Szwed liderką snajperek

1 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Piłkarki ręczne Dableksu AZS AWFiS nie zawiodły w Jeleniej Górze. Na inaugurację rozgrywek ekstraklasy gdańszczanki pokonały tamtejszą drużynę Finepharm-Carlos 31:27 (17:12). Tajną bronią trenera Jerzego Cieplińskiego okazała się Karolina Szwed. 18-letnia rozgrywająca zdobyła 12 brameki została pierwszą liderką w klasyfikacji najlepszych snajperek!

FINEPHARM: Maliczkiewicz, Skompska - Gęga 11, Oreszczuk 6, Bogusławska 3, Kobzar 2, Dyba 2, Dąbkowska 1, Buchcic 1, Jeż 1, Odrowska, Kasprzak.

DABLEX: Sadowska, Mikszto - Szwed 12, Serwa 6, Naumienko 6, Chudzik 3, Wilamowska 2, Sawicka 1, Kulwińska, Wojtas, Mielczewska 1.

Przez dwadzieścia minut mecz był bardzo wyrównany. Akademiczki miały inicjatywę, ale nie potrafiły uciec na więcej niż jedno trafienie. Dopiero przed przerwą udało się przełamać opór rywalek. W 40. minucie było już 23:16 na korzyść akademiczek. - Można było wygrać wyżej. Przy przewadze 7-8 bramek były sytuację na poprawienie rezultatu, ale nie wykorzystaliśmy dobrych pozycji rzutowych, głównie w ataku pozycyjnym. Rywalkom udało się dzięki temu zniwelować przewagę. Widoczny jeszcze był brak zgrania, ale pod tym względem z meczu na mecz musi być lepiej - ocenił trener Ciepliński.

Jeleniogórzanki wróciły do gry, gdy na siedem minut przed końcem spotkania sprowadziły wynik do 24:26. Przez blisko dziesięć minut gdańszczanki zdobyły bowiem tylko jedną bramkę, a straciły aż pięć. Jeszcze w 57. minucie wszystko wydawało się być otwarte, gdyż Dablex prowadził tylko 29:27. Na szczęście dwa ostatnie trafieni tego dnia należały do przyjezdnych. Klasą dla siebie była Szwed. Szkoleniowiec już przed wyjazdem zapowiadał, że ta rozgrywająca może być objawieniem ligi. - Z uwagi na występy w młodzieżowej reprezentacji Polski nie grała u nas ostatnio w pierwszej siódemce, ale widzę ją w podstawowym składzie i liczę na jej bramki - tak mówił trener o mierzącej 183 centymetry rozgrywającej. Karolina w Jeleniej Górze stoczyła bój o palmę snajperskiego pierwszeństwa w ekstraklasie z Martą Gęgą. 21-latka, która już w czerwcu była sprawdzana w seniorskiej reprezentacji Polski, poprzestał na 11 trafieniach.

Pozostałe mecze 1. kolejki: Słupia - Łączpol Gdynia 22:29 (8:13), Ruch Chorzów - Piotrcovia 26:32 (14:13), Łącznościowiec-Poczta Polska Szczecin - Interferie Zagłębie Lubin 16:33 (9:16), Zgoda Ruda Śląska - Start Elbląg 31:26 (18:13), SPR Safo Lublin - AZS Politechnika Koszalin 35:24 (14:11).

Opinie (4)

• Byłem na meczu - oto pełne statystyki:

Sadowska (0/5), Mikszto (0/1) – Chudzik 3 (2 min.), Sawicka 1, Serwa 6 (2 min.), Naumienko 6 (4/5), Kulwińska, Wilamowska 2 (0/1, 2 min.), Szwed 12 (3/3), Wojtas, Mielczewska 1.
    Nie zagrały: Rostankowska, Kordunowska, Knitter.
    W składzie nie było Sabajtis (chce grać w Lublinie), Musiał i Koniuszaniec (kontuzje?).

Poza bohaterką meczu (klasyczny „dzień konia” - trafiała niemal wszystko, zarówno z II linii, kontry, jak i karnych) bardzo dobre zawody zagrały Serwa i Chudzik. Z zaciągu szczecińskiego najlepiej spisała się Naumienko.
    Po kilku latach przerwy II trenerem akademiczek jest znowu Leszek Elbicki.