• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Sport Talent. Zuzanna Grzywińska, teraz piłka nożna, potem siły specjalne

Damian Konwent
22 marca 2022, godz. 06:00 
Opinie (26)
Zuzanna Grzywińska na co dzień gra w AP Lotos Gdańsk, a także w reprezentacji Polski do lat 17. Zuzanna Grzywińska na co dzień gra w AP Lotos Gdańsk, a także w reprezentacji Polski do lat 17.

Już w przedszkolu wolała spędzać czas z chłopakami niż z rówieśniczkami, więc grała z nimi w piłkę nożną. Obecnie 15-latka gra w żeńskiej reprezentacji Polski U-17, występuje w AP Lotos Gdańsk w ekstralidze oraz uczy się w Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym Spartakus w klasie o profilu jednostki sił specjalnych. Zuzanna Grzywińska to kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednią była gimnastyczka Ada Ogiegło. Natomiast 5 kwietnia zaprezentujemy Igora Mentela, który trenuje pięciobój nowoczesny.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plZuzanna Grzywińska ma 15 lat. Pochodzi z Tczewa, ale od siedmiu miesięcy mieszka w Gdańsku. To tu trenuje również piłkę nożną w klubie AP Lotos i uczy się w Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym Spartakus w klasie o profilu jednostki sił specjalnych.

- Moja przygoda z futbolem zaczęła się w przedszkolu. Wolałam spędzać czas z chłopakami, więc zaczęłam grać z nimi w piłkę. Pamiętam, gdy kopałam ją w stronę dużego drzewa, które miało symbolizowało bramkę. To było podwórkowe granie, nie trenowałam w klubie. Rodzice byli temu przeciwni. Jednak byłam uparta. Po rocznej namowie dopięłam swego i w wieku 7 lat poszłam na pierwsze zajęcia do drużyny prowadzonej przez trenera Mateusza Brzoskowskiego w Orłach Tczew. Pamiętam, że byłam tam jedyną dziewczyną. Nie chciałam odstawać od chłopaków, więc pokazałam im, że też potrafię mocno kopnąć, ale piłka niefortunnie odbiła się od ściany i wpadła do mojej bramki. Dopiero później trafiłam do AP Lotos, a po drodze grałam jeszcze w Gryfie Tczew - wspomina 15-latka, która gra w formacji pomocy.

Przeczytaj o celach AP Lotos Gdańsk na rundę wiosenną sezonu 2021/22Jak się okazuje, zmiana otoczenia była jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu naszej bohaterki.

- Pożegnanie się z chłopięcą drużyną Gryfa było dla mnie trudnym momentem. Byłam bardzo przywiązana zarówno do kolegów z zespołu oraz wszystkich trenerów. Stanowili znaczną częścią mojego życia, to oni bardzo przyczynili się do mojego rozwoju piłkarskiego i sprawili, że jestem w miejscu, w którym jestem - uważa.

Dziś, mimo młodego wieku, Zuzia reprezentuje gdański zespół w ekstralidze kobiet, czyli najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Jest także reprezentantką Polski do lat 17. Jednak to dopiero przystanek w karierze młodej piłkarki.

- Moim celem jest poprawianie swoich słabości. Na tę chwilę chciałabym strzelać jak najwięcej goli dla mojej drużyny oraz być skuteczna w meczach biało-czerwonych. Moim marzeniem w przyszłości jest reprezentowanie dobrego zagranicznego klubu - mówi Zuzia.

Przeczytaj o Ninie Abe, innej piłkarce w cyklu Sport TalentDlatego nasza bohaterka dużo trenuje. Razem z drużyną odbywa pięć treningów na boisku w tygodniu. Do tego dochodzą oczywiście zajęcia w siłowni, a w weekendy mecze ligowe. Nie przeszkadza jej to jednak w uzyskiwaniu dobrych wyników w szkole.

- Pomimo wielu nieobecności i zaległości idzie mi bardzo dobrze. Wykorzystuję każdą wolną chwilę. Prace domowe odrabiam od razu na przerwach w szkole, wszystkie materiały powtarzam w drodze na trening, a w weekendy uczę się do sprawdzianów - podkreśla.
Mimo młodego wieku (15 lat), Zuzanna Grzewińska gra już dla AP Lotos Gdańsk w dorosłej ekstralidze kobiet. Mimo młodego wieku (15 lat), Zuzanna Grzewińska gra już dla AP Lotos Gdańsk w dorosłej ekstralidze kobiet.

Oczywiście samej byłoby ciężko realizować marzenia. Dlatego 15-latka może liczyć na wsparcie rodziców.

- Oglądają mój każdy mecz. Starają się sprawiać, by niczego mi nie zabrakło. Wspierają mnie i jednocześnie pozwalają samej podejmować decyzje odnośnie przyszłości. To cudowne, że mam ich przy sobie - uważa nasza bohaterka.

Piłka nożna na Trojmiasto.pl. Przeczytaj wcześniejsze artykułyCo ciekawe, ta historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej. Kto wie, gdzie byłaby dzisiaj Zuzia, gdyby osiem lat temu nie postawiła na swoim i przekonała mamę i tatę do gry w piłkę nożną. Sport był jej pisany, bo futbol to nie jedyna przez nią uprawiana dyscyplina.

- Chodziłam do klasy lekkoatletycznej, trenowałam biegi, grałam w drużynie koszykarskiej czy jeździłam konno. Miałam styczność z wieloma dyscyplinami sportowymi, ale to piłka zawsze kręciła mnie najbardziej i do dziś jest nierozłącznym aspektem w moim życiu. Uwielbiam to, że każdy mecz jest dla mnie nowym wyzwaniem. Grając, czuję się swobodnie. Po prostu jestem szczęśliwa - podsumowuje piłkarka.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Relacje LIVE