• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy regulamin lig żużlowych

Tomasz ŁunkiewiczZ
6 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

W Warszawie odbyło się posiedzenie Głównej Komisji Sportu Żużlowego, na którym przegłosowano zmiany w regulaminie rozgrywek ligowych. Przyjęto większość propozycji, które zgłosili w ubiegłym roku prezesi klubów.
Najważniejszą zmianą jest ograniczenie liczby zawodników zagranicznych do jednego w meczu. Klub na sezon może zakontraktować dwóch obcokrajowców. Przyjęto również przepis, który zabrania uczestnikom Grand Prix z numerami od 1 do 22 startów w I i II lidze. Wniosek przeszedł stosunkiem głosów 16 do 7. Zawodnicy zagraniczni będą mogli jeździć w drugiej lidze, o czym zadecydowano na nieoficjalnym spotkaniu przed obradami GKSŻ. - Ten przepis jest dla nas niekorzystny - ocenił zmianę Marek Formela. - Oznacza, że definitywnie musimy zrezygnować z Bjarne Pedersena. Moim zdaniem, rezultaty tego przepisu będę odwrotne od zamierzonych. Teraz słabsi zawodnicy będą mogli więcej wymagać od klubów - dodał prezes Wybrzeża.

Przyjęto zmiany w tabeli biegów. Spotkanie będzie zaczynał bieg juniorski. Drużyna będzie się składać z pięciu seniorów, juniora i zawodnika rezerwowego, którym musi być junior. - Moim zdaniem ten przepis nie jest dobry. W Polsce mamy wąską grupę juniorów, którzy prezentują odpowiedni poziom. Wprowadzenie tego przepisu spowoduje wzrost ryzyka i kosztów. Młodzieżowcy będą podbijali stawki w klubach. Pomysłodawcy mieli słuszne intencje, ale zawodowa liga nie powinna być tym miejscem, gdzie młodzież się będzie uczyć - stwierdził prezes Formela.

Wśród przyjętych zmian jest tzw. riders replacement czyli zastępstwo zawodnika. Według tego przepisu, jeden z trzech najlepszych zawodników w drużynie mógłby być zastępowany przez kolegów z zespołu, gdyby miał zwolnienie lekarskie na więcej niż 9 dni.

- Uważam, że przyjęty regulamin nie przetrwa próby czasu i po roku będzie zmieniany. Jest w nim wiele pułapek i niedorzeczności - ocenił prezes Wybrzeża.

Odmiennie przyjęte zmiany ocenia Leszek Jankowski, wiceprezes Unii Leszno. - Moim zdaniem, idziemy w dobrym kierunku. Zmiany są dobre. Ważne, że przyjęto ograniczenia liczby obcokrajowców w meczu. To by mi wystarczyło i dalej bym się nie posuwał. Jeden zawodnik zagraniczny w meczu to szansa dla naszych żużlowców. Bieg juniorski to dobre rozwiązanie. Bardzo często był języczkiem u wagi. Powinien również przyciągnąć sponsorów, którzy wolą inwestować w utalentowaną młodzież niż w stare nazwiska. Uważam, że zastępstwo zawodnika nie będzie wykorzystywane do matactw. Szkoda tylko, że nie przyjęto ograniczeń płacowych - dodał przedstawiciel leszczyńskiego klubu.

Do końca listopada mają zapaść decyzje dotyczące praw telewizyjnych. Oferty złożyły TVP 3, TVN, Polsat i Canal+.

Prowadzone są również rozmowy z potencjalnymi sponsorami ligi. Być może będzie nim wydawca od niedawna istniejącej na rynku gazety codziennej.

Trwa ruch na rynku transferowym. We wtorek do porozumienia z Unią Tarnów doszedł Tony Rickardsson. Na brak ofert nie mogą narzekać kandydaci do jazdy w Lotosie. Sławomir Drabik rozmawiał w Rybniku. Zainteresowanie Robertem Kościechą zdradza Zielona Góra, z której do Bydgoszczy miałby przejść Rafał Okoniewski. Bydgoszczanie przymierzają się do jazdy w krajowym składzie.

Najlepszej oferty dla synów szuka Zenon Kasprzak. Dużym zaintersowaniem cieszy się Tomasz Chrzanowski. Jest jednym z bardziej poszukiwanych zawodników. Na razie kluby składają wiele obietnic, ale często nie mają pokrycia.
Głos WybrzeżaTomasz ŁunkiewiczZ

Zobacz także

Opinie (18)

  • Do Roboty!!

    dawac! dawac! Hamila szybciorem do GKS_u zeby qzwa przypadkiem nie znalazl sie w Grudziadzu!!!

    • 0 0

  • Szkolenie.

