Wiadomości

Piłkarska B klasa rekordowo liczna. Harmonogram meczów na weekend

Bałtyk Gdynia

Morena II Gdańsk to nowy zespół w B klasie. Klub wystawił drugi zespół po awansie o poziom wyżej. Nie są to rezerwy, a drużyna złożona w dużej mierze zawodników, którzy chcą jeszcze "pobawić" się w piłkę.
Morena II Gdańsk to nowy zespół w B klasie. Klub wystawił drugi zespół po awansie o poziom wyżej. Nie są to rezerwy, a drużyna złożona w dużej mierze zawodników, którzy chcą jeszcze "pobawić" się w piłkę. fot. Morena Gdańsk

Piłkarskie kluby z Trójmiasta w B klasie grają w rekordowo licznej, 16-zespołowej grupie. To znak, że amatorski futbol na Pomorzu nie dał się pandemii. Choć piłkarze nadal narzekają na brak pełnowymiarowych, naturalnych boisk, chętnych do gry nie brakuje. Jedni walczą o awans, a inni nie kryją się z tym, że najważniejsza jest dobra zabawa. Sprawdźcie, gdzie w ten weekend warto wybrać się na mecz niższych klas rozgrywkowych.Pandemia nie zaszkodziła B klasie. Rekordowa liczba drużyn, choć boisk wciąż brakujeW ostatnich sezonach liczba drużyn w grupach piłkarskiej B klasy na Pomorzu wynosiła nie przekraczała 13 drużyn. W obecnych rozgrywkach grupa II, w której występują zespoły z Trójmiasta, liczy 16 zespołów. Choć to rozgrywki amatorskie, w których w większości zespołów piłkarze biorą na siebie koszty zgłoszenia i utrzymania drużyny (ok. 6-8 tys. zł za sezon), B klasa ma się dobrze.

- Nie przypominam sobie tak licznych rozgrywek na tym poziomie. Od przybytku głowa nie boli. Więcej drużyn to więcej meczów a zaczynanie rundy w sierpniu, by skończyć ją październiku jak w przypadku niektórych rozgrywek juniorskich to byłby dramat. To liga amatorska i często zawodnicy wypadają z innych względów niż kontuzje. Jeśli ktoś nie zdoła zagrać w pierwszej, drugiej czy trzeciej kolejce, ma jeszcze pozostałych dwanaście spotkań w rundzie - mówi Rafał Andrzejewski, trener Moreny II Gdańsk, która wystawiła drugi zespół po awansie o poziom wyżej.

A klasa. Komu awans, komu utrzymanie w Trójmieście?- Jak widać, pandemia nam nie zaszkodziła. Pojawiły się nowe zespoły i widać, że ludzie chcą grać w piłkę. Ciągle bolączką jest brak wystarczającej liczby pełnowymiarowych boisk z naturalną trawą, ale organizacyjnie nasz najniższy poziom rozgrywkowy wygląda coraz lepiej - mówi Patryk Piernicki, trener KP Gdynia.
- Na przestrzeni ostatnich pięciu lat organizacja w najniższych klasach bardzo się poprawiła. Zawsze można na coś narzekać, ale widzę zdecydowanie więcej plusów. B klasa to miejsce zarówno dla młodzieży jak i dla starszych zapaleńców. Grają też trenerzy pracujące w akademiach. Są zespoły gdzie średnie wieku to 20 lata, ale i takie gdzie wynosi ona ponad 30. Taki to urok naszej ligi - mówi Igor Kuźmin, trener AP KP Gdynia.
Aktualna tabela B klasy, grupa Gdańsk II
kolejno mecze, wygrane, remisy, porażki, bramki, punkty

1. Bałtyk III Gdynia 5 5 0 0 24: 5 15
2. GTS Juszkowo 5 4 1 0 16: 6 13
3. AP KP Gdynia 5 4 0 1 29: 7 12
4. GTS Pruszcz Gdański 5 4 0 1 17: 6 12
5. Czarni II Pruszcz Gd. 5 3 1 1 20: 9 10
6. AP GKS Kowale 5 3 1 1 15:11 10
7. KP Gdynia 5 3 0 2 12:11 9
8. GKS Żukowo 5 3 0 2 24:10 9
9. Wisła Steblewo 5 2 1 2 10:11 7
10. Pomerania Gdańsk 5 1 3 1 14:19 6
11. Morena II Gdańsk 5 1 2 2 12:14 5
12. Zryw Grabiny Zameczek 5 1 1 3 13:20 4
13. GTS Rokitnica 5 1 0 4 7:22 3
14. Pomorzanin Banino 5 0 0 5 5:25 0
15. Unia Kłodawa 5 0 0 5 3:23 0
16. UKS Klukowo 5 0 0 5 4:26 0


W Gdyni grają o awansTrójmiejska reprezentacja w B klasie liczy obecnie sześć zespołów: Bałtyk III Gdynia, AP KP Gdynia, KP Gdynia, Pomerania Gdańsk, Morena II Gdańsk i UKS Klukowo. Tak jak pośród pozostałych, są wśród nich zespoły o różnych celach. Bez porażki prowadzi trzeci zespół Bałtyku zgłoszony do rozgrywek w tym sezonie.

- Gramy młodym składem i jak widać radzimy sobie dobrze. Nie mamy parcia na awans, bo chodzi o ogrywanie młodzieży, aby miała do czynienia z seniorską piłką. Jeśli sezon skończymy tak jak zaczęliśmy, zagramy w A klasie, ale to nie jest nasz nadrzędny cel. Poziom rozgrywek jest bardzo zróżnicowany. Jest kilku zawodników z przeszłością w wyższych ligach i robią różnice, ale nie ukrywajmy, w gruncie rzeczy jest to poziom amatorski - mówi trener Bałtyku III Jerzy Jastrzębowski, który jeszcze poprzednim sezonie prowadził pierwszy zespół cztery klasy wyżej.

Najniższe ligi piłkarskie. Sprawdź, o czym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach


Są tacy, którym na awansie do A klasy mocno zależy i nie zamierzają odpuszczać biało-niebieskim.

- Nie ukrywam, że mamy ciśnienie na awans. To nasz cel. Liga jest bardzo wyrównana. Na razie do roli faworyta urósł Bałtyk, ale sezon jest długi i zamierzamy powalczyć. Na pewno nie jesteśmy jedyni, którzy liczą na dobry wynik - mówi trener Kuźmin z AP KP Gdynia.
- Byliśmy blisko awansu przed rokiem, próbujemy w kolejnym. Dołożymy wszelkich starań. Poziom rośnie, ale to dobrze dla nas wszystkich - mówi Piernicki, szkoleniowiec KP Gdynia.
KP Gdynia to jedna z tych drużyn, które chcą w tym sezonie awansować do A klasy.
KP Gdynia to jedna z tych drużyn, które chcą w tym sezonie awansować do A klasy. fot. KP Gdynia

W Gdańsku dla zabawyAwans do A klasy w minionym sezonie wywalczyła Morena Gdańsk, która teraz na najniższym szczeblu wystawiła drugi zespół.

- Chciałbym zaznaczyć, że nie mówimy o rezerwach. Drugi zespół to drużyna złożona z grupy przyjaciół, zarówno z młodych chłopaków jak i starszych byłych zawodników, którzy chcą jeszcze pograć. Przez klub w ciągu 25 lat przewinęło się 1200 osób, więc jest z czego wybierać. Wystarczy podzwonić po ludziach. Niektórzy jak to mówię, odkurzyli rdzę z butów. Do B klasy zgłosiliśmy 40 zawodników, a na każdy mecz bierzemy 16, zmieniając skład i każdy ma pewność, że wejdzie na boisko. To dla nas czysta zabawa bez parcia na wynik, choć gramy od "dechy do dechy" i pokazaliśmy już, że potrafimy wyszarpać zwycięstwo nawet w doliczonym czasie gry - mówi trener Andrzejewski z Moreny II.
Drugi sezon w B klasie występuje Pomerania Gdańsk, która zgłosiła zespół, aby docelowo występowali tam zawodnicy z jej akademii. Debiutancki sezon skończyli na 9. miejscu w liczącej 12 drużyn grupie. Teraz chcą po prostu poprawić wynik.

- Mieliśmy trudno początek, bo zbieraliśmy doświadczenie. Nikt z nas nie patrzy na to czy będzie awans, czy drugie czy piąte miejsce. Chcemy się dobrze bawić, bez ciśnienia na wynik. B klasa to specyficzne rozgrywki. Są zespoły, dla których wynik jest ważniejszy niż zabawa i odwrotnie. Część drużyn gra fizycznie. Naszym celem na pewno nie jest gra w stylu "kopnij, biegnij i zdobądź gola". Chcemy rozwijać naszą grę i liczę, że z czasem złapiemy wiatr w żagle - mówi Tomasz Fierek, trener seniorskiego zespołu Pomeranii.
Pomerania Gdańsk w B klasie występuje drugi sezon. Zespołowi przyświeca przede wszystkim hasło czerpania radości z gry. Wyniki przynajmniej na razie, są na dalszym planie.
Pomerania Gdańsk w B klasie występuje drugi sezon. Zespołowi przyświeca przede wszystkim hasło czerpania radości z gry. Wyniki przynajmniej na razie, są na dalszym planie. fot. Pomerania Gdańsk

Czasy chamstwa i buractwa się skończyłyRosnąca liczba zespołów w B klasie to nie jedyny pozytyw dla pomorskiej piłki. Jak utrzymują sami zainteresowani, najniższy poziom rozgrywek zmienia się nie tylko jeśli chodzi o liczby, ale także jeśli chodzi o piłkarską etykietę.

- Kiedyś funkcjonowało powiedzenie, że B klasa to piłkarskie buractwo. Z przyjemnością mogę teraz zaświadczyć, że po tym co widzę, te czasy chamstwa się skończyły. Owszem, wielu drużynom brakuje umiejętności, ale naprawdę widać, że ta liga się ucywilizowała - podkreśla trener Jastrzębowski.
- Czasem ktoś próbuje grać na faul jak piętnaście lat temu i trzeba uciekać, ale to są sporadyczne przypadki. Pozytywny trend widać od dobrych kilku lat. Piłkarscy amatorzy mają coraz bardziej poukładane w głowach. Zdają sobie sprawę, że po niedzielnym meczu trzeba być zdrowym, aby iść do pracy. Piłka to dla nas rekreacja i zabawa. Widać, że wzrósł szacunek dla kości rywala - twierdzi trener Andrzejewski.
Romantyczny futbol i hasło "nie ma wyników, ale świetnie się bawimy" był domeną UKS Klukowo. Gdański klub od lat występuje w B klasie i raczej zamyka stawkę. Tak też zaczął obecne rozgrywki, bo od pięciu porażek w pięciu meczach. Klub występujący przy ul. Radarowej zamierza odwrócić tą tendencję, choć jak wskazuje początek sezonu, nie będzie to łatwe.

- Jesteśmy po zmianach organizacyjnych, podzieliliśmy na nową obowiązki. Wyniki nie są na razie zadowalające, ale działamy krok po kroku. Szukamy i rekrutujemy, chcemy aby wyglądało trochę inaczej. Chcemy być drużyną, która punktuje i wspina się krok po kroku, a nie zamyka tabelę. Ten sezon chcielibyśmy skończyć w środku tabeli - deklaruje prezes Paweł Hubisz.
NAJBLIŻSZE MECZE Z TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW NIŻSZYCH KLAS ROZGRYWKOWYCH i CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW
Śląsk Wrocław - ARKA GDYNIA, niedziela, godz. 12
TERMINARZ I TABELA CLJ

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17
AP Reissa Poznań - LECHIA GDAŃSK, niedziela, godz. 12
ARKA GDYNIA - Warta Poznań, niedziela, godz. 15, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

III LIGA
BAŁTYK GDYNIA - Bałtyk Koszalin, piątek, godz. 17, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
Wikęd Luzino - ARKA II GDYNIA, sobota, godz. 16
Kaszubia Kościerzyna - JAGUAR GDAŃSK, niedziela, godz. 15
LECHIA II GDAŃSK - GEDANIA, niedziela, godz. 11, Sopot, ul. Jana z Kolna 18
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
AS POMORZE - BAŁTYK II GDYNIA, sobota, godz. 19, ul. Wyzwolenia 8
Osiczanka Osice - GEDANIA II, niedziela, godz. 14:30
KAMIONKA SOPOT - OGNIWI SOPOR, niedziela, godz. 18, ul. Jana z Kolna 18
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A klasa
POMORZANIN GDYNIA - Solar Władysławowo, niedziela, godz. 19, ul. Górskiego 10
PORTOWIEC GDAŃSK - KS Mściszewice, sobota, godz. 18, ul. Wyzwolenia 8
MORENA GDAŃSK - STOCZNIOWIEC GDAŃSK, niedziela, godz. 17, ul. Budowlanych 49
GTS Rotmanka - JAGUAR II GDAŃSK, niedziela, godz. 12
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY II

B klasa
UKS KLUKOWO - AP KP GDYNIA, sobota, godz. 17, ul. Radarowa 26
KP GDYNIA - MORENA II GDAŃSK, sobota, godz. 19, ul. Olimpijska 5/9
POMERANIA GDAŃSK - GTS Juszkowo, sobota, godz. 19:30, ul. Smoleńska 6
BAŁTYK III GDYNIA - Czarni II Pruszcz Gdański, niedziela, godz. 17, Pruszcz Gdański, ul. Chopina 34
TERMINARZ I TABELA B KLASY

Opinie (13)

 • No i super!

  Bardzo pozytywnie. Dobrej zabawy i powodzenia w rozgrywkach dla wszystkich :)

  • 17 2

 • Bałtyk w 8 będzie grał:))

  • 6 9

 • o to chodzi!

  • 4 1

 • Czy ktos moze potrzebuje obrońcę z lekkim brzuchem? (1)

  • 4 1

  • Gruby na bramkę

   • 2 2

 • Asy B klasy (1)

  • 4 1

  • Opowieść o piłce nożnej bez gwiazd na miarę Ronaldo, bez milionowych transferów, wielkich stadionów i tłumów kibiców. Piłkarze z B klasy mimo wielu przeciwności i trudnych warunków, grają, bo po prostu kochają ten sport.

   • 9 1

 • Zenada (2)

  Panowie pilkarze hahaha

  • 2 2

  • ??? (1)

   Co dla Ciebie jest żenadą? Młodzi i starsi ludzie robią to co kochają i zamiast pić piwo przed komputerem czy telewizorem wychodzą na boisko żeby rywalizować i dobrze się bawić.

   • 1 1

   • Haha

    Zachowanie jakby grali na camp nou...hahah

    • 0 0

 • Oczywista oczywistość

  Brawa dla wszystkich drużyn A i B klasy i ich zawodników.Oni naprawde lubią futbol.Poziom pewnie zbliżony do niektórych ekip z IV "zawodowej" ligi.

  • 1 0

 • jest pięknie

  Lechia II Gdańsk - Gedania Gdańsk 0:1 (0:0)

  • 8 0

 • Kp

  Z tego kp to same buraki

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Aktualna tabela

Piłka nożna - III liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Olimpia Grudziądz 14 11 1 2 31:7 34
2 Kotwica Kołobrzeg 14 10 2 2 30:12 32
3 Pogoń Nowe Skalmierzyce 14 9 3 2 27:16 30
4 Świt Skolwin 14 8 3 3 25:14 27
5 Sokół Kleczew 14 8 1 5 22:13 25
6 Unia Janikowo 14 8 1 5 24:20 25
7 Polonia Środa Wielkopolska 14 6 3 5 22:17 21
8 Błękitni Stargard 14 6 3 5 16:20 21
9 Zawisza Bydgoszcz 14 5 5 4 20:20 20
10 Stolem Gniewino 14 5 4 5 21:26 19
11 KP Starogard Gdański 14 5 3 6 18:20 18
12 Elana Toruń 14 5 2 7 29:30 17
13 Pogoń II Szczecin 14 4 4 6 20:23 16
14 Bałtyk Koszalin 14 3 4 7 16:25 13
15 Jarota Jarocin 14 2 5 7 10:18 11
16 BAŁTYK GDYNIA 14 3 2 9 19:28 11
17 GKS Przodkowo 14 2 3 9 11:26 9
18 Kluczevia Stargard 14 0 3 11 7:33 3

Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane. Liczba spadkowiczów może być większa o tyle drużyn z województw: pomorskiego, pomorsko-zachodniego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie ich z II ligi.

Wyniki 14 kolejki:

 • Kluczevia Stargard - BAŁTYK GDYNIA 1:2 (0:1)
 • Bałtyk Koszalin - Kotwica Kołobrzeg 1:4 (0:1)
 • Elana Toruń - Pogoń II Szczecin 5:0 (2:0)
 • Pogoń Nowe Skalmierzyce - GKS Przodkowo 5:1 (1:0)
 • KP Starogard Gdański - Sokół Kleczew 0:2 (0:1)
 • Unia Janikowo - Błękitni Stargard 6:1 (2:0)
 • Polonia Środa Wielkopolska - Olimpia Grudziądz 0:0
 • Stolem Gniewino - Jarota Jarocin 1:1 (0:0)
 • Zawisza Bydgoszcz - Świt Skolwin 1:1 (1:0)

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane