• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszyło najmniejsze i wyjątkowe lodowisko. Lód syntetyczny, specjalne łyżwy

Jacek Główczyński
19 grudnia 2023, godz. 12:00 
Opinie (62)
aktualizacja: godz. 04:08 (21 grudnia 2023)

Lodowisko w parku Centralnym już działa


Ruszyło lodowisko w parku Centralnym. Ma działać do 15 lutego 2024 roku. To co prawda już szósta tafla oddana w tym sezonie zimowym do użytku mieszkańcom Trójmiasta, a druga w Gdyni, ale ze wszech miar wyjątkowa. To najmniejsza ślizgawka, gdyż o wymiarach 10 na 30 metrów. Została wyposażona w lód syntetyczny, na który są potrzebne specjalne łyżwy do tego typu nawierzchni. Ponadto stanęła w miejscu oczka wodnego, niedaleko miejsca, w którym poprzednie lodowisko funkcjonowało do 2022 roku.

Od 14 grudnia do 15 lutego na łyżwy do parku CentralnegoNie będzie żadnego oficjalnego otwarcia. Lodowisko w parku Centralnym zostanie udostępnione wszystkim chętnym w godzinach przewidzianych na dzień powszedni, czyli od 14 do 20. Dłużej będzie można korzystać z tafli w weekendy, gdyż od godz. 10 do 20. I tak aż od 20 grudnia do 15 lutego 2024 r.

Przeczytaj o dwóch lodowiskach przygotowanych w Gdyni na sezon 2023/24 Przeczytaj o dwóch lodowiskach przygotowanych w Gdyni na sezon 2023/24

- To miejsce na mapie, w którym gdynianie mogę odpocząć i przyjemnie spędzić czas - również bardzo aktywnie: biegając, korzystając ze skateparku, a od teraz również jeżdżąc na łyżwach. Przyszedł czas na debiut syntetycznej ślizgawki w parku Centralnym - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

"Lodowisko syntetyczne w Gdyni, tzw. Ślizgawka"Wyczuwalny jest dreszczyk emocji związany nie tylko z tym, że obiekt zostanie udostępniony po raz pierwszy. Już wiadomo, że będzie to miejsce wyjątkowe i to z co najmniej kilku powodów. "Lodowisko syntetyczne w Gdyni, tzw. Ślizgawka", gdyż tak brzmi oficjalna nazwa, stanęło w miejscu oczka wodnego.

Lodowisko syntetyczne w Gdyni, tzw. ślizgawka, to oficjalna nazwa tafli, która 20 grudnia zostanie udostępniona w parku Centralnym w miejscu oczka wodnego. Lodowisko syntetyczne w Gdyni, tzw. ślizgawka, to oficjalna nazwa tafli, która 20 grudnia zostanie udostępniona w parku Centralnym w miejscu oczka wodnego.
Starsi z pewnością będą odczuwać tutaj pewną nostalgię, gdyż nieopodal przez lata funkcjonowało tutaj lodowisko, najpierw należące do Młodzieżowego Domu Kultury, a od 2017 r. administrowane przez Gdyńskie Centrum Sportu. Po raz ostatni można tam było jeździć na łyżwach w 2022 r.Wyjątkowe lodowisko i nutka niepewnościTo co prawda już szósta tafla oddawana w tym sezonie do użytku mieszkańcom Trójmiasta, a druga w Gdyni, ale ze wszech miar wyjątkowa. Będzie to najmniejsza ślizgawka o wymiarach 10 na 30 m. Dla porównania ta przy CH Riviera jest dwukrotnie większa. Jednak tafla w parku przede wszystkim została wyposażona w lód syntetyczny, na który potrzebne są specjalne łyżwy do tego typu nawierzchni.

Regulamin korzystania z Lodowiska syntetycznego w Gdyni, tzw. Ślizgawki.pdf

- To zupełnie coś nowego. Sam jestem ciekawy, jaki będzie odbiór społeczny i jak licznie będzie odwiedzana. Jedno jest natomiast pewne - mamy w tym roku wybór, gdzie pójść się poślizgać - przyznaje Tomasz Cząstka, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest operatorem obiektu.

Lodowisko w parku Centralnym przygotowane na przyjęcie łyżwiarzy 20 grudnia od godz. 14Potrzebne specjalne łyżwyZgodnie § 5 pkt 1 regulaminu "korzystanie z Lodowiska jest możliwe jedynie w specjalnych łyżwach przeznaczonych do lodowisk syntetycznych". Dalej czytamy m.in., że osoby do 13. roku życia mogą korzystać z płyty ślizgawki wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Natomiast dzieciom do lat 7 zaleca się dodatkowo korzystanie z kasków ochronnych i rękawiczek. Jednorazowo na tafli będzie mogło przebywać 60 osób.

Tak miejsce, na którym stanęło lodowisko, wyglądało latemJak czytamy na stronie producenta:

"Lód syntetyczny Xtraice wykonany jest z polietylenu o wysokiej gęstości cząsteczkowej. Panele lodowiskowe Xtraice są samosmarowne , dzięki czemu posiadają najwyższy możliwy poziom poślizgu. Naszym osiągnięciem jest specjalnie zaprojektowany w Laboratorium Xtraice filtr ochronny UV oraz emulsja smarująca umieszczone w strukturze paneli już na etapie produkcji i stopniowo uwalniana na powierzchnię przez cały okres użytkowania."


Cennik ślizgawki w parku CentralnymKto posiada własne łyżwy odpowiednie do syntetycznego lodu za wejście na ślizgawkę zapłaci tylko 5 zł. Pozostali muszą taki sprzęt wypożyczyć. To wraz z biletem wstępu wydatek 15 zł. Zajęcia w ramach lekcji wychowania fizycznego kosztują 7 zł. Wejściówki są dostępne w kasie przy lodowisku.

Obiekt jest wyposażony w zaplecze socjale i sanitarne oraz punkt, w którym będzie można wypożyczyć łyżwy, kaski (za 5 zł) oraz specjalne chodziki dla osób rozpoczynających swoją przygodą z tą dyscypliną. Również będzie można naostrzyć łyżwy. Ta usługa kosztuje 15 zł za parę.Gdzie jeszcze na łyżwy w Trójmieście?Przypomnijmy, że wcześniej w Trójmieście uruchomiono już pięć sztucznych lodowisk. Trzy takie obiekty są w Gdańsku, a po jednym w Gdyni i Sopocie.

A może na łyżwy przy molo? Przeczytaj o lodowisku w Sopocie A może na łyżwy przy molo? Przeczytaj o lodowisku w Sopocie

1 grudnia drugi sezon rozpoczęło lodowisko na parkingu między CH Riviera a Polsat Plus Areną Gdynia

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (62)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane