Summer Superliga. SAS Gdańsk mistrzami Polski w piłce ręcznej plażowej

Zespół mężczyzn Stowarzyszenia Akademii Sportu zdobył mistrzostwo Polski w piłce ręcznej plażowej. To pierwsze złoto w historii klubu. Podczas decydującego meczu w Darłowie pokonał BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski 2:1. Był to równocześnie rewanż za ubiegły rok, gdy podopieczni Jakuba Bonisławskiego przegrali w finale. Drużyna kobiet SAS Gdańsk zajęła natomiast 8. miejsce.

SAS Gdańsk: Emil Kożuchowski, Maciej Pieńczewski, Sebastian Trojanowicz, Jakub Zemełka, Maciej Lewicki, Kacper Ligarzewski, Karol Delicat, Sebastian Kaczor, Ireneusz Żak, Szymon Scharmach, Mikołaj Klawiński. Trener: Jakub Bonisławski, kierownik drużyny: Michał Taczyński

Turniej w Darłowie był ostatnim w letnim cyklu PGNiG Summer Superligi. Od początku lata zespoły z całej Polski walczyły w zawodach eliminacyjnych, na podstawie których zbierały punkty w klasyfikacji generalnej. Najlepsze pojawiły się w Darłowie, gdzie każdy startował z czystym kontem i mógł powalczyć o tytuł mistrza Polski.

Przeczytaj o turnieju PGNiG Summer Superlidze w Gdyni

Zespół SAS Gdańsk w grupie nie miał sobie równych. Pokonał kolejno BHT TAZ MKS Grudziądz (2:0), BHT Petra Płock (2:1) i UKS GOKiS Kąty Wrocławskie Junior (2:0). Po awansie z pierwszego miejsca w grupie, szczypiorniści z Gdańska trafili na BHT Damy Radę Inowrocław, wygrywając 2:1. W finale spotkały się te same zespoły, co przed rokiem. BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski został pokonany 2:1, co było jednocześnie rewanżem za ubiegły rok, kiedy to rywale zdobyli złoto.

- Doskonale trafiliśmy z formą, byliśmy w dobrej dyspozycji i nie było w tym przypadku, że wygraliśmy. Mocno przygotowywaliśmy się do decydującego turnieju i to zaprocentowało. Każdy zagrał na miarę swoich możliwości, w finale mieliśmy mnóstwo emocji, było trochę nerwowo, ale najważniejsze to, że jesteśmy mistrzami Polski - mówi nam Ireneusz Żak, zawodnik SAS Gdańsk.

Przeczytaj o darmowych treningach funkcjonalnych z Irkiem Żakiem

Najlepszym zawodnikiem finałów mistrzostw Polski w plażowej piłce ręcznej został Emil Kożuchowski, zawodnik SAS Gdańsk. W trakcie finału wykazał się stuprocentową skutecznością.

- Od stycznia przygotowywałem się indywidualnie do mistrzostw Europy w Starych Jabłonkach, biorąc udział we wszystkich konsultacjach kadry narodowej, lecz nie dostałem powołania na docelową imprezę. Można więc rzec, że nagroda MVP była zwieńczeniem długich przygotowań i zarazem pracą nad sobą, ale również organizacją w klubie. Chciałbym podziękować wszystkich osobom zaangażowanych w budowę tego projektu, bez których cele byłyby odległe - mówi nam MVP.
Stowarzyszenie Akademia Sportu Gdańsk powstało w 2015 roku. Początkowo występował pod nazwą BHT Vambresia- Refleks Wąbrzeźno. Od 2014 roku zespół związany jest również z Campami organizowanymi przez Akademię Piłki Ręcznej Artura Siódmiaka. Oprócz byłego reprezentanta Polski założycielami klubu są Maciej PieńczewskiEmil Kożuchowski. Drużyna zdobywała srebrny medal mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej w 2015 i 2018 roku, a także brązowy krążek w 2016 i 2017 roku. To również zdobywca Pucharu Polski z 2014 roku.

- Turniej był bardzo dobry w naszym wykonaniu. Co prawda nie ustrzegliśmy się błędów, ale z przebiegu zawodów wygraliśmy z każdą drużyną, która miała apetyt na medale. Cieszę się z postawy zespołu, bo pokazaliśmy, że jesteśmy jednością. Każdy, kto wchodził na boisko był wartością dodaną, na każdym można było polegać, więc ten złoty medal to zwieńczenie naszego wspólnego wysiłku i pracy wkładanej przez ostatnie cztery lata - podsumowuje Jakub Bonisławski, trener drużyny.

Przeczytaj o mistrzostwach Polski w piłce ręcznej plażowej w Gdańsku

Nieco gorzej zaprezentowały się szczypiornistki SAS Gdańsk. Wygrały 2:1 z MKS Ochotą Warszawa, ale przegrały pozostałe trzy mecze w grupie z Pyrkami Poznań (0:2), SPR ROKIS Radzymin (1:2) i UKS Varsovią Warszawa (0:2), dlatego pozostała im walka o 7. miejsce. W decydującym starciu uległy natomiast Juko Piotrków Trybunalski II 1:2 i ostatecznie ulokowały się na 8. pozycji. Warto dodać, że celem kobiecej drużyny w tym sezonie był awans do turnieju finałowego.

W tegorocznych rozgrywkach drużyna z Gdańska zajęła również 3. miejsce w kategorii młodzik podczas mistrzostw Polski w Szczecinie i 2. lokatę w kategorii junior w mistrzostwach Polski w Kątach Wrocławskich.

Mimo, że sezon dobiegł końca, SAS Gdańsk zaprasza na wspólne treningi. Obecnie w strukturach klubu jest około 50 zaangażowanych w plażową odmianę piłki ręcznej i około 90 dzieci grających na hali.

- Spotykamy się trzy razy w tygodniu: poniedziałek, wtorek, czwartek o 19.00 na Lotos Stadionie Letnim Gdańsk, wejście 53. Serdecznie zapraszamy wszystkich głodnych wrażeń na treningi, wszyscy mogą spróbować innej odmiany szczypiorniaka - zachęca zespół.