecin 27 12 8 7 42:39 44
5 Warta Poznań 27 10 8 9 30:25 38
6 Widzew Łódź 27 10 8 9 32:31 38
7 Wisła Płock 27 10 6 11 37:35 36
8 Piast Gliwice 27 10 6 11 29:27 36
9 Cracovia 27 9 8 10 31:28 35
10 Radomiak Radom 27 9 7 11 27:30 34
11 Stal Mielec 27 9 7 11 30:32 34
12 Jagiellonia Białystok 27 7 12 8 37:35 33
13 Korona Kielce 27 8 7 12 29:38 31
14 Śląsk Wrocław 27 7 10 10 25:35 31
15 Zagłębie Lubin 27 8 7 12 24:38 31
16 Górnik Zabrze 27 7 8 12 33:40 29
17 Lechia Gdańsk 27 7 5 15 25:43 26
18 Miedź Legnica 27 4 8 15 27:43 20
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-04-11

Wyniki 27 kolejki

 • Jagiellonia Białystok - LECHIA GDAŃSK 1:0 (0:0)
 • Śląsk Wrocław - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
 • Górnik Zabrze - Korona Kielce 1:1 (0:1)
 • Wisła Płock - Zagłębie Lubin 2:0 (0:0)
 • Widzew Łódź - Stal Mielec 0:2 (0:1)
 • Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2 (2:1)
 • Lech Poznań - Warta Poznań 2:0 (1:0)
 • Radomiak Radom - Raków Częstochowa 0:0
 • Miedź Legnica - Legia Warszawa 2:2 (1:1)

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (178)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Chrobry Głogów
94% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
2% Chrobry Głogów

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 18 35 61.1%
2 Mirosław P. 18 31 55.6%
3 Tomek Marcinkowski 18 31 55.6%
4 Grzegorz Szlachcikowski 18 30 55.6%
5 Rafał Kowalczyk 18 30 55.6%

Ostatnie wyniki Lechii

68% LECHIA Gdańsk
22% REMIS
10% Miedź Legnica

Relacje LIVE

Najczęściej czytane