Wiadomości

Polscy piłkarze dzielą miliony

Lechia Gdańsk

Polscy piłkarze udali się na wakacje. Na ich konta wpłyną sowite premie za ćwierćfinał Euro 2016.
Polscy piłkarze udali się na wakacje. Na ich konta wpłyną sowite premie za ćwierćfinał Euro 2016. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Polska za awans do ćwierćfinałów wyjęła 14,5 miliona euro z 27, które były do zdobycia dla każdej federacji w Euro 2016. Już wiadomo, że maksymalnej premii nikt nie skasuje, gdyż żadnej drużynie nie uda się przejść przez turniej z kompletem zwycięstw. PZPN nie ujawnia ile pieniędzy ma przekazać drużynie biało-czerwonych, ale może to być nawet 40 procent kwoty zarobionej na francuskich boiskach. W jej podziale uczestniczyć będą m.in. dwaj przedstawiciele Lechii Gdańsk: Sławomir PeszkoJakub Wawrzyniak.Gdyby to zależało od Ciebie, ile procent z pieniędzy, które otrzyma PZPN za Euro 2016, przekazałbyś piłkarzom?

to oni zarobili te pieniądze, więc niech biorą wszystko lub prawie wszystko 19%
trzeba odwrócić proporcje: 60 procent piłkarzom, a 40 PZPN 32%
te 40 procent wydaje się dobrym rozwiązaniem 17%
nie więcej niż 25 procent, bo to przecież PZPN finansował przygotowania i pobyt na Euro 2016 7%
nic albo niewiele, gdyż gra w reprezentacji jest zaszczytem, a nie sposobem na zarabianie pieniędzy 10%
po co liczyć procenty, 8 mln dla PZPN, a wszystkie zdobyte za wyniki, czyli 6,5 dla piłkarzy 7%
pół na pół 8%
zakończona Łącznie głosów: 301
SŁAWOMIR PESZKO I JAKUB WAWRZYNIAK ZAROBILI NA EURO 2016 RÓWNIEŻ TYSIĄCE EURO DLA LECHII GDAŃSK

Piłkarze nie tylko osiągnęli historyczny wynik w polskich startach w mistrzostwach Europy, ale także otrzymają najwyższe premie, jakie kiedykolwiek wypłacił reprezentantom PZPN. Już po wygranych eliminacjach do Euro 2016 zawodnicy nie mieli powodów do narzekań. Premia za awans mogła wynieść nawet 12 milionów złotych po podziału na drużynę i wzrosła w trakcie rozgrywek. Gdy startowały kwalifikacje, mówiono bowiem maksymalnie o 8 mln zł. Ponadto sowicie wynagrodzony został Adam Nawałka. Jego premia za zdobycie Euro 2016 mogła osiągnąć wysokość nawet miliona euro.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z MARKIEM KOŹMIŃSKIM. WICEPREZES PZPN MÓWI M.IN O PREMIACH ZA EURO 2016

Również hojny będzie PZPN po turnieju finałowym. Jednak nie będzie płacił z własnej kasy, a po prostu podzieli się z piłkarzami premią, którą zarobili oni sami dla federacji na francuskich boiskach, czyli za wyniki osiągnięte w fazie grupowej oraz awanse do 1/8 i 1/4 finału. Szczegółów w tym względzie nie zdradzono. Nieoficjalnie mówi się o 40 procentach do podziału na drużynę.

- O premiach za Euro 2016 rozmawialiśmy... minutę. Odbyło się to tak, że zawodnicy zaprezentowali swoją ofertę, a my ją przyjęliśmy - mówił nam przed startem mistrzostw Marek Koźmiński, wiceprezes PZPN.


UEFA już przed turniejem ogłosiła dokładny regulamin finansowy. Na nagrody dla 24 uczestników Euro 2016 federacja przeznaczyła 301 milionów euro. Maksymalnie drużyna mogła zarobić 27 milionów euro. By zainkasować taką kwotę, należało wygrać wszystkie mecze grupowe, a następnie zwycięsko przejść 1/8, 1/4, 1/2 finału oraz triumfować w spotkaniu o złoto. Już wiadomo, że żadnemu zespołowi nie uda się ta sztuka.

TUTAJ OPISUJEMY DROGĘ GRZEGORZA KRYCHOWIAKA Z GDYNI DO ĆWIERĆFINAŁU EURO 2016 I TRANSFERU ZA 45 MLN EURO

Tylko na starcie wszyscy uczestnicy traktowani byli równo. Każda krajowa federacja na dzień dobry zarobiła 8 mln euro. Kolejne wypłaty zależały wyłącznie od wyników na boisku. I tylko w tej części mają partycypować polscy piłkarze, czyli w kwocie 6,5 mln euro.

