Przełamanie na wyjeździe

4 listopada 2006 (artykuł sprzed 17 lat)

Arka zwyciężyła po raz pierwszy w tym sezonie na wyjeździe, a drugi w rozgrywkach ekstraklasy. W Zabrzu gdynianie pokonali Górnika 2:0 (1:0) po golach Janusza Dziedzica w 41. i Olgierda Moskalewicza w 89. minucie. Dla obu piłkarzy były to ich czwarte bramki w tej rundzie. Warto jeszcze dodadać, że od ostatniego sukcesu żółto-niebieskich w krajowej elicie poza domem minął ponad... rok. Poprzednio wygrali 22 października 2005 roku w Wodzisławiu.

GÓRNIK: Sławik - Radler, Bednarz, Cios, Bartos - Andraszak (68 Stachowiak), Juszkiewicz, Prokop (79 Bukalski), Tomasz Łuczywek (46 Jarka) - Seweryn, Aleksander.

ARKA: Witkowski - Kowalski, Przytuła, Sobieraj, Sokołowski - Ława, Moskalewicz, Mazurkiewicz - Dziedzic, Pilch (66 Nawrocik), Wróblewski (82 Griszczenko).

Żółte kartki: Juszkiewicz (Górnik), Przytuła, Moskalewicz, Pilch.

Żółto-niebiescy uczynili w Zabrzu teraz to, co powinni u schyłku poprzedniego sezonu. Wówczas przegrali i w konsekwencji musieli bronić ekstraklasy w barażach. W sobotę byli lepsi - i tak jak chciał Wojciech Stawowy - przeskoczyli Górnika w ligowej tabeli.

Piłkarzom przyszło grać w zimowych warunkach, przypadającym i zalegającym na murawie, która nie ma jeszcze instalacji ogrzewającej. W pierwszej połowie sędzia przerwał nawet na kilka minut grę i nakazał... odśnieżanie linii. - W takich warunkach mecz nie powinien się odbyć. Trudno było o składne, miłe dla oka akcje, bo rządził przypadek. Ale o te dwie bramki byliśmy lepsi - podkreślał szkoleniowiec gdynian. - Arka była zespołem lepszym, wygrała zasłużenie. Nie spodziewałem się takiego wyniku. Zaprezentowaliśmy fatalną skuteczność i nie ustrzegliśmy się błędów w obronie - przyznał marek Motyka, trener Górnika. Dodajmy, że zarówno w przednich jak i tylnych formacjach miejscowi posiłkowali się byłymi zawodnikami Arki: Janem Ciosem i Arkadiuszem Aleksandrem.

Przed przerwą więcej okazji mieli gospodarze, ale ani razu nie trafili w światło bramki. Zagrożenie stwarzali głównie Damian Seweryn i Tomasz Łuczywek. Już w 12. minucie tego pierwszego jedynie faul taktyczny Krzysztofa Przytuły, tuż przed linią pola karnego powstrzymał od stanięcia oko w oko z Norbertem Witkowskim. Gdynianie zdobyli prowadzenie w 41. minucie. Dziedzic precyzyjnie trafił z ostrego kąta, a asystę zapisano Grzegorzowi Pilchowi. Co ciekawe w doliczonym czasie (aż siedem minut) Janusz miał lepszą okazję, ale zamiast strzelać szukał podaniem kolegów, ale ich nie znalazł.

Po zmianie stron znów optyczną przewagę ma Górnik. - Górnik nas przycisnął, ale mądrze się broniliśmy i udała się nam kontra - przyznał trener Stawowy. W końcówce meczu niewiele brakowało, aby Moskalewicz zdobył aż dwa gole. W 87. minucie Mateusz Sławik wypuścił piłkę z rąk, "Olo" strzelał z trzech metrów, ale piłki do siatki nie przepuścił Cios, popisując się ofiarną interwencją. Dwie minuty później Moskalewicz lepiej przyłożył po ładnej akcji z Bartoszem Ławą.

Pozostałe wyniki 13. kolejki: GKS Bełchatów - Korona Kielce 3:2 (0:0). Bramki: Dariusz Pietrasiak (48), Radosław Matusiak (79), Mariusz Ujek (83) - Marcin Robak (65), Piotr Bagnicki (84). Odra Wodzisław - Widzew Łódź 3:0 (1:0). Marcin Chmiest (17, 55, 79). Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna 1:1 (1:1). Łukasz Piszczek (32) - Grzegorz Szymanek (43). Cracovia - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0). Dariusz Pawlusiński (26). Legia Warszawa - Lech Poznań 3:2 (0:0). Sebastian Szałachowski (54, 60), Miroslav Radovic (86) - Piotr Reiss (65), Zbigniew Zakrzewski (81). ŁKS Łódź - Wisła Płock 0:0. Groclin Dyskobolia Grodzisk - Wisła Kraków 2:2 (2:0). Radosław Sobolewski (31-samobójcza), Vlade Lazarevski (39) - Paweł Kryszałowicz (75), Paweł Brożek (90+1).

Opinie (61)

• Arka ma pewne utrzymanie bo szykuje się fuzja ŁKS-WIDZEW.A jak to nie pomoże to Łęczna połączy sie ze Szczecinem.I jakoś to będzie.A zwycięstwo raz na rok cieszy bardziej niż co takie co 2 tygodnie.

• 0 0

• No i juz jakis bananowy beton sie tu wpier...

Człowieku co ty sie od rana napinasz - nie można po prostu pogratulować Arce zwyciestwa. Przeciez wszyscy wiedzą, że Arka najlepsza w Trójmieście. A banany pękaja z zadrości.