• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Ada Ogiegło, 5. gimnastyczka Pucharu Świata w ćwiczeniach wolnych

Sebastian Zwiewka
8 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Ada Ogiegło (na zdjęciu) w Pucharze Świata w niemieckim Cottbus zajęła 5. miejsce. Ada Ogiegło (na zdjęciu) w Pucharze Świata w niemieckim Cottbus zajęła 5. miejsce.

Ada Ogiegło niedawno osiągnęła największy sukces w karierze. Podczas zawodów Pucharu Świata w niemieckim Cottbus zajęła 5. miejsce w ćwiczeniach wolnych. 17-latka do tego wyniku doszła wielką pracą. Gimnastyczka trenuje po blisko 30 godzin tygodniowo, aby godzić sport z nauką, w liceum przeszła na edukację domową. To kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednią była unihokeistka Inna Hvozdetską. Natomiast 22 marca zaprezentujemy piłkarkę nożną - Zuzannę Grzewińską.

Ada Ogiegło ma 17 lat. Trenuje gimnastykę w Hali Gimnastycznej im. Leszka Blanika pod okiem trenera Krzysztofa Potylickiego. Jest uczennicą Zespołu Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku, ale w trzeciej klasie liceum zdecydowała się na edukację domową.

Największy sukces nastolatki? Zajęcie 5. miejsca w finale ćwiczeń wolnych w Pucharze Świata w Cottbus. Zawody w Niemczech odbyły się w lutym 2022. Jeśli chodzi o podwórko krajowe, to jest brązową i srebrną medalistką mistrzostw Polski seniorek w ćwiczeniach wolnych - odpowiednio z 2020 i 2021 roku.

- Moja przygoda z gimnastyką sportową zaczęła się pod koniec 2012 roku, kiedy wzięłam udział w rekreacyjnych zajęciach z gimnastyki. Wówczas trenerzy, którzy je prowadzili zobaczyli we mnie pewien potencjał i zaproponowali moim rodzicom przeniesienie mnie do szkoły sportowej, aby trenować gimnastykę. Niedługo po tym, znalazłam się w szkole mieszczącej się przy ulicy Subisława w Gdańsku. Mój pierwszy trening odbyłam pod okiem trener Haliny Golasz, z którą miałam przyjemność pracować przez następne kilka lat - mówi nam Ada Ogiegło.

Ukraińscy sportowcy w trójmiejskich klubach boją się o swoje rodzinyTrenowanie gimnastyki jest czasochłonnym zajęciem. 17-latka na treningi przeznacza około 28 godzin tygodniowo. Przez większość przygody z tym sportem brała udział w 3-4 krajowych zawodach rocznie, jednak z uwagi na na możliwość startowania w Pucharach Świata, w 2022 roku będzie występowała znacznie częściej. Dzięki edukacji domowej nie ma problemu z pogodzeniem treningów ze szkołą.

Ada czas pomiędzy porannym a popołudniowym treningiem przeznacza na naukę, stara się go wykorzystać jak najbardziej efektywnie. Co najbardziej się jej podoba w gimnastyce sportowej, oraz na czym polega ten sport?

- W gimnastyce sportowej podoba mi się przede wszystkim to, że pozwala ona na wykonywanie ewolucji niewyobrażalnych dla przeciętego człowieka. Jeżeli chodzi o mój ulubiony przyrząd - ćwiczenia wolne, to wymaga on od gimnastyczek pokazania trudnych elementów akrobatycznych, jednocześnie prezentując się ze strony artystycznej i ćwicząc do muzyki. Myślę, że to właśnie ten aspekt łączenia siły, dynamiki oraz wytrzymałości wraz z gracją i artyzmem odróżnia moją dyscyplinę od innych - tłumaczy.

Gimnastyczka trenuje 25 godz. tygodniowoDużą przeszkodą, z którą liczyć się muszą gimnastycy i gimnastyczki, są kontuzje.

- Ból jest nieodłącznym elementem gimnastyki sportowej, a z uwagi na obciążenia treningowe urazy zdarzają się bardzo często. Jednym z trudnych momentów, jaki mogę wskazać, było to złe lądowanie podwójnego salta na rozgrzewce podczas Mistrzostw Polski w 2019 roku. Ten trwający zaledwie ułamki sekundy element wykluczył mnie z rywalizacji w głównych zawodach tego sezonu - wspomina Ada.
Trenowanie gimnastyki sportowej nie wiąże się z wielkimi kosztami. W klubie płaci się składki, lecz są to niewielkie sumy. Wszystkie wyjazdy nastolatki na zawody, bądź zgrupowania kadry są refundowane. Na turniejach w Polsce nie można liczyć na żadne nagrody. Dopiero w zawodach organizowanych za granicą (np. Puchar Świata) przewidziane są nagrody pieniężne. Bez wsparcia bliskich uprawianie sportu na takim poziomie byłoby bardzo ciężkie.

- Na szczęście mam wiele osób wokół mnie, które bardzo mi pomagają i dopingują. Jest to przede wszystkim mój tata, który robi wszystko co jego mocy, aby mnie wspierać, m.in. wstając codziennie wcześnie rano, żeby zawieźć mnie na godzinę 7 na trening. Oczywiście, wspiera mnie również finansowo - zaznacza gimnastyczka.

Gimnastyczka jeździ na deskorolce i pisze książkęNiezbędny sprzęt zależy od indywidualnych potrzeb zawodnika/zawodniczki. W przypadku Ady jest to strój treningowy, skóry gimnastyczne na poręcze, nadgarstniki na skok oraz kostium na zawody. Koszt takiego zestawu wynosi kilkaset złotych, poszczególne jego części wymienia się zazwyczaj w momencie zużycia. Jaki jest najbliższy cel 17-latki?

- Moim najbliższym celem sportowym jest jak najlepsze zaprezentowanie się na Pucharze Świata w stolicy Azerbejdżanu - Baku, który odbędzie się w dniach 31.03 - 3.04 bieżącego roku. Nie mam konkretnych marzeń, czy celów związanych z gimnastyką. Jedyne co, to pragnę dalej ciężko pracować, bo wierzę, że dzięki temu mogę jeszcze dużo osiągnąć. Nie wydaje mi się jednak, że utrzymanie się z samego trenowania w Polsce jest możliwe. Niestety nie zapewnia takich korzyści finansowych jak niektóre inne dyscypliny, ale mam nadzieję, że w przyszłości ulegnie to zmianie - przyznaje.
Ada to miłośniczka zwierząt. Jej wielką pasją niezwiązaną z gimnastyką jest walka o ich prawa. Należy do grupy aktywistów o nazwie Anonymous for the Voiceless, wraz z którą w każdą niedzielę prowadzi akcje mające na celu uświadomienie społeczeństwa, o tym jak wygląda rzeczywistość zwierząt hodowlanych.

- Z zainteresowanymi przechodniami prowadzimy rozmowy zmuszające do refleksji na tym jak nasze wybory wpływają na cierpienie zwierząt. Dodatkowo, jestem miłośniczką jazdy na longboardzie. Przemierzanie długich dystansów na desce jest moją ulubioną formą spędzania wolnego czasu w sezonie letnim, co potwierdza 1000 kilometrów, które na niej przejechałam w zeszłoroczne wakacje. Jeżeli chodzi o plany niezwiązane ze sportem - to w maju czeka mnie dość duże wyzwanie, czyli egzamin maturalny - kontynuuje bohaterka naszego artykułu.

Gimnastyka z uśmiechem na twarzyKto jest idolem Ady?

- Lista osób, które podziwiam jest bardzo długa, więc ograniczę się do wskazania trzech z nich. Jest to Kyle Shewfelt - mistrz olimpijski z 2004 roku, Ed Winters - aktywista i edukator w kwestiach praw zwierząt oraz Oksana Chusovitina - najstarsza aktywnie biorąca udział w zawodach światowej rangi gimnastyczka, ośmiokrotna olimpijka - podsumowuje.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (6)

 • Brawo, gratulacje i powodzenia w kolejnych zawodach.

  To jeden z tych sportów które wymagają ogromu pracy. Talent talentem, ale to przede wszystkim ciężka praca daje sukcesy.

  • 11 0

 • Ada świetnie!

  Brawo brawo. Długo czekaliśmy na takie wyniki :)

  • 7 0

 • Brawo, Aduś!
  Cieszę się razem z Tobą!!!
  Praca z Tobą to przyjemność :)
  Pozdrawiam
  ALK

  • 5 0

 • Brawo

  Bardzo dobre podejście. Inwestowanie w siebie zawsze zapewnia rozwój a wtedy nie ma limitów.

  • 5 0

 • Jaki klub reprezentuje? Tyle napisane i nie ma jednego zdania o klubie?

  • 0 0

 • aduniu

  Gratulacje za ukończenie szkoły średniej z oceną + bardzo dobrą oraz zdanie Matury z tą samą oceną . Jeste moją Dumą . Kochający dziadek. H.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane