• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rekordowe WKKW na hipodromie. Ponad 300 koni i mistrzostwa Polski

ras.
24 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Zmagania na hipodromie potrwają od czwartku do niedzieli. Zmagania na hipodromie potrwają od czwartku do niedzieli.

Od czwartku do niedzieli potrwają mistrzostw Polski seniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywana w ramach zawodów międzynarodowych WKKW Tour. Zawody na hipodromie będą rekordowe. Do rywalizacji zgłoszono bowiem ponad 300 koni, a wśród jeźdźców po raz pierwszy w Sopocie zaprezentują się goście z Chin i Ekwadoru. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Rywalizacja każdego dnia toczyć się będzie od godz 8 do 18.Mistrzostwa Polski odbędą się w ramach zawodów międzynarodowych we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, podczas których wystartuje ponad trzysta koni i jeźdźców z kilkunastu krajów całego świata.

- To absolutny rekord. Dotychczas maksymalna liczba wynosiła 270-280 koni - wyjaśnia Alicja Kocik, specjalista ds. marketingu w Hipodromie Sopot.
O tytuł mistrza Polski walczyć będą między innymi ubiegłoroczny zwycięzca Jan KamińskiJoanna Pawlak, która rok temu zajęła drugie miejsce. Sopocka publiczność będzie mogła kibicować także najwyżej sklasyfikowanemu w rankingu FEI polskiemu zawodnikowi tej dyscypliny, sześciokrotnemu mistrzowi Polski seniorów Pawłowi Spisakowi.

Pierwsze przejazdy konkursowe już w czwartek, kiedy to jako pierwsi pojadą zawodnicy krótkich CCI2 oraz CCI3. W piątek od rana ciąg dalszy ujeżdżenia oraz próby skoków w klasach L i P, a w sobotę cross wszystkich klas międzynarodowych i klasy P. Cross dla klasy L zaplanowany jest na niedzielę rano. W niedzielę wielki finał i ostateczne rozdanie kart w ramach tegorocznych mistrzostw Polski. Klasyfikacja prowadzona będzie w konkursie CCI4.

Poza mistrzostwami Polski zobaczymy zawodników w rywalizacji międzynarodowej. Po raz pierwszy w historii Sopot będzie gościł jeźdzców z Chin i Ekwadoru. Ponadto na liście zgłoszeń znalazł się dwukrotny olimpijczyk z Japonii Joshiaki Oiwa. Wśród uczestników są też znani sopockiej publiczności: reprezentanci Niemiec Andreas OstholtBeeke Jankowski czy Kevin McNab z Australii.

Międzynarodowe zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego potrwają dwa tygodnie. Kolejne zmagania zaplanowano na dni od 2 do 5 maja. W ramach WKKW para jeździec i koń bierze udział w trzech dyscyplinach: ujeżdżeniu (dresaż), skokach przez przeszkody oraz próbie terenowej (cross). Dlatego WKKW nazywane jest jeździeckim triathlonem.

W próbie ujeżdżenia zawodnicy prezentują odpowiednie figury w wyznaczonym miejscu na czworoboku. Sędziowie oceniają nie tylko precyzję i swobodę wykonania ruchu ale i elegancję, nienaganny wygląd konia oraz elastyczność ruchów konia i posłuszeństwo.

W próbie terenowej (cross) konie pokonują przeszkody rozstawione na terenie całego hipodromu - ogromne kłody, widowiskową przeszkodę wodną, szerokie rowy i wiele innych. Próba ta ma na celu sprawdzenie szybkości, wytrzymałości i możliwości skokowych konia.

W próbie skoków przez przeszkody błędy w postaci zrzutek, wyłamań czy przekroczenia normy czasu zostaną przeliczone na punkty karne. Jest to sprawdzian kondycji konia po próbie wytrzymałości. Konkurs rozgrywany jest na placu zwanym parkurem, a wysokość i rodzaj przeszkód zależą od klasy zawodów.

Wstęp dla widzów jest bezpłatny a do ich dyspozycji będzie strefa food trucków.
ras.

Wydarzenia

Międzynarodowe i Krajowe zawody w WKKW CCI-L, CCI-S, CNC

zawody / wyścigi

Miejsca

Opinie (10) 2 zablokowane

 • Dlaczego męczycie te konie? (3)

  Sztywne przeszkody to zło. Jak coś pójdzie nie tak, to parawanik i pif paf. Widziałem kilka lat temu, te przerażone i spienione zwierzaki. Czy warto tak męczyć konie, dla sławy i chwilowego połechtania własnego ego?

  • 8 14

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Jest taki przepis, który każe dbać o "dobrostan konia" (1)

   A skąd wiesz, że są męczone? Na zawodach obowiązują bardzo surowe przepisy weterynaryjne, konie mają dobrą opiekę i są kontrolowane - wszystko po to, aby nic im się nie stało.

   • 3 1

   • Ja kiedyś widziałem męczonego konia

    • 0 0

 • Moje ulubione zawody. Oby pogoda dopisała.

  • 11 0

 • kibicka (1)

  Jak co roku wybieram się z całą rodziną. Niesamowite emocje, no i nasze ulubione foodtrucki.

  • 4 0

  • Będą naleśniki francuskie, belgijki, lody, gofry, kawa i burgery. Już się rozstawiają. :) Podobno ma też być mobilny salon Apple!

   • 2 0

 • Zwierzaki (1)

  "Widziałem kilka lat temu te przerażone i spienione zwierzaki". Znawca wkkw się odezwał? Jak się objawiało to ich przerażenie? Umie Pan/Pani zinterpretować stan ducha konia, który właśnie przegalopował obok tempem 500m/min.? Ciekawe. Koń spieniony na ciele = koń spocony, podobnie jak człowiek, który biega, jeździ rowerem czy uprawia sport. Piana na pysku konia to wynik przeżuwania wędzidła. Człowiek jak żuje np. gumę też się intensywniej ślini. Konie chodzące wyższe klasy wkkw są do nich odpowiednio trenowane, żywione, mają zapewnioną odnowę biologiczną i wszystko, czego im trzeba. To są profesjonalni czworonożni sportowcy, na co dzień pod opieką trenerów, weterynarzy, kowali, często specjalistów od żywienia. Rozumiem i szanuję, że ktoś może nie być zainteresowany ogłądaniem tego sportu, ale proszę przestać wypisywać głupoty, jeśli nie ma się żadnej wiedzy w temacie. To jest trudna i piękna konkurencja. Wypadki się zdarzają, jak w wielu sportach, nie da się tego uniknąć. Konie i na padokach łamią nogi, niestety. Podobnie jak ludzie we własnym domu. Kto ma ochotę obejrzeć sportowe zmagania z udziałem wielu świetnych jeźdźców z całego świata i wspaniałych zwierzaków, niech wbija na Hipodrom w ten weekend. Inne osoby na pewno znajdą sobie inne sposoby spędzenia wolnego czasu, bez złych stałych przeszkód ;)

  • 11 0

  • Podpisuję się obiema rękami

   To piękny sport a o dobro o zdrowie koni dba tu sztab specjalistów. My będziemy, jak co roku. I na CSIO w czerwcu, ma się rozumieć też!
   Pozdrawiamy organizatorów i cały hipodrom.

   • 0 0

 • Warto poznać historię

  Zanim zacznie się krytykować zawody, warto poznać historię tej dyscypliny. Oraz przepisy, które przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo zwierząt.
  Zawodnicy wkkw przede wszystkim zasługują na nasz podziw. To mega trudna dyscyplina, konie muszą być szybkie, silne i odważne. Ludzie zresztą też.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane