Siatkarki Gedanii wicemistrzem Polski juniorek!

15 kwietnia 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Siatkarki Gedanii zostały wicemistrzyniami Polski juniorek. W Mielcu zespół Witolda Jagły i Pawła Kramka przegrał w finale z Piastem Szczecin 0:3 (20:25, 22;25, 19:25). Za najlepszą zawodniczkę turnieju finałowego uznano Justynę Ordak. Ponadto gdańszczanka odebrała zaległą nagrodę (radiomagnetofon Panasonic) za medale z mistrzostw Europy (srebro) i mistrzostw świata (brąz).

Do turnieju finałowego zakwalifikowało się osiem zespołów. Najpierw podzielono je na dwie grupy, z których awans do półfinałów zdobywały dwa dwa najlepsze. Gdańszczanki rozpoczęły od przegranej 0:3 ze Skrą Warszawa, która w eliminacjach odniosła komplet zwycięstw. Miejsce w strefie medalowej dały naszym siatkarkom sukcesy nad miejscowym Melnoksem 3:1 i Stalą Bielsko 3:0.

W półfinale Gedania wygrała z najlepszą drużyną drugiej grupy, ŁKS Łódź 3:1, a Skra niespodziewanie przegrała z Piastem 2:3, choć prowadziła 2:0.

- Przed wyjazdem wziąłbym srebro w ciemno. Teraz żal złota, bo była na nie szansa. Pod względem umiejętności nie ustępowaliśmy Piastowi. Przegraliśmy na polu przygotowania fizycznego. Nie mieliśmy kondycji, aby grać przez pięć kolejnych dni. Ponadto szczeciniankom trzeba oddać, że rewelacyjnie grały w polu, a przy bardzo trudnej zagrywce praktycznie się nie myliły. Minimalną przewagę, jaką uzyskiwały na początku każdego seta, potrafiły utrzymać do końca - mówi trener Witold Jagła.

Okazja do rewanżu nadarzy się Gedanii za rok, gdyż z wyjątkiem jednej zawodniczki wszystkie w przyszłym sezonie nadal będą juniorkami. Mają szanse powiększyć do ośmiu medali kolekcję z mistrzostw Polski w grupach młodzieżowych. Jako VI-klasistki wygrały w mini siatkówce, w młodziczkach zdobyły złoto i brąz, w kadetkach dwukrotnie stały na najniższym stopniu podium, a w juniorkach mają brąz i srebro.

GEDANIA: Aleksandra Kruk, Anna Sołodkowicz, Marzena Toszek, Marzena Nieczyporowska, Karolina Wiśniewska, Marta Siwka, Marta Benderska, Justyna Ordak (najlepsza rozgrywająca turnieju), Berenika Tomsia (najlepsza zawodniczka zespołu), Małgorzata Bogaczyńska, Małgorzata Jeromin.