    Rozumiem, że przepis dotyczący dwóch juniorów w meczu nie podoba się prezesowi Formeli. Znając potencjał juniorski LOTOSU też nie jestem zachwycony, ale teoria o szkodliwości tego przepisu dla polskiego spedwaya, to gruba przesada. To właśnie dotychczasowe zasady spowodowały, że klub zamiast na szkolenie wolał wydać pieniądze na kontraktowanie stranieri. Przy okazji tych kontraktów, zawsze korzystali pośrednicy. Juniora nie można wyszkolić w ciągu roku, dlatego ważne jest by zacząć to szkolenie natychmiast a efekty na pewno przyjdą i być może drużyna oparta na wychowankach byłaby tańsza a na pewno mniej chimeryczna.

    • 0 0

  • Wielka qpa!

    No i stało się-durnowaty ochłap bezwartościowego papieru został podpisany. Brawo działacze, to co wymyśleliście przejdzie do historii. W jakim wy świecie żyjecie? Zmiany są potrzebne, ale nie takie!!! Wylądowaliśmy w wielkim gównie. Już widzę skutki reformy-kosztowni juniorzy, spadek poziomu sportowego, chybione kontrakty z obcokrajowcami... Można już wbudowywać kamień węgielny pod przyszły hotel na GKS-ie! ;-)

    • 0 0

  • Rickardsson okradziony

    Prawdopodobnie kibice z Torunia nie zobaczą w przyszłym sezonie Tony'ego Rickardssona w plastronie z "Aniołem" na piersi. Ale takiego pożegnania nie powinni mu raczej gotować. Jak podało toruńskie Radio GRA, w nocy z wtorku na środę z parkingu przy ulicy Batorego w Toruniu ukradziono zaparkowany samochód Szweda wraz z jago zawartością(min. motocylke żużlowe i sprzęt elektroniczny). Policja oszacowała straty zawodnika na ok.300 tysięcy złotych. Po tym wydarzeniu Rickardsson zapamięta gród Kopernika na długo. Niestety, z tej złej strony.

    • 0 0

  • Toruń to z*******wieś

    Oni nigdy nie lubili Rickiego! Ale żegnać się w taki sposób to ordynarne chamstwo i p**************. Bardzo lubię Rickardssona i szczerze mu współczuję. Tony, za rok wracasz do GKS-u!!!

    • 0 0

  • ZMIANY DO BANI

    Wedlug mnie zmiany sa do bani.Szczegolnie chodzi mi o obcokrajowcow.Wiadomo ze drugi klub z pierwszej ligi bedzie jezdzil baraz,i tutaj klub z E-ligi ma juz przewage.Niby klub z pierwszej ligi moze zakontraktowac obcego z GP.tylko kogo zakontraktowac skoro najlepsi beda juz zakontraktowani w E-lidze.Zostaja tacy zawodnicy jak Bohumil Brhel,Kai Laukannen,Ronnie Pedersen.Przeciez ci zawodnicy nadaja sie na pierwsza lige,a nie na baraz.I w takim przypadku faworyzuje sie odrazu klub z E-Ligi.

    • 0 0

  • baraże powinny odbyć się...

    w składach krajowych!

    • 0 0

  • Ricky

    Rickardsson'owi w Wybrzeżu mówię nie, ani teraz ani za pięć lat ani nigdy. Po co na zawodnik który polską lige traktuje jako tylko i wyłącznie zarobek. dla zawodnika tego pokroju nie leży dobro klubu, kibiców. Przyjechać, przetestować silnkiki na GP i wziąść kase za 12pkt. Nie dziękuje.

    • 0 0

  • Rozmowa z Maciejem Pawłowskim.

    Maciej Pawłowski jest wychowankiem gdańskiego klubu . Egzamin na certyfikat zdał w październiku i od miesiąca jest pełnoprawnym żużlowcem. Poprosiłam Maćka , żeby opowiedział o egzaminie i swoich najbliższych planach.

