Wiadomości

Ogniwo Sopot. Piotr Zeszutek: Gra zimą szansą dla rugby w Polsce

Ogniwo Sopot

Wiosną została rozegrana tylko jedna kolejka ekstraligi rugby, w dodatku w niepełnym zestawieniu. To powoduje, że rugbiści mogą mieć niemal roczną przerwę od gry. Na zdjęciu kadr z meczu Arka Gdynia - Ogniwo Sopot i Piotr Zeszutek biegnący w piłką.
Wiosną została rozegrana tylko jedna kolejka ekstraligi rugby, w dodatku w niepełnym zestawieniu. To powoduje, że rugbiści mogą mieć niemal roczną przerwę od gry. Na zdjęciu kadr z meczu Arka Gdynia - Ogniwo Sopot i Piotr Zeszutek biegnący w piłką. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Zakończenie sezonu ekstraligi rugby w Polsce spowodowało, że drużyny będą miały niemal roczną przerwę w rozgrywkach. Taki scenariusz może sprawić, że w naszym kraju dyscyplina zrobi krok w tył, a przecież dzięki prawom do transmisji telewizyjnych ten sezon miał być przełomowy. - Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem będzie to, żebyśmy nastawili się na grę zimą i nie robić przerwy - mówi nam Piotr Zeszutek, rugbista Ogniwa Sopot i kapitan reprezentacji Polski.Ekstraliga rugby skończyła sezon. Nie ma mistrza PolskiCzy ekstraliga rugby powinna zagrać zimą?

tak, to jedyne dobre rozwiązanie 55%
nie, to absurdalny pomysł 15%
nie wiem, ale warto się zastanowić 30%
zakończona Łącznie głosów: 47
Damian Konwent: Rugby w Polsce było jedną z ostatnich dyscyplin, w których zawieszono rozgrywki, a następnie całkowicie je zakończono. Można się było tego spodziewać?

Piotr Zeszutek: Nie byłem zdziwiony. Wszystkie inne związki zrobiły to samo, choć na początku byłem zaskoczony po werdykcie Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, który zakończył sezon, zanim to wszystko się rozkręciło. Inny dyscypliny są bardziej popularne. U nas bano się podejmować jakichś radykalnych decyzji. Zapadła już i pewnie nic z nią nie zrobimy. Komisja Gier i Dyscypliny ma ustalić jeszcze jakąś kolejność, bez przedzielania medali, więc czekamy na tę decyzję. Tak naprawdę to nie ma znaczenia, kto jakie miejsce zajmie. Najważniejsze, żeby jak najszybciej wrócić do rugby, móc grać.

Czulibyście się pokrzywdzeni, gdyby mistrzem Polski uznano Master Pharm Łódź?

Nie. Personalnie podchodzimy do tego w inny sposób. Na papierze byliśmy drugą drużyną, to nie był nasz najlepszy sezon, a przynajmniej runda jesienna. Trzeba powiedzieć, że drugie miejsce to również wysoka lokata, ale to nie ma znaczenia w tym przypadku.

Wiosną rozegraliście tylko jedną kolejkę i to też nie w całości. Gdy się przyjrzymy, to można zauważyć, że rugby w Polsce może zatrzymać się niemal na rok. To będzie duży problem dla tej dyscypliny w naszym kraju?

No jest to na pewno duży problem. Ciężko powiedzieć, jakie zbierzemy żniwa, ale wszystkie dyscypliny dostaną po tyłku. Znając życie, piłka nożna i koszykówka się wybroni. W pierwszych miesiącach może będą kłopoty, ale te sporty nadal będą popularne. Myślę więc, że istotne jest działanie w tym momencie, bo można przygotować wiele ewentualności, plany i wdrożyć je w zależności od sytuacji, która się pojawi. Tak długa przerwa to będzie strata. O ile kadrowicze mogli potrenować, zagrać mecz, to wielu zawodników w Polsce nie grało. Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem będzie to, żebyśmy nastawili się na grę zimą i nie robić przerwy. Może zrobić je dłuższe między meczami, poszukać rozwiązań na sztucznych boiskach, ale na pewno nie przerywać ciągłości sezonu.

Komentarze z trójmiejskich klubów po zawieszeniu rozgrywek rugbyDyscyplina się rozwijała, doszły telewizyjne transmisje meczów. To mógł być przełomowy sezon, jeśli chodzi o rugby w Polsce. Czy wobec tego, zrobi ona teraz krok w tył?

Może być gorzej. To prawda, że pojawiły się transmisje i co więcej - kluby zaczęły starać się być bardziej profesjonalne, ściągali zagranicznych zawodników i można narzekać, że nie są oni z Polski, ale takich jest mało i wszyscy o tym wiemy. Dla ożywienia rugby, fajnie, że takie postacie się pojawiają i nawet patrząc na np. Juvenię Kraków czy Skrę Warszawa, które powolutku budują swoje składy, gdy pojawiają się 2-3 osoby, zaczynają robić różnice. Z drugiej strony można się zamartwiać, że zaraz stracimy wszystkie prawa telewizyjne i nic nie będzie, ale trzeba powiedzieć, że inne dyscypliny też będą w trudnym położeniu, dlatego uważam, że trzeba upatrywać tu bardziej szansy, niż problemu.

Piotr Zeszutek

Piotr Zeszutek

Dane:

ur.:
1991-01-31
wzrost.:
186
waga.:
106
Ocena z sezonu:
2.63 (367 ocen)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Jak można wykorzystać prawa telewizyjne w obecnej sytuacji?

Pomysłów jest wiele, ale niewiele osób jest dopuszczanych do zabrania głosów. Ja sam mógłbym podpowiedzieć kilka rzeczy. Prostą sprawą byłoby cotygodniowe wyświetlanie najlepszych akcji meczów. Przecież to można zrobić w chwilę, nawet na telefonie.

Co dalej z reprezentacją Polski? Zdaje się, że wy również się rozwijaliście, bo niewiele brakowało do sprawienia sensacji w Niderlandach.

Na chwilę obecną nie ma żadnych decyzji i dalszych scenariuszy. Każdy ma swoje sprawy i nie patrzy perspektywicznie. Może zaraz będą jakieś rozmowy i wydarzy się coś przełomowego, ale ciężko mi powiedzieć, bo nie jestem w chwili obecnej zbyt blisko, żeby poczynić jakieś kroki. Wiemy, że na pewno nie zagramy dwóch najbliższych meczów, a czy one w ogóle się odbędą - tego nikt nie wie. Rugby Europe również zawiesiło wszystkie swoje rozgrywki, więc musimy czekać na rozwój sytuacji.

Holandia - Polska 7:6 w rugby. O krok od sensacji.Grał pan w Anglii. Ogniwo współpracuje ze szkockim klubem. Rozważa pan pomysł gry w innym kraju, by móc grać na wyższym poziomie, gdyby w Polsce się wszystko zatrzymało?

Ciężko mi powiedzieć. Nie zastanawiałem się kompletnie nad tym. Mam również dużo pracy poza rugby i ciężko byłoby mi sobie to wyobrazić. Oczywiście chciałbym, może mniej kierunek wyspiarski, a jakieś cieplejsze kraje, ale jest to możliwe. Fajnie, gdyby w ramach współpracy kilku zawodników mogło zagrać właśnie tam. To byłoby ciekawe założenie na ten okres zimowy.

W ostatnich tygodniach sportowcy mają więcej czasu dla rodziny. W pańskim przypadku jest podobnie?

No na pewno jest więcej czasu, gdy nie można wychodzić z domów. Na szczęście mamy ogród, więc można chociażby się przewietrzyć. Na dobrą sprawę mam jeszcze kilka innych swoich spraw, więc różnica jest taka, że nie mamy wieczornych treningów.

Zobacz, co robili sportowcy z Trójmiasta, gdy mieli wolne od meczówCałkiem niedawno otworzył pan nietypowy sklep z alkoholami kraftowymi. Przy budowaniu biznesplanu nie zakładał pan zapewne pandemii? Czy sprawia ona problem?

No właśnie, ktoś nazwie to problemem, a inny nazwie to wyzwaniem. Sklepem zarządzamy wspólnie z bratem i szukamy rozwiązań. Patrzymy na pozytywne aspekty, wszystko jest ok, nie narzekamy i wierzymy, gdy to wszystko się zakończy, to pójdziemy jeszcze dalej, bo pomysłów jest dużo, a brakuje czasu, żeby je realizować.

Co jest obecnie dla pana priorytetem? Gra w rugby czy budowanie marki własnego sklepu?

Przede wszystkim gram w rugby i to jest dla mnie najważniejsze. Może teraz mamy mniej treningów i ciężej się zmotywować, ale mamy swoją grupę i codziennie zmuszamy się chociaż do minimalnej pracy i fajnie to wychodzi. Jestem zawodnikiem, kadrowiczem i pewnie to się nie zmieni. Rugby jest na pierwszym miejscu, a reszta jest podporządkowana. Dla mnie zawsze najważniejszy był trening i mecze.

Zawodnicy rugby otworzyli Bimbeer SklepTabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź
2 OGNIWO SOPOT
3 Pogoń Awenta Siedlce
4 Juvenia Kraków
5 Skra Warszawa
6 LECHIA GDAŃSK
7 Orkan Sochaczew
8 Budowlani Lublin
9 ARKA GDYNIA

Tabela wprowadzona: 2020-04-21

  • Rozgrywki zakończone po 10. kolejce ze względu na pandemię koronawirusa i stan epidemii w Polsce. Tytułu mistrza Polski nie przyznano. Nikt nie spada. W przyszłym sezonie ekstraliga ma być powiększona do 10 drużyn.

Opinie (12)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

11.07 (sob) godz.16:00 Juvenia Kraków typuj OGNIWO Sopot
15.08 (sob) ARKA Gdynia OGNIWO Sopot
27.06 (sob) godz.15:00 Arka Gdynia 12:36 Ogniwo Sopot
21.06 (nd) godz.16:00 Ogniwo Sopot 80:0 Lechia Gdańsk
30.05 (sob) OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany LECHIA Gdańsk
16.05 (sob) OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany Juvenia Kraków
09.05 (sob) godz.13:00 Orkan Sochaczew 0:0 mecz odwołany OGNIWO Sopot
02.05 (sob) OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany Edach Budowlani Lublin
11.04 (sob) Skra Warszawa 0:0 mecz odwołany OGNIWO Sopot
04.04 (sob) godz.16:00 OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany Pogoń Awenta Siedlce

Tabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź
2 OGNIWO SOPOT
3 Pogoń Awenta Siedlce
4 Juvenia Kraków
5 Skra Warszawa
6 LECHIA GDAŃSK
7 Orkan Sochaczew
8 Budowlani Lublin
9 ARKA GDYNIA
  • Rozgrywki zakończone po 10. kolejce ze względu na pandemię koronawirusa i stan epidemii w Polsce. Tytułu mistrza Polski nie przyznano. Nikt nie spada. W przyszłym sezonie ekstraliga ma być powiększona do 10 drużyn.

Najbliższe spotkanie

początek meczu: 11.07.2020 godz. 16:00

Juvenia Kraków
:
OGNIWO Sopot
mecz pucharowy

Jak typują inni

1

11%

17 typowań

x

0%

0 typowań

2

89%

136 typowań

TYPUJ!

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Efcia Konefcia 11 22 90.9%
2. Renata Koczyńska 11 22 90.9%
3. Ryszard Kotowski 10 21 100%
4. Tomasz Muszyński 11 21 90.9%
5. Paweł Drzewiecki 11 21 90.9%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane