Pięć medali polskich deskarzy

18 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)
Piotr Myszka zdobył w Bułgarii pierwszy w karierze tytuł mistrza Europy. W grudniu, w Australii gdańszczanin będzie bronić złota mistrzostw świata, które przed rokiem wywalczył w Danii. Piotr Myszka zdobył w Bułgarii pierwszy w karierze tytuł mistrza Europy. W grudniu, w Australii gdańszczanin będzie bronić złota mistrzostw świata, które przed rokiem wywalczył w Danii.

Reprezentacja Polski w windsurfingu zdominowała mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X. U wybrzeży bułgarskiego Burgas złoty medal wśród seniorów wywalczył Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), a w rywalizacji juniorów pierwszy był Paweł Tarnowski, a druga Agnieszka Bilska (oboje SKŻ Hestia Sopot. Łącznie biało-czerwoni aż pięciokrotnie stawali na podium

.

Piotr skompletował medale mistrzostw Europy. W 2007 roku na Cyprze zdobył srebro, a przed rokiem w Sopocie wywalczył brąz. W Burgas został bezapelacyjnie mistrzem. Można powiedzieć, że wręcz znokautował rywali. Nad drugim w klasyfikacji Byronem Kokkalanisem (Grecja) uzyskał aż 24 punktów przewagi.

30-letni gdańszczanin dominował w regatach od początku do końca. Świetnie żeglował zarówno przy słabych jak i mocniejszych wiatrach. W eliminacjach, gdy 88 zawodników pływało podzielonych na grupy, Myszka wygrał cztery z sześciu biegów. W finale, do którego weszło 45 najlepszych, Piotr zwyciężył w pięciu z ośmiu startów.

Dzięki temu uzyskał tak wielką przewagę, że w kończącym regaty wyścigu medalowy, w którym startowała już tylko czołowa "10", akademikowi wystarczyło w ogóle dopłynąć do mety, aby utrzymać pierwsze miejsce. Jednak Piotr nie poszedł na minimalizm, a jeszcze raz dobił rywali. Znów był pierwszy!

Tuż poza pierwszą "10" uplasowali się dwaj sopocianie. Łukasz Grodzicki był 12, a Maksymilian Wójcik 14. W mistrzostwach nie brał udziału najlepszy deskarz SKŻ Hestia. Przemysław Miarczyński po zajęciu trzeciego miejsca w regatach przedolimpijskich, co czyni go faworytem w rywalizacji krajowej o wyjazd na igrzyska olimpijskie w przyszłym roku, zrezygnował z wyjazdu do Bułgarii.

Wyniki seniorów po piętnastu wyścigach:
1. Piotr Myszka (Polska) 17
2. Byron Kokkalanis (Polska) 43
3. Ivan Pastor Lafuente (Hiszpania) 53

W kategorii seniorek mistrzynią Europy została Zofia Klepacka. Stołeczna deskarka Lee-el Korzits (Izrael) wyprzedziła o 14 punktów. Długo o medal walczyła Maja Dziarnowska, która jeszcze w piątek miała stratę zaledwie jednego punktu do brązowego medalu. Ostatecznie sopocianka zajęła siódme miejsce, a klasę pokazała w wyścigu medalowym, który wygrała.

Pierwszą "10" zamknęła zaś Agata Brygoła. Deskarka AZS AWFiS Gdańsk żeglowała nierówno. Potrafiła zajmować drugie miejsce jak i kończyć wyścigi poza "20". Poza wyścigiem medalowym znalazła się Małgorzata Białecka. Sopocianka sklasyfikowana została z 16. lokatą.

Wyniki seniorek po piętnastu wyścigach:
1. Zofia Klepacka (Polska) 44 punktów
2. Lee-el Korzits (Izrael) 54
3. Pauline Perrin (Francja) 78
7. Maja Dziarnowska (Polska) 104
10. Agata Brygoła (Polska) 126

W kategorii juniorów dominowali podopieczni sopockiego szkoleniowca kadry, Macieja Dziemańczuka. Mistrzami zostali Paweł Tarnowski i warszawianka Kamila Smektała, a srebro wywalczyła Agnieszka Bilska.

Opinie (6) 1 zablokowana

• BRAWO POLSKA BRAWO TRÓJMIASTO!!!

• 29 0

• BUŁGARIA SZCZĘŚLIWA DLA POLAKÓW

• 12 0

• to nie jest tylko "dobry" występ !

Złote medale w KAŻDEJ kategorii rozegranej na mistrzostwach Europy to jest FENOMEN i niesamowity potencjał polskiego żeglarstwa deskowego ! Coś wspanialego - gratulacje dla zawodników i trenerów ! oraz całego środowiska żeglarskiego..Oby Olimpiada w Londynie była tą przełomową i wreszczie doczekamy się zasłużonego medalu lub co lepsze całego worka medali :)