• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Osiem dni z żeglarską klasą 49er

ras.
29 lipca 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Opinie (11)
Łukasz Przybytek (na zdjęciu) zamierza w Weymouth włączyć się do walki o olimpijskie medale. Z tyłu trener polskiej kadry w klasie 49er, Paweł Kacprowski, który jako zawodnik startował na igrzyskach w Sydney. Łukasz Przybytek (na zdjęciu) zamierza w Weymouth włączyć się do walki o olimpijskie medale. Z tyłu trener polskiej kadry w klasie 49er, Paweł Kacprowski, który jako zawodnik startował na igrzyskach w Sydney.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w poniedziałek rozpoczną debiutancki start w igrzyskach olimpijskich. Załoga AZS AWFiS Gdańsk weźmie udział w najbardziej forsownej specjalności żeglarskiej. W klasie 49er najlepsi na wodzie spędzą osiem dni i rozegrają aż szesnaście wyścigów. Akademicy, którzy wspólnie pływają niespełna dwa lata, deklarują walkę o medale, ale ich sukcesem będzie już miejsce w czołowej "10".


Kiedy Przebytek i Kołodziński będą mogli powiedzieć, że osiągnęli olimpijski sukces?


- Jesteśmy młodą, ale ambitną załogą. Marzeniem każdego sportowca jest zdobycie złotego medalu i właśnie z takim nastawieniem jedziemy do Londynu - mówi Łukasz Przybytek, który z Pawłem Kołodzińskim żegluje od października 2010 roku. To już jego piąty załogant!

Do polskich kwalifikacji olimpijskich w klasie 49er liczyły się dwa najlepsze starty w trzech tegorocznych regatach: mistrzostwach świata w Zadarze oraz regatach Pucharu Świata na Majorce i w Hyeres. Punkty zdobywało się tylko za miejsca w pierwszej "20".

Przybytek z Pawłem Kołodzińskim paszport do Londynu zdobyli praktycznie już po pucharowych startach. Zarówno w Hiszpanii jak i we Francji plasowali się na 9. miejscu, co przyniosło im 24 punkty. Wyprzedzili tym samym postrzeganych jako faworytów Marcina Czajkowskiego (YKP Gdynia) i Jacka Piaseckiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy w grudniu zajmując 12. miejsce w mistrzostwach świata w Australii wywalczyli dla naszego kraju prawo startu w igrzyskach (czytaj więcej).

W tegorocznym czempionacie rozgrywanym w Zadarze Czajkowski i Piasecki byli wyżej niż Przybytek i Kołodziński, ale różnica była zbyt mała by odebrać im nominację. Swoją drogą duet olimpijczyków rywalizację tę rozpoczął bardzo dobrze - po inauguracyjnym dniu zmagań byli nawet liderami stawki, ale ostatecznie regaty, w których startowały 74 ekipy, ukończyli w drugiej dziesiątce. Na podium wpłynąć jest bardzo trudno, bo od dwóch lat czołówka jest ustabilizowana.

Medaliści mistrzostw świata 2012:
1. Nathan Outteridge/Iain Jensen (Australia)
2. Peter Burling/Blair Tuke (Nowa Zelandia)
3. Allan Norregaard/Peter Lang (Dania)

Medaliści mistrzostw świata 2011:
1. Nathan Outteridge/Iain Jensen (Australia)
2. Peter Burling/Blair Tuke (Nowa Zelandia)
3. Emil Toft Nielsen/Simon Toft Nielsen (Dania)


Tym bardziej na wahania formy Polacy nie będą mogli sobie pozwolić na olimpijskim akwenie w Weymouth. Każdy dzień słabości to starty, które później będzie bardzo ciężko odrobić.

- Na igrzyskach startuje tylko 20 łódek. To zupełnie inne ściganie niż na mistrzostwach świata. Czuję, że dobrze radzimy sobie w tak małej grupie i wierzę, że utrzymamy równą formę. Konkurencja jest bardzo silna, ale nie zamierzamy podchodzić do nich z jakimś nadmiernym respektem. Będziemy walczyć jak równy z równym - mówi sternik polskiej ekipy.

Paweł Kołodziński na igrzyska dopłynął okrężną drogą. Zanim wsiadł na skiffa 49er, żeglował na jachtach morskich. Paweł Kołodziński na igrzyska dopłynął okrężną drogą. Zanim wsiadł na skiffa 49er, żeglował na jachtach morskich.
Przybytek ostatni start przed igrzyskami zaliczył podczas Lotto Cup Grand Prix Gdynia, gdzie zajął 3. miejsce. Rolę jego załoganta pełnił jednak Konrad Żółtowski, który zastąpił leczącego drobną kontuzję Kołodzińskiego (czytaj więcej).

