Short track. Historyczny wyczyn łyżwiarza Stoczniowca Gdańsk, sztafeta z brązem

Mikołaj Pachniewski
17 marca 2024, godz. 17:30
Opinie (4)
Diane Sellier (Stoczniowiec Gdańsk) razem z męską sztafetą na MŚ w Rotterdamie zajął 3. miejsce i wywalczył historyczny medal dla reprezentacji Polski. Diane Sellier (Stoczniowiec Gdańsk) razem z męską sztafetą na MŚ w Rotterdamie zajął 3. miejsce i wywalczył historyczny medal dla reprezentacji Polski.

Reprezentacja Polski w short tracku przeszła do historii. Męska sztafeta na dystansie 5000 m podczas mistrzostw świata w Rotterdamie zajęła 3. miejsce, zdobywając drugi medal dla biało-czerwonych w historii. W składzie sztafety był Diane Sellier, zawodnik Stoczniowca Gdańsk. W zawodach startowały także przedstawicielki gdańskiego klubu: Kamila Stormowska i Nikola Mazur.

Mistrzostwa świata w Rotterdamie kończyły sezon 2023/24 w short tracku. Po udanym finale Pucharu Świata oraz mistrzostwach Europy w Gdańsku, reprezentacja Polski jechała do Holandii z dużymi nadziejami na sukces.

Mistrzostwa świata w short tracku w Rotterdamie. Pełne wyniki

Na zakończenie zmagań, Polacy dopięli swego i wywalczyli historyczny "krążek". Dokładniej uczyniła to sztafeta męska, która rywalizowała na dystansie 5000 m. W jej składzie byli: Diane Sellier (Stoczniowiec Gdańsk), Michał Niewiński (Juvenia Białystok), Łukasz Kuczyński (Juvenia Białystok) oraz Felix Pigeon (AZS Politechnika Opole). Biało-czerwoni w finale A rywalizowali z Chińczykami, Koreańczykami oraz gospodarzami, czyli Holendrami.

Puchar Świata w short tracku w Puchar Świata w short tracku w "Olivii". Dwa medale Polaków, decydowali sędziowie

Bieg miał bardzo dramatyczny przebieg. Początkowo przez długi czas prowadzili Polacy, jednak mniej więcej w połowie spadli na 4. miejsce i musieli gonić rywali. Na trzy okrążenia przed końcem ogromy pech spotkał jednak Holendrów. Jens van 't Wout upadł przy wyjściu z zakrętu, co pozwoliło Polakom na wskoczenie na podium. Reprezentant gospodarzy nie wytrzymał ze złości i aż uderzał ręką o lód.

Wygrali Chińczycy przed Koreańczykami. Dla Polaków to jednak historyczny medal, bo dopiero drugi w historii wywalczony na zawodach tej rangi. Do tej pory jedyny wywalczyła w 2018 roku Natalia Maliszewska, która zajęła 2. miejsce w biegu na 500 m. Od tego momentu, w dniu 17 marca, minęło równo 6 lat. Ten dzień zapisze się zatem złotymi zgłoskami w historii polskiego short tracka.

MŚ w short tracku Rotterdam - finał sztafet mężczyzn:

1. Chiny 7:18.468
  2. Korea Południowa 7:18.641
  3. Polska 7:19.103
  4. Holandia 7:24.649

Kamila Stormowska zdobyła dwa medale w Pucharze Świata. Życiowy sukces łyżwiarki Kamila Stormowska zdobyła dwa medale w Pucharze Świata. Życiowy sukces łyżwiarki

W zawodach startowały także przedstawicielki Stoczniowca Gdańsk: Kamila StormowskaNikola Mazur. Na dystansie 500 m i obie odpadły w ćwierćfinale. Pierwszej z nich lepiej poszło na 1500 m, bowiem zajęła 4. miejsce w finale B. Zawodniczki Stoczniowca startowały także w biegach na 1000 m i w sztafecie kobiecej, jednak tu wyniki były znacznie poniżej oczekiwań.