Porażka Spójni w Gdyni

11 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Szczypiorniści Wybrzeża są niepokonani od pięciu spotkań. Na zdjęciu Adrian Kondratiuk. Szczypiorniści Wybrzeża są niepokonani od pięciu spotkań. Na zdjęciu Adrian Kondratiuk.

Szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk pokonali na wyjeździe AZS UW Warszawa 23:20 (11:13), wygrywając piąte spotkanie z rzędu. Na własnym parkiecie gorzej spisał się zespół Kar-Do Spójni Gdynia, który uległ Pomezanii Malbork 24:26 (12:13). Dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach wydłuży się w przypadku gdańskiego SMS, który pauzował w 8. kolejce.

AZS UW Warszawa - Wybrzeże Gdańsk 20:23 (13:11)
AZS: Malanowski, Troński - Nowak 9, Krawiecki 3, Waśko 3, Monikowski 2, Praski 1, Wolski 1, Flisiak 1 oraz Wysocki, Kuc, Puszkarski, Brinovec.

WYBRZEŻE: Głębocki, Chmieliński - Nilsson 6, Rogulski 5, Waszkiewicz 4, Abram 4, Rakowski 2, Mogielnicki 1, Kondratiuk 1 oraz Jasowicz, Sulej.

Wybrzeże do spotkania w stolicy przystąpiło bez kontuzjowanych od początku sezonu Krystiana NidzgorskiegoRadosława Steege, ale po ostatnim spotkaniu z Kar-Do Spójnią pod znakiem zapytania stanęły występy Dawida NilssonaMarcina Markuszewskiego. Na domiar złego ze zgrupowania reprezentacji młodzieżowej wrócili Krzysztof MogielnickiŁukasz Rogulski. Ostatecznie w Warszawie nie zagrał tylko Markuszewski.

Spotkanie w Warszawie rozpoczęło się od mocnego uderzenia gospodarzy. Akademicy szybko objęli prowadzenie 6:1. Gdańszczanie straty odrabiali bardzo mozolnie, gdyż przy sporej ilości oddanych rzutów nie grzeszyli skutecznością. Do przerwy Wybrzeże przegrywało dwiema bramkami, choć jeszcze na chwilę przed przerwą ta różnica wynosiła aż cztery trafienia.

Drugie pół godziny to zdecydowanie lepsza gra gdańskiego zespołu w defensywie, co po trafieniach Patryka AbramaMichała Waszkiewicza w 38. minucie zaowocowało pierwszym w tym meczu prowadzeniem przyjezdnych. Podopieczni Daniela WaszkiewiczaDamian Wleklaka zdołali je jeszcze powiększyć i ze stolicy wrócili z kompletem punktów. Tym samym Wybrzeże po dwóch porażkach na rozpoczęcie sezonu, pozostaje niepokonane od pięciu spotkań, zajmując trzecie miejsce w tabeli.

Kar-Do Spójnia Gdynia - Polski Cukier Pomezania Malbork 24:26 (12:13)
KAR-DO SPÓJNIA: Trojański, Zimakowski - Nowaliński 7, Wróbel 5, Miedziński 5, Radecki 4, Karpiński 1, Wesołek 1, S.Gębala 1 oraz M.Gębala, Kupiec, Dorsz, Bronk, Kuptel

POMEZANIA: R.Kądziela, P.Kądziela, Sibiga - Boneczko 7, Cieślak 5, Walasek 4, Babicki 3, Derdzikowski 3, Cielątkowski 2, Perwenis 2 oraz Hanis.

Gdyński beniaminek dzielnie walczył we własnej hali z niepokonanym dotąd w pierwszoligowych rozgrywkach zespołem Pomezanii. Choć po dwóch bramkach Marka Boneczko i trafieniu Łukasza Cielątkowskiego goście prowadzili już 3:0, dwoma trafieniami szybko odpowiedział Mateusz Wróbel, a do remisu po rzucie karnym doprowadził autor siedmiu bramek w całym meczu, Szymon Nowaliński.

Po trafieniach Bartosza Walaska, który z Wybrzeżem przed ponad dekadą dwukrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski, a jeszcze w minionym roku był związany z zespołem prowadzonym przez trenerów Wleklaka i Waszkiewicza, Pomezania objęła prowadzenie 7:5. Chwilę później przypomniał o sobie Boneczko, który w pierwszej połowie trafiał aż sześciokrotnie i było już 10:7. Do przerwy gdynianie zniwelowali straty do jednej bramki, gdyż w 27. minucie bramkarza przyjezdnych pokonali kolejno Marcin Miedziński i Wróbel.

Po powrocie na parkiet od dwóch bramek grę zaczęli goście, ale wynik spotkania cały czas oscylował wokół remisu. Choć jeszcze w 54. minucie było 22:21 dla Spójni, która miała szanse by być pierwszym zespołem, który pokona malborczan, ci rzucili cztery bramki z rzędu zapewniając sobie sporą przewagę na minutę przed końcem gry (25:22 po bramce Mariusza Babickiego). Pomimo trafień Miedzińskiego i Karola Radeckiego straty poniesione w ostatnich minutach okazały się nie do odrobienia, a podopieczni Leszka Biernackiego musieli przełknąć gorycz porażki po raz drugi z rzędu.

- Pomezania w zasadzie kontrolowała całe spotkanie. To bardzo silny zespół, z zawodnikami ze stażem w ekstraklasie. Udało nam się wyjść na prowadzenie, ale potem zdobyli cztery bramki z rzędu o było po zawodach. Wyszedł nasz brak doświadczenia i szkoda porażki tym bardziej, że mieliśmy sytuacje w końcówce. Ten mecz mógł się podobać i na pewno można dostrzec w nim plusy jak chociażby dobra postawa Wróbla i Miedzińskiego na bokach rozegrania - mówi trener Biernacki.

Gdynianie wciąż czekają na powrót kontuzjowanego Łukasza Wiśniewskiego. Niestety, wszystko wskazuje na to, iż na dobre stracili obrotowego Jakuba Bonisławskiego.23-latek po kolejnym zerwaniu więzadeł w kolanie (poprzednio w 2009 roku) myśli o zakończeniu kariery.