Białecka i Myszka wystartują na igrzyskach

24 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Małgorzata Białecka i Piotr Myszka w mistrzostwach świata zajęli 5. miejsce oraz zapewnili sobie prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Małgorzata Białecka i Piotr Myszka w mistrzostwach świata zajęli 5. miejsce oraz zapewnili sobie prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

W dwóch ostatnich dniach mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X przedstawiciele trójmiejskich klubów pogrzebali szanse na medale, ale i tak Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) nie narzekają. W Omanie zajęli 5. miejsce, a to oznacza, że wygrali krajowego eliminacje olimpijskie i w przyszłym roku wystartują w Rio de Janeiro. W domu zostaną zaś: Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński, którzy w 2012 roku na igrzyskach stanęli na najniższym stopniu podium. Zwłaszcza rozstrzygnięcie wśród pań można określić mianem sensacji.

Małgorzata Białecka w mistrzostwach świata zajęła 5. miejsce. Nie utrzymała pozycji liderki, którą zajmowała na dwa dni przed zakończeniem regat w Omanie. Załamanie formy przyszło po 9. wyścigu. Do tego momentu w żadnym starcie sopocianka nie zajęła niższego miejsca niż piąte. Finały kończyła na pozycjach 25 i 17, ale i tak w klasyfikacji generalnej była jeszcze wiceliderką.

TAK BYŁO JESZCZE PRZED PIĄTKOWYMI WYŚCIGAMI: BIAŁECKA LIDERKĄ, MYSZKA WICELIDEREM MISTRZOSTW ŚWIATA

Ostatniego dnia regat w rywalizacji pozostało już tylko 10 najlepszych deskarek, a tzw. wyścig medalowy był punktowany podwójnie. Białecka nie włączyła się do walki o medale. Metę osiągnęła na 9. miejscu. Jak się okazało ostatnim, które pozwoliło jej utrzymać punkt przewagi w kwalifikacjach olimpijskich.

Zofia Klepacka wygrała bowiem ostatni start, w klasyfikacji generalnej przeskoczyła sopociankę, przesuwając się z 5. na 4. miejsce, ale nominację do startu w igrzyskach olimpijskich 2016 zdobyła zawodniczka SKŻ Ergo Hestia. Języczkiem u wagi w polskiej rywalizacji stanowiła Lilian de Geus.

Gdyby Holenderka przypłynęła na metę na miejscu niższym niż 3, to Klepacka zdobyłaby brąz mistrzostw świata, a jednocześnie paszport do Rio de Janeiro. De Geus była w wyścigu medalowym właśnie trzecia, a to oznaczało dla niej podium, a igrzyska dla Białeckiej.

MAŁGORZATA BIAŁECKA DRUGA NA REGATACH PRZEDOLIMPIJSKICH W RIO DE JANEIRO. OBY TAK RÓWNIEŻ W 2016.

tutaj pełna klasyfikacja

Przypomnijmy, że do wewnętrznych kwalifikacji liczyły się punkty zdobywane na tegorocznych mistrzostwach Europy (za miejsca 1-15) i świata (1-20) oraz w regatach przedolimpijskich, gdzie mógł startować tylko jeden zawodnik i zawodniczka z Polski. PZŻ zdecydował, że reprezentantem będzie ta osoba, która zajęła najwyższe miejsce w czerwcowym championacie kontynentu. Co więcej w Rio można było uzyskać punkt i to tylko za miejsce na podium. Ja się okazało właśnie ta zdobycz sprawiła, że Białecka pokonała Klepacką. Sopocianka w teście przedolimpijskim była druga. Wcześniej srebro wywalczyła w mistrzostwach Europy.

PAWEŁ TARNOWSKI MISTRZEM, MAŁGORZATA BIAŁECKA WICEMISTRZYNIĄ EUROPY

Przypomnijmy, że przed mistrzostwami świata w walce o igrzyska liczyła się jeszcze druga sopocianka. Maja Dziarnowska w mistrzostwach Europy była czwarta. Jednak w Omanie z rywalizacji o Rio odpadła już po eliminacjach, gdy nie zakwalifikowała się do finałowej "30".

Końcowe wyniki krajowych kwalifikacji olimpijskich kobiet
1. Małgorzata Białecka 31 punktów (14 punktów za ME + 1 TO + 16 MŚ)
2. Zofia Klepacka 30 (13 ME + 17 MŚ)
3. Maja Dziarnowska 12 (12 ME)

TUTAJ ZASADY WEWNĘTRZNYCH KWALIFIKACJI W ŻEGLARSTWIE

Również przedostatniego dnia regat dużo stracił Piotr Myszka. Spadł z 2. na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jednak różnicę były niezbyt wielkie i w wyścigu medalowy zawodnik AZS AWFiS mógł pokusić się nawet o walkę o złoto. Do tego potrzebne było jednak zwycięstwo i dalsze miejsce najgroźniejszych konkurentów. Tak się nie stało.

Piotr osiągnął metę na 6. miejscu, a w klasyfikacji końcowej awansował na 5. pozycję. Do podium zabrakło mu 3 punktów. Gdańszczanin był jedynym Polakiem w wyścigu medalowym. Ostatniego dnia toczył już tylko korespondencyjną rywalizację o nominację olimpijską z Pawłem Tarnowskim, który próbował atakować z 17. miejsca. Natomiast już wcześniej szansę na piąty start na igrzyskach pogrzebał Przemysław Miarczyński, który z Londynu w 2012 roku przywiózł brąz.

41. Maciej Kluszczyński 270

Tarnowski w czerwcu został mistrzem Europy. W Omanie mógł uplasować się sześć lokat niżej niż Myszka. Walczył do końca. Wygrał ostatni wyścig w swojej grupie, ale z 17. awansował tylko na 14. miejsce. W krajowych eliminacjach przegrał zaś z Piotrem, ale wyprzedził bardziej utytułowanego kolegę z SKŻ Ergo Hestia - Miarczyńskiego.

Końcowe wyniki krajowych kwalifikacji olimpijskich mężczyzn
1. Piotr Myszka 25 punkty (9 ME + 16 MŚ)
2. Paweł Tarnowski 22 (15 ME + 7 MŚ)
3. Przemysław Miarczyński 5 (5 ME)
4. Radosław Furmański 3 (3 MŚ)

Warto podkreślić, że w klasyfikacji mistrzostw świata obejmującej tylko deskarki i deskarzy do 21 lat Polska zdobyła dwa 3. miejsca. Zdobyli je: Zuzanna Czuryło i Radosław Furmański.

Opinie (6)

• Brawo dla obojga! I medali w Rio życzę

Pont głowa do góry
    4 igrzyska i medal to i tak piękne wyniki

• 12 1

• brawo dla Piotrka i Gosi

brawo dla calej ekipy za równą walkę. Szkoda, że tylko możemy mieć jednego reprezentanta..

• 14 1

• Fatalne od lat kryteria awansu olimpijskiego - tylko jedno miejsce (1)