Jak przyznaje Łukasz, który w ostatnich latach dość często zmieniał swoich załogantów, trudno mu wyobrazić sobie, by w olimpijskich regatach startować wspólnie z kimś innym niż Kołodziński.

- Wspólne starty wymagają absolutnego porozumienia, trzeba naprawdę dobrze się dogadywać. Poznanie się w tych warunkach zajmuje trochę czasu, pewne kwestie wypływają dopiero później. Paweł jest właśnie tą osobą, na którą czekałem i z którą chcę dalej żeglować - twierdzi Przybytek.

W regatach olimpijskich właśnie w tej klasie odbędzie się najwięcej wyścigów. Od 30 lipca do 3 sierpnia żeglarze startować będą codziennie, a w programie mają aż 11 biegów. Po dniu przerwy czekają ich kolejne cztery starty przez dwa dni. 8 sierpnia na wodę wypłynie już tylko 10 najlepszych skiffów, by rozegrać szesnasty wyścig, tzw. medalowy, w którym punkty liczone będą podwójnie.

ŁUKASZ PRZYBYTEK
Urodzony: 20.05.1989 w Lipnie
Wzrost: 178 cm; waga: 72 kg
Dyscyplina: żeglarstwo, klasa 49er
Wychowanek: DKŻ Dobrzyń
Obecny klub: AZS AWFiS Gdańsk
Trener klubowy: Cezariusz Piórczyk
Trener kadry: Paweł Kacprowski

Największe osiągnięcia:
Mistrzostwa świata

Złoty medalista - klasa Optimist drużynowo (2005)
15. miejsce - klasa 49er (2012)

Mistrzostwa Europy
Złoty medalista - klasa 29er (2008)

Debiut w igrzyskach olimpijskich

Poza żeglarstwem
Jego hobby to grafika komputerowa, bilard i squash.

PAWEŁ KOŁODZIŃSKI
Urodzony: 07.01.1988 w Gdańsku
Wzrost: 190 cm; waga: 82 kg
Dyscyplina: żeglarstwo, klasa 49er
Wychowanek: AZS AWFiS Gdańsk
Obecny klub: AZS AWFiS Gdańsk
Trener klubowy: Cezariusz Piórczyk
Trener kadry: Paweł Kacprowski

Największe osiągnięcia:
Mistrzostwa świata
15. miejsce - klasa 49er (2012)

Debiut w igrzyskach olimpijskich

Poza żeglarstwem
"Pablo" jest studentem V roku gdańskiej AWF na kierunku wychowanie fizyczne. Wolny czas najchętniej spędza aktywnie - do jego ulubionych zajęć należą: squash, spacery i windsurfing.

Harmonogram startów w tegorocznych igrzyskach:
30 lipca - 2 wyścigi
31 lipca - 2 wyścigi
1 sierpnia - 2 wyścigi
2 sierpnia - 2 wyścigi
3 sierpnia - 3 wyścigi
5 sierpnia - 2 wyścigi
6 sierpnia - 2 wyścigi
8 sierpnia - wyścig medalowy
ras.

Opinie (11)

 • zarozumiale się wypowiada

  a potem będzie 17 albo 18 miejsce

  • 2 10

 • facet wie na co go stać i ma ambicje.

  on nie jedzie na wycieczkę za nasze i sponsorów pieniądze.

  • 9 2

 • Marzenia są piękne

  a potem przychodzi bęc.

  • 3 3

 • Będzie dobrze!

  Będzie dobrze,zobaczycie! Gazu chłopaki!

  • 3 1

 • cóż...

  dla nich sukcesem są wygrane eliminacje i sam wyjazd na IO, realnie o medalu - faktycznie mogą pomarzyć, nie mniej jednak powodzenia

  • 4 2

 • CHŁOPAKI!!!!!!!!!!!!

  UDA SIĘ WAM!!!! WIEM TO!

  • 7 2

 • dobrych wiatrów ......

  i stopy wody pod kilem -;)

  • 6 0

 • Zajeliby sie uczciwa praca - lekarz, naukowiec, programista

  A nie cyrk odwalaja ciecie malinowe :)

  • 3 9

 • PABLO I ŁUKAAAAASZ !!!!

  Wszyscy Polacy a przede wszystkim cały awfis trzymają za was kciuki!!!! :) ja w was wierze, a nominacja do igrzysk już jest waszym zwyciestwem :)

  pokażcie co potraficie !

  • 10 1

 • BRAWO!

  Pracowitość i wiara we własne siły sprawiły ,że wasze żagle wypełniły się wiatrem i poniosły Was w miejsca nie osiągalne dla zwykłych śmiertelników. Zwyciężąć mogą tylko Ci którzy wierzą, że mogą... Pomyślnych wiatrów !!! :)

  • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane