Polska dziewiąta w punktacji medalowej Igrzysk Studentów

14 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Reprezentanci Polski zdobyli sześć tytułów mistrzów Letniej Uniwersjady. W Belgradzie na najwyższym stopniu podium stanęła m.in. judoczka AZS AWFiS Gdańsk, Małgorzata Bielak. W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni sklasyfikowani zostali na dziewiątym miejscu. Najlepsza Rosja miała krążków ponad trzy razy więcej

.

Od 30 czerwca od 12 lipca w Serbii rozdano medale w piętnastu dyscyplinach. Na starcie stanęło około siedmiu tysięcy studentów-sportowców ze 142 krajów. Polska wystawiła reprezentację złożoną ze 182 zawodniczek i zawodników. W gronie 88 klubów i 74 uczelni nie zabrakło oczywiście tych z Trójmiasta

Sportowcy z naszego regionu siedmiokrotnie wchodzili na podium. Złoto zdobyła w turnieju judo w kategorii 57 kg Małgorzata Bielak. Bliska tytułu była również Klaudia Jans. Tenisistka SKT Sopot awansowała do dwóch finałów, ale zarówno w singlu, jak i deblu, w którym partnerowała jej Alicja Rosolska (Warszawianka), poprzestała na srebrnym medalu. Ponadto w klasyfikacji drużynowej polskie tenisistki sklasyfikowane zostały na drugim miejscu.

Tytuł wicemistrzowski w skoku przez konia zdobył gimnastyk AZS AWFiS Gdańsk, Marek Łyszczarz. Natomiast w składzie lekkoatletyczne sztafety 4x100 metrów, które zdobyła drugie miejsce była Marta Jeschke. Poza sprinterką SKLA Sopot po srebro pobiegły: Ewelina Ptak (Śląsk Wrocław), Marika Popowicz (Zawisza Bydgoszcz) i Dorota Jędrusińska (AZS Poznań).

Z brązowym medalu z Belgradu wróciła Katarzyna Furmanek. Judoczka AWFiS Gdańsk na podium weszła po turnieju w kategorii w 78 kg. Wszyscy powyżsi medaliści to jednocześnie studenci oliwskiej uczelni. Natomiast Ateneum Wyższa Szkoła Gdańsk może cieszyć się z sukcesu siatkarek. Na tej uczelni studiuje jedna z zawodniczek z drużyny, która zdobyła brązowy medal - Katarzyna Wellna.

Ogółem reprezentacja Polski na Letniej Uniwersjadzie zdobyła sześć złotych, dziesięć srebrnych i osiem brązowych medali. Ten dorobek zapewnił jej dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Dla porównania osiągnięcia najlepszej w tej punktacji Rosji to 76 medali (27 złotych-22 srebrnych-27 brązowych).

Wśród biało-czerwonych największe powody do zadowolenia miał Przemysław Stańczyk. Pływał MKP Szczecin wygrał na 400 i 1500 metrów stylem dowolnym oraz był na 800 metrów tym samym stylem.

Poza nim i Bielak na najwyższym stopniu podium stanęli ponadto inni pływacy: Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa) na 200 m motylkiem i Mateusz Matczak (Trójka Łódź) na 400 m zmiennym oraz szpadzistek Ewa Nelip (AZS AWF Warszawa), która na co dzień studiuje w amerykańskim University of Notre Dame.

Opinie (9)

• GRATULACJE

GRATULACJE!!!

• 2 1

• (2)

dzieki trojmiasto.pl
    niketorzy powiedzmy to kibice moga dowiedziec sie ze istnieja inne sporty niz tylko kopanie pilki czy przeciwnika

• 3 1

• Niestety są to bardzo "niektórzy" kibice. Zobacz ile jest komentarzy po tym artykułem, a ile po każdym innym z piłki. Około 10 razy więcej- przewaga jest ogromna. Takich rzeczy nie opłaca się niestety pisać. Smutne to, ale tak jest. Bardzo mało osób interesuje się "innymi" sportami.

• 0 0

• piłkarki nożne zajęły 9 miejsce - wygrały m.in z Niemkami

• 0 0

• Gratulacje Marek!

Gratulacje dla gimnastyka. Goni Mistrza - Leszka Blanika. Leszkowi nie udało się zdobyć medalu na Uniwersjadzie. Zobaczymy jak będzie dalej :). Powodzenia!

• 1 0

• tenis

klaudia jans zdobyla 3 srebrne, bo trzeci za klasyfikacje druzynowa.

• 1 0

• do fan (1)

jak dobrze pamiętam Blanik też był wicemistrzem Uniwersjady jakoś tak w okolicach tych igrzusk na ktore nie pojechal do aten czyli 2003 albo 2005

• 1 0

• Niestety nie był. W Daegu w 2003 był 4, a w 2005 nie startował na Uniwersjadzie.