    Maćku proszę przedstaw się kibicom.
    Nazywam się Maciej Pawłowski urodziłem się 2 lutego 1986 roku w Gdańsku . Uczę się w Technikum Samochodowym.
    Kiedy otrzymałeś licencję i jak długo trwały Twoje przygotowania do egzaminu ?
    Licencje otrzymałem 11.10.2003r .Przygotowania przebiegały na podstawie treningów na torze. Nic nadzwyczajnego jazda spod taśmy i jazda na czas. Na samym końcu zajęliśmy się jak najlepszym przygotowaniem sprzętu , żeby uniknąć niepotrzebnych defektów.
    Czy możesz opowiedzieć jak wygląda taki egzamin?
    Taki egzamin składa się z dwóch części , egzaminu praktycznego i teoretycznego.
    Jakie pytania są na egzaminie teoretycznym i jak wygląda egzamin praktyczny ?
    Egzamin praktyczny wygląda w ten sposób, że każdy zdający jedzie pojedyńczo zgodnie z kolejnością i musi się zmieścić w limicie czasu, który podaje sędzia. Potem jest jazda w czwórkę spod taśmy ale żeby przystąpić do tego etapu licencji trzeba najpierw zdać pierwsza fazę czyli jazdę w pojedynkę . Później dla tych , którzy pomyślnie przeszli oba etapy jazdy , odbywa się część teoretyczna. Pytania na egzaminie teoretycznym są podzielone na dwie kategorie. Pierwsza to regulamin sportu żużlowego , zaś druga to pytanie techniczne dotyczące konstrukcji motocykla .
    Oprócz Ciebie na egzamin do Rawicza pojechał Twój kolega Tomasz Olechwierowicz , jednak jemu się nie powiodło , możesz powiedzieć co się stało?
    Tomek zaliczył jazdę w pojedynkę. Jednak na starcie w biegu w czteroosobowym składzie popełnił błąd i zaliczył świece co pozbawiło go pomyślnego przejścia egzaminu.
    Twoja przygoda z żużlem rozpoczęła się na mini torach opowiedz o tym ...
    Tak. Wszystko zaczęło się na mini torze na którym jeździłem dwa i pół roku . Moim trenerem był wtedy Pan Bogdan Berliński. Kiedy miałem 15 lat mogłem już naukę kontynuować na klasycznym torze i tak się stało. Trafiłem wtedy pod opiekę trenera Lecha Kędziory.
    Kto jest Twoim wzorem sportowca?
    Moim wzorem sportowca jest Krzysztof Cegielski.
    Jakiego żużlowca cenisz sobie najbardziej i dlaczego ?
    Najbardziej cenie sobie Krzysztofa Cegielskiego ponieważ nigdy się nie poddaje, ma własne zasady których się trzyma . Jest wytrwały w tym co robi, zawsze kończy co rozpoczął , i najważniejsze, że jest zawsze sobą. Za to właśnie cenię sobie Krzysztofa.
    Przed Tobą zima czy masz jakieś plany na ten okres ?
    Moim planem na zimę jest regularnie trenować. Tradycyjnie będzie to : siłownia , bieganie i hokej . Jeszcze dojdzie zgrupowanie, myślę ze przystąpię do sezonu bardzo dobrze przygotowany.
    Czego w takim razie Ci życzyć ?
    Dużo zdrowia , szczęśliwie przepracowanej zimy i sukcesów w przyszłości.
    Tego Ci życzę i dziękuję za rozmowe.
    Również dziękuję i korzystając z okazji chciałbym pozdrowić wszystkich sympatyków speedwaya.

    sportowefakty.pl

    • 0 0

  • pech Hampela

    Zwycięstwem Johna Jorgensena zakończył się pierwszy turniej Ivan Mauger's Golden Helmet. Drugie miejsce w zawodach zajął Oliver Allen, trzeci był Sam Taylor a czwarte miejsce przypadło Troyowi Batchelerowi. W turnieju wystąpił jeden Polak - Jarosław Hampel w skutek defektu nie awansował do półfinału. Mimo odległej pozycji popularny "Hampelek" prezentował się na torze wybornie, jak podaje angielska strona thebackstraight.tripod.com Jarosław Hampel w jednym z biegów wspaniałą szarżą po zewnętrznej wyszedł z 4 pozycji na drugą !

    sportowefakty.pl

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
38% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
3% REMIS
59% Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 2 8 100%
2 Adam Wójcik 2 8 100%
3 Dariusz Marzec 2 8 100%
4 Tomek SeBASTIAN 3 8 66.7%
5 Karol Madajczyk 2 7 100%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Cellfast Wilki Krosno 3 3 0 0 +22 6
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 3 2 0 1 +31 4
3 Innpro ROW Rybnik 2 2 0 0 +18 4
4 Texom Stal Rzeszów 2 1 0 1 +6 2
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 3 1 0 2 0 2
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 2 0 1 1 -6 1
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 3 0 1 2 -29 1
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 2 0 0 2 -42 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 3 kolejki

  • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 45:45
  • Innpro ROW Rybnik - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 51:39
  • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 57:33
  • Texom Stal Rzeszów - Cellfast Wilki Krosno 39:51

Ostatnie wyniki Wybrzeża

#OrzechowaOsada PSŻ Poznań
27 kwietnia 2024, godz. 16:30
40% #OrzechowaOsada PSŻ Poznań
1% REMIS
59% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
Arged Malesa Ostrów Wlkp.
21 kwietnia 2024, godz. 14:00
82% Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2% REMIS
16% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane