Arka spokojnie awansowała w Pucharze Polski

26 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 19:57 (26 lipca 2016)

Adam Marciniak otworzył wynik meczu Pucharu Polski Rominta - Arka. Adam Marciniak otworzył wynik meczu Pucharu Polski Rominta - Arka.

Arka Gdynia weszła do gry o Puchar Polski od fazy 1/32. W niej pewnie pokonała na wyjeździe 4:1 (2:0) Romintę Gołdap. IV-ligowiec nie stanowił dla żółto-niebieskich trudnej przeszkody, nawet w sytuacji, gdy trener Grzegorz Niciński zostawił w domach pięciu podstawowych piłkarzy i zupełnie przemeblował wyjściową "11". W kolejnej rundzie żółto-niebiescy zmierzą się z II-ligową Olimpią Zambrów.

Mościński 90+1 - Marciniak 20, Siemaszko 27, Lewicki 63, Stolc 76

Rominta: Gąsiorowski - Koszycki, Molski, Piwko, Waszkiewicz - Kamiński (58 Sirant), Prusinowski, Dyniszuk, Paszkowski, Kułak - Mościński

ARKA: Steinbors - Zbozień, Stolc, Sobieraj, Wojowski - Błąd (73 Marcjanik), Marciniak (63 Szwoch), Mosiejko, Yussuff - Siemaszko (70 Węsierski) - Lewicki

Żółte kartki: Wojowski, Mosiejko (Arka)

Marcus, Yannick Sambea, Dariusz Zjawiński, Antoni ŁukasiewiczMiroslav Bożok nie pojechali z Arką na pierwszy w tym sezonie mecz Pucharu Polski. Trener Grzegorz Niciński dał odpocząć piłkarzom, którzy w dwóch pierwszych meczach ekstraklasy grali w podstawowym składzie.

W meczowej "18" znaleźli się za to: napastnik Szymon Lewicki, pozyskany niedawno Damian Zbozień oraz Mateusz Węsierski, Damian MosiejkoPaweł Wojowski.

DERBY TRÓJMIASTA W PUCHARZE POLSKI NAJWCZEŚNIEJ W PÓŁFINALE

Zresztą szkoleniowiec żółto-niebieskich zupełnie przemeblował wyjściowy skład. Nie znalazł się w nim piłkarz, który grał od pierwszej minuty starcia z Wisłą Kraków. Szansę debiutu w Arce otrzymali wspomniani Lewicki i Zbozień, a także bramkarz Pavels Steinbors. Na boisko wyszedł również Krzysztof Sobieraj, dla którego był to 229. oficjalny mecz w koszulce Arki.

Jeszcze przed starciem w Gołdapi okazało się, że gdynianie mogą mieć prostą drogę do ćwierćfinału Pucharu Polski. Poniedziałkowe losowanie na Stadionie Narodowym w Warszawie sprawiło, że po pokonaniu Rominty trafią na Olimpię Zambrów, a jeśli pokonają i ją, to w fazie 1/8 czekać będzie lepszy z pary KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski - Raków Częstochowa.

Gdynianie zaczęli od wysokiego pressingu i zepchnęli rywala do obrony. Efektem tego były dwa szybko wywalczone rzuty rożne. Po nich nie stworzyli jednak zagrożenia pod bramką Rominty.

W OSTATNIEJ KOLEJCE EKSTRAKLASY ARKA WYSOKO POKONAŁA WISŁĘ

Udało się to w 8 min. Zbozień wyprowadził podaniem na dogodną pozycję Rafała Siemaszkę. Grający tuż za napastnikiem piłkarz znalazł się w sytuacji sam na sam z golkiperem gospodarzy, ale nie trafił w bramkę.

Skutecznością popisał się za to w 20. min. pozyskany latem Adam Marciniak, który w Arce debiutował na boisku w meczu z Wisłą. Pomocnik wykorzystał zamieszanie w polu karnym Rominty po rzucie rożnym i umieścił piłkę w siatce.

Bramka nie zmieniła nastawienia żółto-niebieskich. Ci szybko przystąpili do kolejnych ataków. Widać było, że piłkarze, którzy dostali szansę zaprezentowania umiejętności chcieli jak najlepiej wypaść w oczach trenera Nicińskiego. Aż do ostatnich minut meczu najmniej szans na to miał Steinbors.

ZJAWIŃSKI WYKONAŁ JUŻ POŁOWĘ NORMY, CZY STRZELI WIĘCEJ NIŻ DWIE BRAMKI?

W 27. min. kolejne dokładne podanie, tym razem od Rashida Yussuffa dostał Siemaszko. Wówczas nie zmarnował okazji do zdobycia gola i strzałem z woleja dał Arce prowadzenie 2:0. Chwilę wcześniej Siemaszko próbował dwójkowych akcji z Lewickim. Pozyskany z Zawiszy Bydgoszcz napastnik mógł dwukrotnie wpisać się na listę strzelców, ale najpierw minimalnie chybił lobując golkipera Rominty, a następnie trafił w boczną siatkę jego bramki.

Po pół godziny gry sędzia zarządził przerwę na uzupełnienie płynów. Nie wybiło to z rytmu szukania pozycji do strzału Lewickiego. W 35. min. podał do niego Adrian Błąd, ale napastnik ponownie miał problem ze skutecznością. W kolejnych minutach pierwszej połowy przeważająca Arka zwolniła tempo gry, a piłkarzom Rominty udało się dojść pod pole karne gości.

Odpowiedź Arki przyszła w dwóch kolejnych kontratakach. W bramkarza gospodarzy strzelali jednak kolejno Błąd i Siemaszko. Po pierwszej połowie Arka prowadziła z Romintą 2:0.

Druga część spotkania rozpoczęła się od groźnego strzału głową Lewickiego. Tym razem napastnik trafił, ale w poprzeczkę. W 63. min. Lewicki wreszcie dopiął swego. Podawał Zbozień, a najlepszy strzelec I ligi minionego sezonu zdobył debiutancką bramkę w barwach Arki uderzeniem z "16".

Wydawało się, że trener Niciński pozwoli zagrać wyjściowej jedenastce do końca spotkania. Po bramce Lewickiego ściągnął jednak z boiska zdobywcę pierwszego gola - Marciniaka i wpuścił na nie Mateusza Szwocha. 7 min. później w pierwszym zespole Arki zadebiutował Węsierski, a serię zmian zakończyło pojawienie się na placu gry Mosiejki.

W 76. min. Arka odzyskała piłkę w środku pola. Na indywidualną akcję zdecydował się Przemysław Stolc i podwyższył prowadzenie na 4:0. Dwie minuty później szansę na piątego gola dla żółto-niebieskich miał Zbozień, ale obrońca strzelił obok bramki. Wcześniej ładne podania posłali Szwoch i Lewicki.

Gdynianie na tyle rozluźnili się w doliczonym czasie gry, że dali strzelić Romincie honorową bramkę. Chwilę później sędzia Krzysztof Jakubik zakończył mecz, a Arka zameldowała się w fazie 1/16 Pucharu Polski.

Kotwica Kołobrzeg - Chojniczanka Chojnice 2:3
Raków Częstochowa - Chrobry Głogów 2:2 (6:5 karne)
Siarka Tarnobrzeg - Sandecja Nowy Sącz 2:4 po dogrywce
GKS Bełchatów - Miedź Legnica 1:1 (6:7 karne)

16. Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK

*w ćwierćfinałach spotkają się zwycięscy par: 1/2-3/4, 5/6-7/8, 9/10-11/12, 13/14-15/16, a przed półfinałami nastąpi kolejne losowanie

Opinie (70) ponad 20 zablokowanych

• To jest dopiero folklor. Tam jest atmosfera prawdziwego futbolu. (2)

• 63 6

• Gołdap (1)

W Gołdapi to mega wydarzenie. Ostatni raz drużyna z ekstraklasy była tam jeszcze w latach 90tych - Legia przyjechała na trening:)

• 19 3

• Legia do Gołdapi przyjeżdżała na obozy latem

• 11 1

• Zambrów ma zgodę z Jaga. Jechać z 500 plusiakami (2)

2:0.

• 9 36

• W zambrowie masz dobry fc legii (1)

.

• 12 3

• Dokładnie

Zambrów jest podzielony między FC Jagi i FC Legii. Kiedyś na Olimpie chodzili kibice klubu ze stolicy a obecnie to fani klubu z Białegostoku.

• 4 0

• Mam nadzieję że nie będzie wtopy.

• 20 10

• Arka zatonie na jeziorze Gołdapii ..... (7)

Rominta !!!

• 22 64

• Gołdap.

• 4 6

• jak to było - limanovia? (5)

• 29 3

• Nie to było Gryf Wejherowo i wyjazd na rowerach (4)

• 6 13

• (3)

porównujesz limanovię do Gryfa? To nie masz zielonego pojęcia o piłce.

• 11 6

• Ty za to masz pojęcie garbaty nosie z Gdyni (2)