Wiadomości

Sport Talent. Maja Grochowiecka "Killer" judo, w przyszłości projektantka mody?

"Killer" - na taki pseudonim zapracowała sobie Maja Grochowiecka. Judoczka UKS Grizzly Gdańsk wygrywała nawet z chłopcami, a wśród dziewcząt należy do najlepszych zawodniczek na Pomorzu. Sport nie jest jedyną pasją 12-latki. W przyszłości chciałaby zostać projektantką mody. To kolejna bohaterka cyklu "Sport Talent". Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy Joanną Wódkowską, a 28 maja przedstawimy żeglarza Tymona Gajdzińskiego.Zobacz wszystkich bohaterów cyklu Sport Talent


Maja Grochowiecka ma 12 lat. Mieszka w Osowie i uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 82 w Klukowie. Judo trenuje od 6. roku życia w założonym przez Radosława Laskowskiego z AZS AWFiS Gdańsk klubie UKS Grizzly Gdańsk zobacz na mapie Gdańska.

- Zaczęło się od tego, że szukaliśmy dodatkowych zajęć sportowych dla starszego o rok brata Mai. Początkowo miało to być taekwondo, jednak w najbliższym klubie nie stworzyła się nowa grupa i los zadecydował, że jednak będzie to judo. Podczas pierwszych zajęć Maja była tylko osobą obserwującą i stwierdziła, że tu jest super i ona też chce. Pierwszy trening odbyły się pod okiem Tomasza Chróścielewskiego. Dzieciaki były zachwycone, ponieważ cały trening opierał się na zabawie i tak machina ruszyła. Obecnie córka trenuje z trenerem Tomaszem oraz Filipem Pawlikowskim - mówi mama zawodniczki Joanna Grochowiecka.
Dziewczynka była zaliczana do grona najlepszych zawodniczek na Pomorzu w każdej kategorii wiekowej i wagowej, w której dotychczas była. Wielokrotnie zdobywała medale na Pucharach Polski i turniejach międzynarodowych. Przywiozła medal z tak prestiżowych imprez jak Solanin Cup czy cyklu International Judo League, gdzie międzynarodowa obsada nie pozwala na żadne błędy.

- Maja uczestniczy w projekcie Grizzly Judo Power, skupiającym najbardziej pracowitych i najbardziej utytułowanych zawodników naszego klubu, Maja jest jedyną dziewczyną, która bez problemu dotrzymuje tempa treningowego swoim pozostałym w tej grupie sześciu kolegom, a często nawet ich wyprzedza. W klubie nadaliśmy jej pseudonim "Killer". Wróżę jej medale mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej, w jakiej się pojawi. Ma niesamowity talent - mówi trener Cróścielewski.
Grochowiecka posiada obecnie stopień KYU 4,5. Hierarchia w judo to stopnie uczniowskie KYU - od 6 do 1, gdzie 6 jest pasem białym, czyli najniższym. W dalszej kolejności mamy pas żółty, pomarańczowy, zielony oraz niebieski. Obecnie Polski Związek Judo dopuszcza tzw. pasy połówkowe, czyli np. biało-żółty, żółto-pomarańczowy oraz pomarańczowo-zielony. Następnie pojawiają się stopnie mistrzowskie DAN - od 1 do 10, czyli od pasa czarnego poprzez czerwono-biały po czerwony.

Na początku treningi odbywały się dwa razy w tygodniu. W tej chwili Maja na zajęcia uczęszcza pięć razy tygodniowo. Grupa Grizzly Judo Power ma obowiązkowe treningi: wtorek i czwartek; do wyboru poniedziałek lub piątek; obowiązkowe randori, oraz dodatkowo sobotni trening, na którym trzeba przebiec 7 km lub przejechać na rowerze 20 km. Z "pracującej" soboty zwalnia tylko turniej. W przypadku przerw świątecznych lub wakacyjnych grupa otrzymuje plan treningowy na każdy dzień.

- Najbardziej lubię obozy sportowe. Są ciężkie, ale są super. Nie lubię kiedy na zawodach w mojej kategorii jest mało uczestników i żeby zdobyć medal wystarczą na przykład dwie walki. Nie mam żadnego idola. Podziwiam triathlonistę Robert Karasia. On jest z innej planety - mówi Maja.

Przeczytaj więcej na temat klubu UKS Grizzly Gdańsk


- Maja bardzo zwraca uwagę na to jak wygląda, ale chodzi o wysportowane ciało i to w tej chwili jest największą motywacją. Jednak ja jako mama i najbliższy obserwator widzę ten błysk w oczach na zawodach. W młodszych latach ciężko przeżywała porażkę i musiała się nauczyć, że nie zawsze się wygrywa. Pamiętam jak w wieku siedmiu lat zapłakana po pierwszej przegranej walce, mówiłam do niej "Maja, ty nic nie musisz, jak coś cię boli to odpuszczamy" a ona patrząc mi w oczy odpowiedziała "Mamo, najgorsze co teraz mogę zrobić to się poddać". Jest to niesamowite uczucie, kiedy mówi ci to siedmioletnia córka cała poobijana i zapłakana - dodaje Joanna Grochowiecka.
W ostatnich latach ciężkie sytuacje polegały na tym, że Maja była kwalifikowana w jednej kategorii z chłopcami. W tym wieku jest to już kwestia siły i masy ciała. Co nie zmienia faktu, że często z tymi chłopakami wygrywała. Właśnie stąd wzięła się zresztą ksywka "Killer".

- W przyszłym roku będę już młodzikiem. Moim celem i marzeniem jest mistrzostwo Polski - mówi dziewczynka.
Oprócz judo, Maja pasjonuje się jazdą na rolkach, nartach, snowboardzie czy łyżwach. Ostatnio uznała, że ciekawi ją moda i w przyszłości zostanie... projektantką. Przy tych wszystkich zainteresowaniach bez zarzutów radzi sobie w szkole. Dąży do świadectwa z czerwonym paskiem. Ogromnym wsparciem dla dziewczynki jest mama, która wychowuje ją i jej brata sama, a także dziadkowie.

- Są na każde zawołanie aby zawieźć ją na trening lub z niego odebrać. Bardzo ważne jest też fakt, że Maja jest bardzo samodzielna i odpowiedzialna. Pomimo swojego młodego wieku od kilku lat porusza się samodzielnie komunikacja miejską czy rowerem, także jak tylko to możliwe to sama dociera na treningi. Chciałabym też podkreślić fakt, że klub bardzo pomaga. Często dzieci zabierane są z miejsca zbiórki wożone na zawody, pokazy, dodatkowe treningi organizowane w innych klubach. Bywa też tak, że trener odwozi każdego do domu. Trenerzy są cudowni i w pełni im ufam powierzając im moje dziecko. Jest to bardzo ważne aby mieć zaufanie do ludzi którzy często spędzają więcej czasu z twoimi dziećmi niż ty sama. Trener Tomek, angażuje się we wszystkie projekty w stu procentach albo i więcej. Już wiemy, że w przyszłym roku klub będzie organizował otwarte międzynarodowe mistrzostwa Gdańska w judo - turniej dla dzieci i młodzieży. W tej chwili współpracują ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Gdańsku gdzie tworzy klasę o profilu judo - wyjaśnia Joanna Grochowiecka.
Koszt treningów w UKS Grizzly Gdańsk to 120 zł miesięcznie. Do treningów i zawodów tak naprawdę potrzebna jest tylko judoga, którą można zakupić już od 150 zł. Wystarczy na przynajmniej rok albo i dłużej, ale wszystko zależy od tempa wzrostu dziecka. Jeżeli judoga jest za mała zawodnik może być nie dopuszczony do walk. Na pewnym poziomie zaawansowania potrzebne jest więcej wyposażenia: klubowe stroje, specjalną odzież do biegania w lecie i zimie, buty, czy chociażby rower do treningów. Do tego dochodzą wyjazdy, wpisowe na turnieje i wyżywienie. W przypadku projektu Grizzly Judo Power, część wydatków refunduje klub.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (30) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane