• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Piłka nożna kobiet coraz ładniej "opakowana". Harmonogram meczów na weekend

Damian Konwent
17 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Piłka nożna kobiet wchodzi na coraz większy poziom, nie tylko piłkarski. Piłka nożna kobiet wchodzi na coraz większy poziom, nie tylko piłkarski.

W Polsce zaczyna się boom na żeńską piłkę nożną. Mecze są coraz ładniej "opakowane", te ekstraklasowe trafiły też do telewizji publicznej. W 2025 roku nasz kraj zorganizuje mistrzostwa Europy seniorek. Do tej tendencji próbują nawiązać trójmiejskie kluby. AP Lotos Gdańsk w debiutanckim sezonie utrzymał się na najwyższym szczeblu rozgrywek, a BPAP Marcus Gdynia awansował do II ligi. Na podobny scenariusz liczą w Lechii Gdańsk. W niedzielę, 20 czerwca dwie ostatnie drużyny zagrają na wyjazdach, ale w Trójmieście też nie zabraknie meczów, których harmonogram tradycyjnie wam prezentujemy jak co tydzień.

Boom na żeńską piłkę nożnąJeszcze kilka lat temu mało kto wiedział o istnieniu kobiecych klubów piłki nożnej w Polsce. Jednak w ostatnim czasie ich rozpoznawalność znacznie się poprawiła. Ważną rolę w tej kwestii odgrywają kanały społecznościowe.

Dziś już niemal każdy korzysta z internetu, ma konto na Facebooku czy Instagramie, więc taka droga dotarcia do potencjalnego kibica wydaje się najprostsza. Kolejnym krokiem poszerzania świadomości w naszym kraju mają być mistrzostwa Europy w 2025 roku. Mecze będą rozgrywane w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

- Kluby zdały sobie sprawę, że muszą budować swój wizerunek w social media, jeśli chcą zostać zauważone. To obecnie najbardziej popularny kanał komunikacji, który stosowany jest już nie tylko przez kluby ekstraligi, ale także i te z niższych lig. Niewątpliwie przekłada się to na rozpoznawalność, ale i boom, że istnieje coś takiego jak piłka nożna kobiet. Piłka nożna mężczyzn jest już mocno wyeksploatowana w kwestii reklamowej. Nie każdą firmę stać, by wejść na wyższy poziom i zaistnieć jako reklamodawca. Tu nigdy nie będzie takich pieniędzy jak jak w piłce nożnej mężczyzn, ale schemat działania jest taki sam. Jeszcze kilkanaście lat temu ekstraklasa także nie była "opakowana", ale dziś działa profesjonalnie. Kluby powinny zdawać sobie sprawę, że trzeba podnosić sobie poprzeczkę, nawet w kwestii organizacyjnych, jak np. opieka medyczna, ubezpieczenia, murawa, branding itd. - mówi nam Tomasz Bocheński, prezes AP Lotos Gdańsk, który gra w ekstralidze kobiet.

AP Lotos Gdańsk chce medali. Przeczytaj o celach piłkarekPodglądamy trening piłkarek AP Lotos Gdańsk. Zawodniczki opowiadają nam czym zajmują się poza sportem. Zdradzają też w jaki sposób łączą występy w ekstralidze kobiet z pracą zawodową.Wielki nacisk na rozwój tej dyscypliny położyły ponadto UEFA, FIFA i PZPN.

- Kluby otrzymują dodatkowe środki za "dostarczanie" piłkarek do reprezentacji, seniorskich i młodzieżowych. Dlatego też wzrasta nie tylko sam poziom, ale rozrastają się akademie. Do klubów wpływa coraz większe finansowanie od Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zróżnicowane jest w zależności od klasy rozgrywkowej, ale swój udział mają także zespoły z Centralnej Ligi Juniorek - tłumaczy Bocheński.

Transmisje w telewizji publicznej i w internecieKrokiem milowym dla kobiecej piłki nożnej w Polsce było zawarcie umowy między ekstraligą a TVP Sport. W minionym sezonie wybrane spotkania były pokazywane na otwartej antenie, dzięki czemu "opakowanie" wydarzeń jest jeszcze lepsze.

- To już inny projekt, dzięki czemu jeszcze więcej firm chce się reklamować. Najwyższe wyniki oglądalności w minionym sezonie sięgnęły około 100 tys. widzów, natomiast taki przeciętny wynik wynosił około 50-60 tys. Takie wyniki przyciągają potencjalnych sponsorów. To dobre rezultaty jak na pierwszy sezon. Dzięki temu dziewczyny poczuły, że zaczęło się od nich wymagać więcej. Same podchodzą do tego ze świadomością, że za chwilę mogą być zawodowymi piłkarkami, więc muszą też profesjonalnie trenować - dodaje prezes AP Lotos.
Krok do przodu robi nie tylko ekstraliga, ale i niższe ligi. Przed obecnym sezonem PZPN wprowadził reorganizację w rozgrywkach i obecnie kobieca piłka nożna w Polsce podzielona jest na 4 poziomy. Mimo, że tu nie ma obowiązku transmitowania spotkań, to są zespoły, które dobrowolnie się na to decydują.

- Świadomość klubów zmienia się z roku na rok. Kilka z nich ambitnie udziela się na portalach społecznościowych, dzięki czemu zaznacza swoje istnienie. Kluby same decydują, czy chcą transmitować spotkania. My na razie tylko nagrywamy je na własne potrzeby dla analizy. Być może już w kolejnym sezonie pomyślimy nad udostępnianiu spotkań na żywo w internecie - mówi nam Robert Chałaszczyk, prezes III-ligowego klubu BPAP Marcus Gdynia.

AP Lotos Gdańsk. Pasja ponad pieniądze. Jak zarabiają piłkarki?Dawid Głodek (z lewej) i Mateusz Wiech (z prawej) podczas komentowania meczu AP Lotos Gdańsk. Dawid Głodek (z lewej) i Mateusz Wiech (z prawej) podczas komentowania meczu AP Lotos Gdańsk.
Kluby nie tylko dbają o dobry kontakt z kibicami w social media, ale i o swój wizerunek na arenie wojewódzkiej czy krajowej.

- Coraz częściej kluby udzielają się aktywnie w mediach. Powstaje także coraz więcej portali, które chętnie piszą o rozgrywkach nawet IV-ligowych. Z tygodnia na tydzień zmienia się świadomość. Uważam, że dzisiejsza III liga jest na lepszym poziomie niż II jeszcze jakiś czas temu. Kluby są coraz lepiej dofinansowywane, więc gramy też na coraz lepszych boiskach. Co prawda zdarzają się jeszcze drużyny grające na niezbyt komfortowych murawach, ale to się zmienia i oby tak dalej - tłumaczy Robert Bandrowski, trener III-ligowego zespołu kobiet Lechii Gdańsk.

Trójmiejskie zespoły pną się w góręNie da się ukryć, że za coraz lepszą rozpoznawalnością muszą stać także wyniki. AP Lotos Gdańsk utrzymało się na najwyższym szczeblu w swoim debiutanckim sezonie. W kolejnym oczekiwania jeszcze wzrosną, dlatego klub dokonuje wzmocnień. Bohaterką pierwszego transferu została bramkarka - Jessica Ludwiczak, która dołączyła z GKS Katowice. Na tym się jednak nie skończy.

- Naszym celem było utrzymanie. Po cichu liczyliśmy na wyższą lokatę, ale beniaminek zawsze musi liczyć się z tzw. "frycowym". Dziewczyny zdążyły dostosować do ekstraligowych realiów i nauczyć się wyrachowania, cwaniactwa, po prostu piłkarsko dojrzały. W kolejnym sezonie chcemy zrobić krok do przodu, by znaleźć się w środku tabeli, ze wskazaniem na górną połowę. Wzmacniamy zespół, a także sztab szkoleniowy. Do zespołu dołączył Andrzej Głowacki, który był w reprezentacji Polski kobiet. Ponadto w okresie przygotowawczym będziemy sparowali z zagranicznymi drużynami. Teraz piłka po stronie dziewczyn, które jeszcze więcej muszą od siebie wymagać, by wspólnie dojść do założonego poziomu - mówi prezes AP Lotos.

Nabory do szkółek piłkarskich. Sprawdź ofertę dla dziewczynek • BPAP Marcus Gdynia - Lechia Gdańsk
 • BPAP Marcus Gdynia - Lechia Gdańsk
Dobre wieści napływają także z III ligi, gdzie awans uzyskał już zespół BPAP Marcus Gdynia. Mimo, że promocję do II ligi uzyskuje tylko jedna drużyna, to swojej szansy upatrują także piłkarki Lechii Gdańsk, które na 2 kolejki przed końcem zajmują 4. miejsce ze stratą 1 punktu do wicelidera.

- Po reorganizacji rozgrywek na tydzień przed startem ligi dowiedzieliśmy się, że wystartujemy w III lidze. Nie zdążyliśmy poczynić konkretnych wzmocnień, więc celem było zakończenie sezonu na jak najwyższym miejscu. Chcieliśmy sprawdzić jakie są wymagania i wkomponować nowe zawodniczki do zespołu. Wygraliśmy ligę i czekamy na kolejny sezon. Chcemy przekonać się, jak będzie wyglądał poziom i jeśli wszystko będzie dobrze funkcjonowało, to będziemy walczyli o awans. Wiadomo, że im jest się wyżej, to tym bardziej jest się rozpoznawalnym, a dzięki temu łatwiej pozyskać nowych partnerów - wyjaśnia prezes BPAP Marcus.
- Według regulaminu promocję uzyska tylko 1 drużyna. Jednak z doświadczenia wiem, że z czasem awansować może 2., albo i nawet 3. zespół, gdyż może okazać się, że któryś z ligi wyżej się wycofa z różnych przyczyn. Dlatego też walczymy do końca o jak najwyższą lokatę. Założenie było takie, by zakończyć sezon w pierwszej "3" i taki scenariusz wydaje się realny - dodaje trener piłkarek Lechii.
W tym sezonie gdynianki zmierzą się na wyjeździe z LZS Stare Oborzyska (20 czerwca, 17:30) i u siebie z Lwem Lębork (termin w trakcie ustalania). Natomiast biało-zielone zagrają w delegacji ze Spójnią Białe Błota (20 czerwca, 17) i u siebie z Victorią Sianów (27 czerwca).

Priscilla Hagan w AP Lotos. Przeczytaj wywiad z piłkarką z GhanyNAJBLIŻSZE MECZE Z TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW NIŻSZYCH KLAS ROZGRYWKOWYCH ORAZ CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW

Centralna Liga Juniorów
Cracovia - ARKA GDYNIA, niedziela, godz. 15
LECHIA GDAŃSK - Lech Poznań
TERMINARZ I TABELA CLJ

Centralna Liga Juniorów U-17, grupa B
Bałtyk Koszalin - LECHIA GDAŃSK, czwartek, godz. 16
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

III liga kobiet
LZS Stare Oborzyska - BPAP MARCUS GDYNIA, niedziela, godz. 17:30
Spójnia Białe Błota - LECHIA GDAŃSK, niedziela, godz. 18
TERMINARZ I TABELA III LIGI KOBIET

III liga
BAŁTYK GDYNIA - Pogoń II Szczecin, sobota, godz. 13, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
JAGUAR GDAŃSK - Pogoń Lębork, sobota, godz. 11, ul. Budowlanych 49
Anioły Garczegorze - GEDNIA, sobota, godz. 11
LECHIA II GDAŃSK - Wda Lipusz, niedziela, godz. 16, ul. Traugutta 29
Cartusia Kartuzy - ARKA II GDYNIA, sobota, godz. 11
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
Zenit Łęczyce - SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA, sobota, godz. 17
Czarni Pruszcz Gdański - KAMIONKA SOPOT, sobota, godz. 17
Orlęta Reda - BAŁTYK II GDYNIA, sobota, godz. 14
pauza: OGNIWO SOPOT
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A Klasa
POMORZANIN GDYNIA - Solar Władysławowo, niedziela, godz. 19, ul. Olimpijska 5
AS POMORZE - KS Chwaszczyno, sobota, godz. 19, ul. Wyzwolenia 8
GKS II Kowale - GEDANIA II, sobota, godz. 13
KS Sulmin - PORTOWIEC GDAŃSK, sobota, godz. 16
Orzeł Straszyn - STOCZNIOWIEC GDAŃSK, niedziela, godz. 12
pauza: JAGUAR II GDAŃSK
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPA I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPA II

B Klasa
Gryf II Wejherowo - KP Gdynia 8:0
AP KP GDYNIA - Ajax Leśniewo, niedziela, godz. 17, ul. Górskiego 10
GTS Pruszcz Gdański - MORENA GDAŃSK, sobota, godz. 16
GTS Juszkowo - POMERANIA GDAŃSK, niedziela, godz. 12
UKS KLUKOWO - Korona Cedry Małe, niedziela, godz. 19, ul. Radarowa 26
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPA I
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPA II

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Stal Rzeszów
27 kwietnia 2024, godz. 17:30
4% Stal Rzeszów
14% REMIS
82% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Łukasz Gawlik 30 65 60%
2 Piotr Matusiak 30 63 66.7%
3 Karol Zubel 30 62 56.7%
4 Mariusz Kamiński 30 61 63.3%
5 Wojciech Tabis Tabis 30 61 63.3%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 29 18 5 6 48:22 59
2 Arka Gdynia 29 16 7 6 47:29 55
3 GKS Tychy 29 15 3 11 38:34 48
4 GKS Katowice 28 13 7 8 49:30 46
5 Wisła Kraków 29 12 10 7 53:36 46
6 Górnik Łęczna 28 11 12 5 30:25 45
7 Motor Lublin 28 13 6 9 38:35 45
8 Wisła Płock 29 12 9 8 41:39 45
9 Odra Opole 28 12 7 9 35:28 43
10 Miedź Legnica 29 10 11 8 38:30 41
11 Stal Rzeszów 29 11 6 12 41:45 39
12 Znicz Pruszków 29 10 4 15 26:36 34
13 Chrobry Głogów 28 9 6 13 29:44 33
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 28 7 10 11 42:44 31
15 Polonia Warszawa 29 7 9 13 35:42 30
16 Resovia 29 8 5 16 32:51 29
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 29 4 10 15 23:47 22
18 Zagłębie Sosnowiec 29 2 9 18 19:47 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 29 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Polonia Warszawa 1:0 (1:0)
 • Znicz Pruszków - ARKA GDYNIA 2:0 (0:0)
 • Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów 0:1 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Tychy 0:2 (0:1)
 • Resovia - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
 • Wisła Płock - Miedź Legnica 2:1 (0:1)
 • czwartek
 • Motor Lublin - Chrobry Głogów
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Odra Opole
 • GKS Katowice - Górnik Łęczna

Ostatnie wyniki Lechii

Polonia Warszawa
93% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
3% Polonia Warszawa
Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
14% Górnik Łęczna
26% REMIS
60% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane