Arka zremisowała w Legnicy

8 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Janusz Surdykowski nie zwalnia tempa. Napastnik strzelił czwartego gola z rzędu, a po faulu na nim Miedź kończyła mecz w dziesiątkę. Janusz Surdykowski nie zwalnia tempa. Napastnik strzelił czwartego gola z rzędu, a po faulu na nim Miedź kończyła mecz w dziesiątkę.

Piłkarzom Arki nie udało się wygrać czwartego meczu z rzędu w I lidze, ale remis w Legnicy 1:1 (0:0) to także dobry wynik dla gdynian. Gra przeciwko Miedzi była dla żółto-niebieskich pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Podopieczni Pawła Sikory na początku drugiej połowy musieli gonić wynik, straty odrobili dzięki czwartemu golu w czwartym kolejnym meczu Janusza Surdykowskiego. Natomiast w końcówce, przez kwadrans grali z przewagą jednego piłkarza, ale nie zdołali wbić zwycięskiej bramki, a o mały włos nie pogrążyłby ich Zbigniew Zakrzewski.

Mowlik 48 - Surdykowski 65

MIEDŹ: Ptak - Bartczak, Wołczek, Mowlik, Zasada (46 Bany) - Lenkiewicz, Kasperkiewicz, Łuszkiewicz, Madejski - Grzegorzewski (80 Alexandre), Zakrzewski.

ARKA: Szromnik - Kubowicz, Sobieraj, Jarzębowski, Tomasik - Krajanowski (58 Grzelak), Kuklis (80 Zwoliński), Pruchnik, Radzewicz (70 Szwoch) - Marcus - Surdykowski

Sędzia: Małek (Zabrze). Czerwona kartka: Mowlik (Miedź). Żółte kartki: Radzewicz, Surdykowski (Arka)

Mimo że Arka wygrała trzy mecze z rzędu Paweł Sikora szukał wciąż nowych ustawień. Po raz pierwszy wiosną w "11" znalazł miejsce i dla Damiana Krajanowskiego, który wrócił na prawą pomoc, i dla sprowadzonego zimą Dawida Kubowicza. W związku z tymi przemeblowaniami na ławkę odesłany został ofensywny pomocnik, Mateusz Szwoch.

Gospodarze też zmienili ustawienie obrony. Jednak trener Bogusław Baniak musiał szukać nowych rozwiązań, gdyż za nadmiar kartek w środkowym meczu nie mogli wystąpić Daniel TanżynaAdrian Woźniczka.

Jako pierwsza do ataku ruszyła Miedź. Już w 4. minucie niecelny strzał oddał jeden z trzech byłych arkowców w "11" rywali, Piotr Madejski.

Początkowo obie drużyny nie forsowały tema, gdyż spotkaniu towarzyszyła parna aura. Dopiero na zakończenie inauguracyjnego kwadransa doszło do groźniejszych akcji. Formę Aleksandra Ptaka sprawdził Marcus.

Natomiast Michał Szromnik nie musiał interweniować, gdyż piłka bita z wolnego przez Mariusza Mowlika minęła słupek bramki Arki.

W 18. minucie po dośrodkowaniu Marcina Radzewicza głową strzelał Piotr Kuklis, ale miejscowy golkiper nie dał się pokonać. Trzy minuty później o wiele bardziej precyzyjnie głową uderzył z drugiej strony boiska Zbigniew Zakrzewski.

Piłka po strzale popularnego "Zakiego", który też był swego czasu piłkarze... Arki, trafiła do gdyńskiej siatki. Jednak gol nie został uznany, bo strzelec był na spalonym.

Potem obie drużyny miały bardzo podobną strategię na przedostanie się pod bramkę rywala. Starały się atakować skrzydłami i dośrodkowywać, ale albo brakowało precyzji w podaniach, albo dobrze ustawiali się defensorzy.

Powodzenia przed przerwą nie przynosiły też stałe fragmenty gry. Groźniejszy były te gospodarzy. W 39. minucie Krzysztof Wołczek uderzył z wolnego tuż obok słupka. Nieznacznie niecelny był również strzał z blisko 30 metrów Adrian Łuszkiewicz w 43. minucie.

Pod koniec pierwszej połowy Arka poniosła straty, ale pod kątem już sobotniego meczu. W Gdyni przeciwko Okocimskiemu nie będzie mógł zagrać Marcin Radzewicz, który po raz czwarty w tym sezonie zobaczył żółtą kartkę. Szansa na powrót do "11" otworzy się zapewne przed byłym reprezentantem Polski, Rafałem Grzelakiem. W Legnicy rutynowany skrzydłowy wszedł na boisko na ostatnie pół godziny gry, gdy nie było już potrzeby bronić wyniku.

W 48. minucie bowiem Arka straciła gola po rzucie rożnym. Piłkę do siatki skierował Mowlik, a asystę zaliczył Jakub Grzegorzewski. Ponadto Grzegorz Bartczak zgłosił sędziemu, że został uderzony przedmiotem rzuconym z sektora kibiców gości. Jednak arbiter pozwolił grać dalej.

Gdynianie ruszyli do odrabiania strat, ale początkowo znów powtórzyła się sytuacja z pierwszej połowy, gdy w ich grze było dużo niecelnych zagrań i dośrodkowań do nikogo.

Dopiero w 65. minucie wyrównał Janusz Surdykowski, który popisał się największym refleksem w polu karnym miejscowych po zamieszaniu, które powstało po kornerze. Napastnik Arki strzelił czwartego gola w kolejnym czwartym meczu! Piłkę dograł mu Krzysztof Sobieraj.

Gdynianie nie zadowolili się remisem. Po zdobyciu gola ruszyli jeszcze bardziej zdecydowanie do ataku, próbowali jak najszybciej odebrać piłkę gospodarzom, atakując daleko od własnej bramki. Tempo akcji próbował podkręcić jeszcze trener Sikora, wprowadzając na ostatnie 20 minut do gry Szwocha. Bliski drugiego trafienia był Surdykowski, którego kolejny strzał zablokowali defensorzy.

Od 78. minuty Arka mogła grać z przewagą jednego piłkarza. Z boiska został wyrzucony Mowlik za faul taktyczny na Surdykowskim! Napastnik gdynian został przewrócony tuż przed linią pola karnego, gdy wychodził sam na sam z bramkarzem.

Żółto-niebiescy przycisnęli jeszcze mocniej, ale zapomnieli o obronie. W 82. minucie Zakrzewski wpakował piłkę do gdyńskiej siatki, ale po raz drugi w tym spotkaniu gol tego napastnika nie został uznany, gdyż był spalony.

Arka atakowała nadal, ale mimo przedłużenia meczu o 4 minuty przed sędziego, nie zdołała strzelić zwycięskiego gola. Niecelnie uderzał m.in. Grzelak. Co gorsza gdyńska drużyna znów pozwoliła się skontrować i w doliczonym czasie gry bramce żółto-niebieskich zagroził Zakrzewski. Tym razem uderzył obok słupka.

• GKS Tychy - GKS Katowice 1:1 (1:1)
  • Polonia Bytom - Dolcan Ząbki 3:1 (2:0)
  • Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Warta Poznań 3:0 (0:0)
  • Kolejarz Stróże - Bogdanka Łęczna 3:0 (1:0)
  • Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 3:1 (1:1)
  • Sandecja Nowy Sącz - Stomil Olsztyn 0:2 (0:1)
  • Flota Świnoujście - ŁKS Łódź 3:0 (walkower, ŁKS wycofał się)

Opinie (98) ponad 50 zablokowanych

• Do boju Areczko ! (2)

• 68 49

• za 43 dni 29 rocznica WU, czas na wyciszenie i refleksję (1)