Każde zwycięstwo grupowe wyceniono bowiem na milion euro, a remis był wart połowę tej kwoty. Wyjście z grupy gwarantowało dodatkowo 1,5 mln i po bez względu, czy zostało to osiągnięte z 1., 2. czy 3. miejsca. Również w fazie pucharowej do wysokości premii nie ma znaczenia, czy awans został wywalczony po 90. minutach, dogrywce, czy karnych. Wypłaty są równe.

Za pokonanie 1/8 finału nagroda wynosi 2,5 mln, a sukces w ćwierćfinale to 4 mln euro. Kolejne wypłaty czekają już tylko na finalistów. Mistrz Europy otrzyma 7, a wicemistrz - 5 mln euro.

W EURO 2016 POLSCY PIŁKARZE ZAGRALI NAJWAŻNIEJSZY MECZ OD 34 LAT. TUTAJ PISZEMY O DOKONANIACH ICH POPRZEDNIKÓW

Tak zarabiała reprezentacja Polski podczas Euro 2016:

za udział w Euro 2016 8 mln
zwycięstwa w grupie nad Irlandia Płn 1 mln
remis w grupie z Niemcami 0,5 mln
zwycięstwo w grupie nad Ukrainą 1 mln
wyjście z grupy 1,5 mln
awans do ćwierćfinałów 2,5 mln
--------------------------------------------------
Razem 14,5 mln euro


Polscy piłkarze za pokonanie Irlandii Północnej i Ukrainy (po 1:0) zarobili po 1 mln, a remis z Niemcami (0:0) dał im 0,5 mln. Razem zatem z premią za wyjście z grupy (1,5) w pierwszej fazie turnieju wygrani 4 mln euro. Natomiast wyeliminowanie po karnych w 1/8 finału Szwajcarii dało im następne 2,5 mln euro. Za ćwierćfinał 4 mln popłynęło już na konto Portugalii. Łączna premia, którą UEFA wypłaci Polsce za Euro 2016 wyniesie 14,5 mln euro.

PORTUGALIA PRZERWAŁA POLSKIE MARZENIA. RELACJA Z ĆWIERĆFINAŁU EURO 2016 I TRÓJMIEJSKICH STREF KIBICA

O tym, ile pieniędzy otrzymają poszczególni piłkarze, zdecyduje wewnętrzny regulamin kadry. On też nie został ujawniony. Być może zastosowany zostanie najpopularniejszy sposób, by wynagradzać zawodnika według faktycznego udziału w turnieju. Wówczas wszyscy kadrowicze otrzymują kwotę bazową, równą dla wszystkich, a dodatkowo wyceniane są minuty spędzane przez każdego z nich na boisku bądź też bonusy za jakieś konkretne osiągnięcia.

Innym sposobem jest przeliczenie pieniędzy na punkty. Określoną liczbę punktów przyznaje się zawodnikom za mecze w pierwszym składzie, w pełnym wymiarze czasowym, w roli zmiennika bądź spędzone na ławce rezerwowych. Pulę pieniędzy dzieli się przez sumę tych punktów całego zespołu. Wówczas wychodzi stawka za punkt. I następnie ta stawka przemnożona przez liczbę punktów zdobytych przez danego zawodnika określa jego ostateczną premię.

Jeśli tak rzeczywiście podzielona zostanie ta kwota to Sławomir Peszko znajdzie się w połowie stawki, gdyż w 3 meczach zaprezentował się w roli zmiennika. Natomiast Jakub Wawrzyniak będzie w ostatniej grupie, pięciu zawodników, którzy nie zagrali w mistrzostwach ani sekundy.

SŁAWOMIR PESZKO: GRZE NA EURO 2016 W TYM ROKU PODPORZĄDKOWAŁEM CAŁE ŻYCIE, ZMIENIŁEM PRZYZWYCZAJENIA

Na razie tych kwot, a tym bardziej sposobu ich podziału - nikt ani nie potwierdza ani nie dementuje. Polscy piłkarze wrócili z Francji i rozjechali się na wakacje. Każdemu z nich przysługuje po Euro 2016 dwa tygodnie urlopu. Oznacza to, że zawodnicy z ekstraklasy mogą nie pojawić się na inaugurację rozgrywek.

Kolejka rozpoczynająca sezon wyznaczona jest od 15 do 18 lipca, a już w pierwszym meczu (15.07 godzina 18) Lechia zagra w Płocku z Wisłą. Gdański klub w najbliższych dniach zamierza skontaktować się z Peszko i Warzyniakiem, by określić termin ich powrotu do klubu.

