• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Są szanse na wysokie miejsca w Hyeres

jag.
27 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Przemysław Miarczyński walczy o miejsce na podium w regatach Pucharu Świata w Hyeres Przemysław Miarczyński walczy o miejsce na podium w regatach Pucharu Świata w Hyeres

Bardzo dobrze spisują się trójmiejscy żeglarze w regatach Pucharu Świata w Hyeres. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) po drugim dniu rywalizacji prowadził w klasie RS:X, a ostatecznie eliminacje ukończył na trzecim miejscu. Blisko podium jest również w tej samej specjalności Przemysław Miarczyński (SKŻ Hestia Sopot). W klasie 49-er miłą niespodzianką jest postawa nowej załogi Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki (YKP Gdynia)

.

Najliczniejszą reprezentację Polska we Francji wystawiła w windsurfingu, ale i tak jest ogromna konkurencja. Łącznie startuje ponad 160 deskarek i deskarzy z 15 państw. Przez pierwsze trzy dni rywalizacji, która rozpoczęła się w Święta Wielkanocne, toczyła się w grupach, do których kwalifikowano uczestników regat według miejsc w światowym rankingu.

Czym dłużej trwają zawody, tym organizatorzy mają coraz większe kłopoty z wiatrem. Na inaugurację udało się przeprowadzić trzy biegi, drugiego dnia dwa, a na zakończenie eliminacji odbył się tylko jeden wyścig. I to on zdecydował, że Piotr Myszka nie utrzymał się na szczycie kwalifikacji.

Dla mistrza świata jest to pierwszy start po zdobyciu złotego medalu we wrześniu w duńskim Kerteminde. Gdański deskarzy wygrał trzy z pięciu pierwszych wyścigów i znalazł się na czele klasyfikacji generalnej. Jednak różnice w czołówce były minimalne i ósma lokata we wtorkowym starcie zepchnęła Piotra na trzecie miejsce w punktacji zbiorczej.

Blisko najlepszych jest Przemysław Miarczyński. Sopocianin wygrał w swojej grupie bieg numer trzy, w piątym był drugi, a eliminacje ukończył na piątym miejscu. Obecnie do podium traci siedem punktów.

To wszystko można odrobić, gdyż na środę i czwartek w Hyeres zaplanowano biegi finałowe, w których wszyscy najlepsi popłyną już razem, a w piątek regaty zakończy tzw. wyścig medalowy, punktowany podwójnie z udziałem dziesięciu najlepszych. O udział w nim walczyć będzie również Łukasz Grodzicki (SKŻ Hestia Sopot), który na razie jest 14.

Klasa RS:X mężczyźni po eliminacjach:
1. Shahar Zubari (Izrael) 8 punktów
2. Julien Bontemps (Francja) 12
3. Piotr Myszka (Polska) 13
4. Tom Ashley (N.Zelandia) 13
5. Przemysław Miarczyński (Polska) 20
-----------
14. Łukasz Grodzicki 40

Wśród pań w klasie RS:X najlepiej z Polek radzi sobie Agata Brygoła. Zawodniczka AZS AWFiS w wyścigach zajmowała miejsca od czwartego do jedenastego, do drugim dniu traciła zaledwie cztery punkty do podium, a eliminację ukończyła z ósmą lokatą.

W ostatnim wyścigu kwalifikacji duże możliwości zasygnalizowała Marta Hlavaty, która metę osiągnęła na trzeci miejscu. Dla zawodniczki SKŻ Hestii Sopot to pierwszy start po urodzeniu jesienią ubiegłego roku bliźniaków (Jasia i Krzysia). Trzykrotna mistrzyni świata w Formule Windsurfing wróciła do klasy olimpijskiej, gdyż próbuje walczyć o przepustkę na igrzyska w Londynie.

Klasa RS:X kobiety po eliminacjach:
1. Blanca Manchon (Hiszpania) 6
2. Charline Picon (Francja) 15
3. Peina Chen (Chiny) 17
--------------------------
8. Agata Brygoła (Polska) 29
16. Marta Hlavaty 38
30. Marta Dziarnowska 68

W klasie 49-er bardzo dobrze poczyna sobie mieszana załoga YKP Gdynia/SKŻ Hestia. Marcin Czajkowski, dwukrotny olimpijczyk, wrócił do wyczynowego żeglowania po dwóch latach przerwy. Teraz jego załogantem jest młodszy o 11 lat Jacek Piasecki, który zapowiadał się na bardzo dobre deskarza, ale zdecydował się przesiąść na skiffa.

Po dziewięciu wyścigach trójmiejscy żeglarze w klasyfikacji generalnej są na ósmym miejscu. Jeśli ustabilizują formę, to mogą pokusić się jeszcze o awans. Na razie bowiem doskonałe biegi, jak ten siódmy, który wygrali przeplatają "wpadkami" (27. miejsce w wyścigu nr 3).

Klasa 49-er po eliminacjach:
1. Dylan Fletcher/Alain Sign (W.Brytania) 34
2. Emil Toft Nielsen/Simon Toft Nielsen (Dania) 45
3. Pietro Sibello/Gianfranco Sibello 46
----------------------
8. Marcin Czajkowski/Jacek Piasecki 62

W innych klasach trójmiejscy żeglarze nie mają powodów do zadowolenia. Maciej GrabowskiŁukasz Lesiński (Stal Gdynia) na Starze plasują się na 20 miejscu, choć zaczęli obiecująco, gdyż na inaugurację metę osiągnęli z siódmą lokatą. w drugiej dziesiątce klasie 470 plasuje się Jolanta Ogar (AZS AWFiS), która jest załogantką Agnieszki Skrzypulec z Pogoni Szczecin.

W Laserze 53. jest Wojciech Zemke (Arka Gdynia), który ma wielkie wahania formy, gdyż potrafił plasować się w poszczególnych wyścigach na miejscach 9 i 10, ale i pływać w trzeciej "10". Natomiast w Laserze Radialu jego koleżanka klubowa, Natalia Szymczyk balansuje między trzecią a czwartą "10".
jag.

Opinie (8)

 • brawo panowie i panie :)

  myślę że będą dwa miejsca na podium Pont i Mycha

  oraz trzy-cztery jeszcze medalowe wyścigi

  dajesz Czajor

  • 9 2

 • W zeszłym roku odkryłem Kayting i... (2)

  się zakochałem!! :)
  To jest wspaniały sport wodny!

  A najlepsze, że niedaleko trójmiasta jest Hel i kempingi i wprost nieograniczone możliwości uprawiania tego sportu.

  Super sport, polecam WSZYSTKIM, którzy lubią ekscytację połączoną wraz z nutą adrenaliny
  Jeszcze raz polecam.

  • 3 3

  • Kayting odkryłeś, hmmmmm to chyba odmiana kayakarstwa

   albo ciastka z kaymakiem,

   • 2 0

  • "kayting" jest dla dziewczynek ;)

   • 1 0

 • 49er (2)

  oprócz Czajkowski/Piasecki płynie jeszcze załoga z Gdańska - Przybytek/Kołodziński,
  mimo młodego wieku i małego stażu płyną bardzo dobrze plasując się około 20-25 miejsca!!

  Brawo za artykul o zeglarstwie :)

  • 1 2

  • troche im dodałeś

   nie weszli do grupy złotej, w której płynie 25 załóg

   ponadto gdzie się podział Zwolak który pływał z Przybytkiem rok temu?

   a z tą załogą z Gdańska też nie przesadzaj bo Przybytek jest z Dobrzynia jak dobrze pamiętam :)

   • 0 0

  • a Jacus co juz nie przyznajesz sie do SKZ?

   • 0 0

 • brawo chłopaki

  Piter i Pont zgarniajcie medale jak na MS:) Trzymamy kciuki

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane