Białecka liderką, Myszka wiceliderem MŚ

22 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 17:22 (22 października 2015)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Małgorzata Białecka jest na dobrym kursie po pierwszy w karierze medal mistrzostw świata i nominację na igrzyska olimpijskie 2016. Małgorzata Białecka jest na dobrym kursie po pierwszy w karierze medal mistrzostw świata i nominację na igrzyska olimpijskie 2016.

Na niezwykle wysokim poziomie stoją ponownie krajowe eliminacje o prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w windsurfingowej klasie RS:X. Wszystko wskazuje na to, że aby pojechać do Rio de Janeiro trzeba zdobyć medal w trwających właśnie mistrzostwach świata, choć i on może nie dać kwalifikacji. Pod uwagę brane są bowiem jeszcze dwa wcześniejsze starty. Na razie najbliżej szczęścia są Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Regaty w Omanie zakończą się w sobotę.

W niektórych dyscyplinach olimpijskich można zdobyć komplet medali, gdyż kraj może wystawić trzech albo nawet i więcej swoich przedstawicieli. Gdyby takie reguły obowiązywały w windsurfingu, już mielibyśmy kilkoro pretendentów do podium w Rio de Janeiro. Niestety, tutaj obowiązują restrykcję liczebne. W jednej konkurencji dane państwo może reprezentować tylko jedna zawodniczka bądź zawodnik.

Już cztery lata temu Piotr Myszka został wicemistrzem świata, ale kwalifikacje krajowe przegrał z Przemysławem Miarczyńskim. To sopocianin pojechał na igrzyska do Londynu i zdobył tam brązowy medal. W tym sezonie historia może się powtórzyć, ale u pań. Podczas trwających regat o mistrzostwo świata w Omanie do podium pretendują Małgorzata BiałeckaZofia Klepacka, która w 2012 roku zdobyła olimpijski brąz.

PRZYPOMNIJ SOBIE FINAŁ ELIMINACJI CZTERY LATA TEMU

Po dwóch wyścigach finałowych liderką została deskarka SKŻ Ergo Hestia Sopot. Gosia w czwartek dwukrotnie mijała linię mety na 2. miejscu, a po eliminacjach plasowała się na 3. pozycji. W pierwszej fazie mistrzostw wygrała dwa wyścigi, a w żadnym ze startów nie wypadła z "5".

Na dwa dni przed zakończeniem regat Białecka powiększyła przewagę nad konkurentka z YKP Warszawa do 18 punktów. Jednak i Klepacka zanotowała awans w klasyfikacji. Z 5. lokaty po eliminacjach przeskoczyła na 3. W czwartek była 5 i 8.

W piątek 30 najlepszych deskarek mistrzostw w Omanie rozegra dwa kolejne biegi finałowe, a w sobotę już tylko 10 najwyżej klasyfikowanych z nich przystąpi do wyścigu medalowego, który punktowany będzie podwójnie.

tutaj pełna klasyfikacja

Przypomnijmy, że w czerwcu na Sycylii, w mistrzostwach Europy obie nasze reprezentantki stanęły na podium. Białecka była druga, a Klepacka trzecia. Te regaty otworzyły jednocześnie kwalifikacje krajowe o wyjazd do Rio de Janeiro. Drugą imprezą, w której startowała z Polek tylko Białecka, były regaty przedolimpijskie. Sopocianka w Brazylii zajęła 2. miejsce.

TARNOWSKI MISTRZEM, BIAŁECKA WICEMISTRZYNIĄ EUROPY

To oznacza, że krajowym rankingu Białecka ma obecnie 15, a Klepacka 13 punktów. W walce o igrzyska liczyła się także 4. w mistrzostwach Europy Maja Dziarnowska, na której koncie było 12 punktów. Jednak ta sopocianka w Omanie szanse olimpijskie pogrzebała już w eliminacjach. Ukończyła je 38. miejscu i może rywalizować jedynie w grupie srebrnej o pozycje 31-59 w końcowej klasyfikacji.

Mistrzostwa świata są najwyżej punktowaną imprezą w rankingu. Jeśli któraś Polka sięgnie w Omanie po złoto, wygra kwalifikacje. Jeśli będą na dalszych miejscach, to Białecka by wyprzedzić Klepacką może być tylko pozycję za nią.

TUTAJ ZASADY WEWNĘTRZNYCH KWALIFIKACJI W ŻEGLARSTWIE

Punkty za mistrzostwa świata w krajowych kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w klasie RS:X kobiet i mężczyzn
I miejsce - 21 punktów, II - 19, III - 18, IV - 17, V - 16, VI - 15, VII - 14, VIII - 13, IX - 12, X - 11, XI - 10, XII - 9, XIII - 8, XIV - 7, XV - 6, XVI - 5, XVII - 4, XVIII - 3, XIX - 2, XX - 1

Takie same zasady obowiązują wśród panów. Tutaj przed startem w Omanie liderem był tegoroczny mistrz Europy Paweł Tarnowski. Sopocianin z dorobkiem 15 punktów wyprzedzał gdańszczanina Piotra Myszkę (8 punktów) i starszego kolegę klubowego - Miarczyńskiego (5).

Po eliminacjach, w których zawodnicy pływali w grupach, oraz dwóch wyścigach finałowych z udziałem 41 najlepszych, najwyżej klasyfikowanym Polakiem w mistrzostwach świata jest Myszka. Deskarz AZS AWFiS plasuje się na 2. miejscu. Piotr żegluje równo. Eliminacje ukończył z 4. lokatą, a w czwartek metę osiągał na 6. i 4. pozycji, co dało mu awans na fotel wicelidera regat.

Zawodnicy SKŻ Ergo Hestia są poza "10". Tarnowski po pierwszym dniu finałów przesunął się z 16. na 14. miejsce. Natomiast Miarczyński spadł z 14. na 20. pozycję i praktycznie stracił szansę na walkę o kolejny medal olimpijski.

Myszka, by pojechać na igrzyska musi wyprzedzić Tarnowskiego o 7 pozycji. Natomiast, gdyby Piotr został mistrzem świata, to Paweł musiałby być 6., aby pojechać do Rio. Na chwilę obecną olimpijczykiem może czuć się gdańszczanin.

W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu decydować będzie wynik z mistrzostw świata.