Jak informowaliśmy obaj zawodnicy podczas Euro 2016 zarobili dla Lechii sporo pieniędzy. Ostateczna kwota określona zostanie przez europejską federację (UEFA) po zakończeniu turnieju. Następnie dokładnego podziału między kluby ma dokonać Europejskiego Stowarzyszenie Klubów (ECA), które też ostatecznie określi, czy wszystkie kluby otrzymają za swoich zawodników takie same stawki dzienne, czy też mocniejsze ligi będą przy tym podziale preferowane. Jeśli przejdzie ten drugi wariant to potencjalna dniówka piłkarza Lechii na mistrzostwach Europy szacowana obecnie na około 7 tys. euro może spaść na przykład o połowę.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU POLSKA - SZWAJCARIA, KTÓRY WYGRALIŚMY PO KARNYCH. ZOBACZ JAK KIBICOWANO W GDAŃSKIEJ STREFIE KIBICA

Tak cieszono się z gola dla Polski w meczu z Portugalią na Openerze w Gdyni...


...a tak w gdańskiej strefie kibica

Opinie (56)

 • (3)

  Należy im się.Co prawda Peszko i Wawrzyniak grzali ławę ale i tak zawsze te 400tyś wpadnie)Pora zacząć myśleć o kolejnych eliminacjach.No i kibicować Walii w spotkaniu z Portugalią)

  • 49 6

  • (1)

   Wydaje mi się że rezerwowi mają z góry ustaloną kwotę.

   • 4 0

   • no napisali przecież

    że jeden z wariantów
    Wówczas wszyscy kadrowicze otrzymują kwotę bazową, równą dla wszystkich, a dodatkowo wyceniane są minuty spędzane przez każdego z nich na boisku bądź też bonusy za jakieś konkretne osiągnięcia.

    Czytaj więcej na:
    http://sport.trojmiasto.pl/Sowita-wyplata-dla-za-wyniki-w-Euro-2016-Lechia-Gdansk-n103202.html?expand=11782232&hl=11782232#op11782232#tri

    • 4 0

  • Ja akurat kibicuję Portugalii

   • 0 0

 • No to będzie pite...

  • 19 3

 • Szkoda ze Sobieraj i Stolec (2)

  Nie otrzymali powolania. Znacznie by poprawili budzet Arki.

  • 6 24

  • 5 % z 45 mln euro wpadnie za krychę. (1)

   Bez ego kolesia nie ma reprezentacji.Peszko i Wawrzyn to żart.

   • 8 8

   • chyba z 30mln

    • 0 0

 • (7)

  a teraz wyobraźcie sobie
  mistrzostwa europy SIATKARZY i Polska odpada w 1/8 finalu
  czy tez byscie dostawali straczke jaki to gigsukces?

  to taki sukces, jak maly Daun nauczy się wiązać sznurówki:
  wielki sukces dla opóżnionego w rozwoju, ale pikuś dla normalnego

  • 24 39

  • a ile federacji gra w siatkówkę a ile w piłkę? (4)

   to po pierwsze
   a po drugie piłkarze byli w ćwierćfinale

   • 13 9

   • 1/8 to ćwierćfinał... (3)

    • 4 13

    • 1/4 to ćwierćfinał

     • 10 3

    • 1/8 to ćwierćfinał czego? (1)

     • 6 2

     • ćwierćfinał półfinału :D

      • 6 2

  • a to z siatkarzami nie trzeba sobie wyobrażać było całkiem niedanwo

   dokładnie tak było 4 lata temu za Anastasiego
   w Gdańsku odpadli o wejście do ćwierćfinału z Bułgaria w Ergo Arenie przegrali

   • 8 0

  • ale zdajesz sobie sprawę, że siatkówka poza Polską nikogo na świecie nie obchodzi?

   A sensownych federacji siatkarskich jest może z 10?

   • 10 5

 • Wawrzyn i Peszkin... (2)

  To sami powinni wrócić od razu do klubu na zgrupowanie i zacząć trenować, bo byli tam na wakacjach. Zresztą reszta co grała to tylko grała, a treningi to w zasadzie tylko analiza meczów.

  A teraz dalsze 2 tyg wolnego i powrót bez przygotowania kondycyjnego czy taktycznego.

  • 14 14

  • (1)

   Dziękujemy z info z pierwszej ręki, jak mniemam?

   • 4 2

   • z łączy nas piłka

    widać ewidentnie

    specalista.....

    • 4 2

 • najlepiej podzielić 50/50 (1)

  • 3 3

  • :)

   Bardziej sprawiedliwie byłoby fifti-fifti

   • 2 2

 • I bylo

  sie uczyc?

  • 20 2

 • Chyba już dość!? (2)

  Chluba narodowa za grube miliony, łzy na wizji, kochamy Cię Kuba, średniego poziomu gra..o co tu chodzi? Rozumiem emocje, sam też kibicuję, ale trzymajmy dystans. Kadra zajęła 8 miejsce na ME a szumu więcej niż przy wizycie Jana Pawła II..Wiele kadrowiczów innych dyscyplin osiąga lepsze wyniki ale darmo szukać wzmianki o nich, a też ciężko harują i reprezentują nasze barwy..różnica w tym że nie reklamują kompotów ze Świebodzina..

  • 22 22

  • Dlaczego twierdzisz że zajęła 8 miejsce? Coś chyba słabo u ciebie z myśleniem. Polska znalazła się w ośmiu najlepszych drużynach europy to nie to samo co zająć 8 miejsce... Cztery drużyny awansują do półfinałów, a pozostałe cztery zajmują ex aequo 5 miejsce. Bo na jakiej zasadzie przyznać miejsca od 5 do 8?

   • 0 0

  • Tak, tylko po wizycie papieża Polska nic nie dostała a musiała jeszcze dopłacić KK

   • 0 0

 • 6,5 mln euro dostanie PZPN z czego 2,5 mln euro jest do (2)

  podziału na reprezentacje.

  • 0 6

  • czytamy ze zrozumieniem (1)

   Tylko na starcie wszyscy uczestnicy traktowani byli równo. Każda krajowa federacja na dzień dobry zarobiła 8 mln euro. Kolejne wypłaty zależały wyłącznie od wyników na boisku. I tylko w tej części mają partycypować polscy piłkarze.

   Czytaj więcej na:
   http://sport.trojmiasto.pl/Sowita-wyplata-dla-za-wyniki-w-Euro-2016-Lechia-Gdansk-n103202.html#tri

   • 3 3

   • nie czytaj niektórych atykułów na tujmieście

    Ponieważ są bardziej wiarygodne źródła informacji na ten tamat.

    • 0 0

 • 40% (1)

  Powinni dostać 80% a i te 20% dla biurw z PZPN to za duzo

  • 19 6

  • Kilku z nich bierze 500+,

   a Lewandowski daje komuś świąteczną paczkę za 100 zł polskich, (sto złotych) i trąbi o tym przez wszystkie mas media. najbardziej przez TV.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 30.01.2021 godz. 17:30

mecz ligowy

Jak typują inni

1

79%

142 typowania

x

11%

20 typowań

2

10%

18 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Radosław Dymkowski 16 32 68.8%
2. Marcin Dymkowski 16 30 62.5%
3. Krzysztof Ogonowski 16 29 68.8%
4. Stefan Sandach 16 29 62.5%
5. Doktor Kuki 16 29 62.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 14 9 2 3 23:15 29
2 Raków Częstochowa 14 8 4 2 27:15 28
3 Pogoń Szczecin 14 8 4 2 20:8 28
4 Śląsk Wrocław 14 7 2 5 21:15 23
5 Górnik Zabrze 14 7 2 5 18:14 23
6 Zagłębie Lubin 14 6 4 4 18:15 22
7 Jagiellonia Białystok 14 6 2 6 22:24 20
8 LECHIA GDAŃSK 14 6 1 7 20:19 19
9 Lech Poznań 14 4 5 5 23:22 17
10 Cracovia 14 5 6 3 18:17 16
11 Wisła Płock 14 4 4 6 17:20 16
12 Wisła Kraków 14 3 5 6 19:19 14
13 Piast Gliwice 14 3 5 6 17:18 14
14 Warta Poznań 14 4 1 9 13:19 13
15 Stal Mielec 14 3 4 7 17:28 13
16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 14 2 3 9 13:38 9

Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.

Wyniki 14 kolejki:

 • Cracovia - LECHIA GDAŃSK 0:3 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Warta Poznań 2:1 (1:0)
 • Wisła Płock - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1 (3:0)
 • Legia Warszawa - Stal Mielec 2:3 (2:2)
 • Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
 • Lech Poznań - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
 • Piast Gliwice - Raków Częstochowa 0:0
 • Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Terminarz

30.01 (sob) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj bez publiczności Jagiellonia Białystok
05.02 (pt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Warta Poznań
09.02 (wt) godz.14:30 Puszcza Niepołomice typuj bez publiczności LECHIA Gdańsk
19.12.2020 (sob) godz.17:30 Cracovia 0:3 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
14.12.2020 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 0:1 bez publiczności Wisła Płock LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »