Siedem medali gdańszczan w jubileuszowym championacie

24 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Siedem medali, w tym dwa z najcenniejszego kruszcu zdobyli reprezentanci Sietom AZS AWFiS Gdańsk w turniejach floretowych podczas mistrzostw Polski seniorów, które odbyły się już po raz osiemdziesiąty. W Sosnowcu dublet ustrzeliła Karolina Chlewińska, która wygrała zarówno indywidualnie jak i drużynowo

.

Finał indywidualnych zawodów pań rozstrzygnął się dopiero po dogrywce. Chlewińska pokonała inną gdańszczankę, Sylwię Gruchałę 10:9. Dla 27-letniej Karoliny to pierwszy złoty medal wywalczony indywidualnie.

Niespodzianką jest brąz juniorki Sietom AZS AWFiS. 19-letnia Iwona Olbromska w półfinale przegrała z późniejszą mistrzynią 10:15 i na najniższym stopniu podium podzieliła miejsce z reprezentantką Polski, Martyną Synoradzką (AZS AWF Poznań).

Ta ostatnia nie dopuściła, aby powtórzyła się historia sprzed roku, gdy całe podium zajęły gdańszczanki. Poznanianka w ćwierćfinale pokonała Katarzyna Kryczało 13:12, spychając naszą florecistkę na siódme miejsce.

Największą niespodzianką była porażka broniącej tytułu Małgorzaty Wojtkowiak (Sietom AZS AWFiS), która już w pierwszej walce turnieju głównego przegrała 12:15 z 17-letnią Aleksandrą Lasic (UKS Floret Ruda Śląska), mimo że ta odpadła zaraz potem.

W turnieju drużynowym gdańszczanki oczywiście sięgnęły po złoty medal. W finale Gruchała, Chlewińska, Kryczało i Anna Rybicka zdeklasowały Budowlanych Toruń 43:26, a w półfinale pokonały... Sietom AZS AWFiS II 45:25.

- Gdańskie florecistkami drużynowymi mistrzyniami Polski zostały po raz 25, a po raz 16 wygrały z rzędu - podkreśla Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej akademickiego klubu.

Ostatecznie druga drużyna Sietom AZS AWFiS (Wojtkowiak, Monika Paliszewska, Hanna Łyczbińska, Marta Łyczbińska) zdobyła trzecie miejsce. Gdańszczanki nie musiały się pojedynkować o brązowy medal. Zdobyły go walkowerem, bo... zdyskwalifikowano AZS AWF Warszawa.

Była to kara za to, że w półfinale Anna Janas nie mogąc pogodzić się z decyzją sędziego ze złości cisnęła floretem o planszę.

Słabsze wyniki niż panie osiągnęli floreciści Sietom AZS AWFiS. Tłumaczy ich absencja Radosława Glonka, który przechodzi rehabilitację po kontuzji barku i z tego powodu nie mógł pomóc ani drużynie, ani bronić złota sprzed roku indywidualnie.

Natomiast do gdańszczanina, a także Sławomira Mocka, Michała Majewskiego, Tomasza Ciepłego - trafiły zaległe złote medale... mistrzostw Europy. Zwrócili je Włosi, którzy przed dwoma laty w finale pokonali Polaków, ale potem okazało się, że Andrea Baldini stosował dopingu. Wyniki zostały później zweryfikowane i Polakom przyznano tytuł mistrzów Starego Kontynentu.

W Sosnowcu gdańszczanie zdobyli dwa medale. Drużynowo Michał Janda, Piotr Janda, Paweł Kawiecki, Andrzej Witkowski sięgnęli po srebro, przegrywając w finale z zespołem Wrocławianie 33:44.

Indywidualnie brąz wywalczył 19-letni junior Piotr Janda. Mistrzem został Laszek Rajski, który w finale pokonał kolegę klubowego Michała Puzianowskiego (obaj Wrocławianie).

I właśnie z późniejszym mistrzem przegrał w ćwierćfinale Witkowski, który tym samym ukończył turniej na szóstym miejscu.

Blisko podium turnieju drużynowego był Sietom AZS AWFiS II (Robert Gajda, Ksawery Nowosielski, Filip Płocharski, Tomasz Sinoradzki). Ostatecznie gdańscy rezerwiści zajęli czwarte miejsce, gdyż w półfinale przegrali z Wrocławianami 28:45, a w meczu o brąz ulegli AZS AWF Warszawa 20:45.