Polska - Belgia 1:1 w el. MŚ. Rekord frekwencji na meczu piłkarek nożnych

Rafał Sumowski
17 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Kibic wbiegł na murawę w trakcie meczu Polska - Belgia na Polsat Plus Arena Gdańsk

Reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet zremisowała z Belgią 1:1 (1:0) na inaugurację eliminacji mistrzostw świata 2023. To spory niedosyt, bo biało-czerwone przeważały niemal przez całe spotkanie. Na pociechę na Polsat Plus Arenie Gdańsk ustanowiono rekord frekwencji na meczu żeńskiej kadry, który od teraz wynosi 8011 osób. Święta kobiecego futbolu na szczęście nie zepsuł niefrasobliwy kibic, który w pierwszej połowie postanowił wbiec na boisko.

Polska - Belgia w piłce nożnej kobiet w Gdańsku. Przeczytaj wywiad z naszym, człowiekiem w sztabie biało-czerwonych

Pajor 40 - Cayman 79

POLSKA: Szymańska - Mesjasz, Achcińska, Dudek - Matysik, Grzywińska (81 Kozak), Grabowska, Wiankowska - Zawistowska (81 Maciążka), Pajor, Padillla-Bidas (64 Kamczyk)

BELGIA: Odeurs - Deloose (76 Teulings), Tysiak, Tison (57 Eurlings), Philtjens - Minnaert (57 Vanmechelen), Vanhaevermaet, Biesmans - Cayman, De Caigny, Wullaert

Dotychczasowy rekord frekwencji na meczy piłkarskiej reprezentacji Polski kobiet wynosił 7528 widzów. Dzięki bezpłatnym wejściówkom, na Polsat Plus Arenie udało się pobić ten wynik. Jak podali organizatorzy, podczas spotkania z Belgią na trybunach zasiadło 8011 osób. Kto przyszedł zobaczyć w akcji podopieczne Niny Patalon, nie miał czego żałować.

Radość polskich piłkarek i kibiców po golu Ewy Pajor na 1:0

Od początku zdecydowanie z atakami ruszyły Belgijki. Groźnie było już w 4. minucie, gdy z indywidualnego pojedynku zwycięsko wyszła bramkarka Anna Szymańska, choć ostatecznie rywalka była na pozycji spalonej. Biało-czerwone szukały swoich okazji po rzutach rożnych, co mocno dało się Justien Odeurs. Belgijska bramkarka nie dawała się pokonać, ale dwukrotnie po interwencjach w powietrzu potrzebowała pomocy medycznej.

Jaki wcześniej był rekord frekwencji na meczu piłki nożnej kobiet w Polsce?

Odeurs wróciła jednak do gry i uratowała swój zespół uprzedzając Ewę Pajor po zbyt słabym podaniu w swoją stronę. Chwile później, w 33. minucie na boisko wbiegł jeden z kibiców. Gra została przerwana a intruz błyskawicznie został wyprowadzony przez pracownika służb porządkowych. Cała sytuacja na szczęście trwała niespełna minutę i wznowiono grę bez dłuższego przestoju.

Na pewno sytuacja nie wybiła z rytmu piłkarek Niny Patalon. Biało-czerwone poczynały sobie coraz śmielej, a gdy tylko zaczął padać deszcz, ruszyły z szybkim atakiem, który znakomicie zakończyła Ewa Pajor. Piłkarka VfL Wolfsburg dała biało-czerwonym prowadzenie 1:0, a dosłownie 30 sekund później była bliska drugiej bramki. Piłka uderzona na długi słupek przeleciała minimalnie obok.

Im dalej do przerwy, tym dominacja Polek rosła. Biało-czerwone raz po raz gościły w polu karnym rywalek a Pajor przy większym szczęściu w zasadzie mogła skompletować klasycznego hat-tricka. W 45. minucie wprawdzie na raty, ale pokonała Odeurs po raz kolejny. Niestety dała się złapać na spalonym.

Już od pierwszej akcji po zmianie stron, Polki "siadły" na rywalki. Po dobitce bliska gola na 2:0 była Natalia Padilla-Bidas, ale strzał zdołała wybronić Odeurs, która w tym spotkaniu miała ręce pełne roboty. Belgijki przed dobrych kilka minut nie były w stanie wyjść z własnej połowy. Z kolei Szymańska okazję do wykazania się dostała dopiero w 55. minucie, gdy odbiła piłkę po strzale w polu karnym.

Hymn przed meczem Polska - Belgia na Polsat Plus Arena Gdańsk

Polki miały co najmniej kilka sytuacji, aby podwyższyć rezultat. Indywidualnie błyszczała Pajor, ale Odeurs choć nie zawsze pewna w swoich interwencjach, nie pozwoliła na kolejnego gola. Niewykorzystane sytuacje zemściły się w 79. minucie, gdy zaskoczonej Szymańskiej piłkę "za kołnierz" wrzuciła Janice Cayman i doprowadziła do wyrównania. Bramka padła w dość kuriozalnej sytuacji, gdyż ewidentnie Belgijka zamierzała posłać dośrodkowanie.

Remis nie urządzał żadnej ze stron i było to widać w ostatnich minutach, gdy akcje przenosiły się spod jednej "szesnastki" pod drugą. "Piłkę meczową" po rzucie rożnym miała w doliczonym czasie gry Małgorzata Mesjasz, ale uderzyła nad bramką.

Eliminacje UEFA do mistrzostw świata kobiet w piłce nożnej 2023. Komplet wyników

Przypomnijmy, że na koniec eliminacji, awans na mistrzostwa świata w Australii i Nowej Zelandii zdobędą zwycięzcy dziewięciu grup strefy europejskiej. Zespoły z drugich miejsc zagrają o pozostałe miejsca w barażach. Dwie najlepsze drużyny po fazie barażowej wywalczą awans, a trzecia trafi do ostatniej, międzykontynentalnej rundy eliminacji. Kobiecy mundial potrwa od 20 lipca do 20 sierpnia 2023 roku, a wezmą w nim udział 32 zespoły.