Torus Wybrzeże Gdańsk - Unia Tarnów 23:22. Jest utrzymanie w PGNiG Superlidze

dak.
10 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej
Torus Wybrzeże Gdańsk wygrało po emocjonującej końcówce i przypieczętowało utrzymanie w PGNiG Superlidze na kolejkę przed końcem sezonu 2021/22. Torus Wybrzeże Gdańsk wygrało po emocjonującej końcówce i przypieczętowało utrzymanie w PGNiG Superlidze na kolejkę przed końcem sezonu 2021/22.

Torus Wybrzeże Gdańsk pokonało u siebie Grupę Azoty Unia Tarnów 23:22 (15:14) w 25. kolejce PGNiG Superligi. Spotkanie trzymało w napięciu do końcowych sekund, ale było to niezwykle ważne zwycięstwo, które zapewniło piłkarzom ręcznym utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej przed ostatnim meczem w sezonie 2021/22. To podopieczni Mariusza Jurkiewicza i Jakuba Bonisławskiego zagrają w niedzielę, 15 maja, o godz. 15 na wyjeździe z Zagłębiem Lubin.

Sprawdź zasady utrzymania w PGNiG Superlidze. Mateusz Jachlewski walczy o Gladiatora 2022

TORUS WYBRZEŻE: Wałach, Chmieliński - Pieczonka 4, Papaj 5, Wróbel 3, Jachlewski 3, Woźniak 3, Kosmala 2, Turczenko 1, Tomczak, Sulej, Powarzyński, Stojek

Grupa Azoty Unia: Koszowy, Małecki - Kużdeba 7, Yoshida 6, Minocki 3, Kaźmierczak 3, Kniaziew 2, Buszkow 1, Sanek, Zahirović, Kowalik, Wojdan, Dadej

Mecz 25. kolejki PGNiG Superligi toczył się o wysoką stawkę. Zarówno Torus Wybrzeże Gdańsk, jak i Grupa Azoty Unia Tarnów nie były pewne utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jednak to ci pierwsi zapewnili je sobie po emocjonującej końcówce.

Spotkanie zaczęło się bardzo spokojnie. Przez długi czas żadna z drużyn nie potrafiła przejąć 100-procentowej inicjatywny. Niemal przez całą pierwszą połowę oglądaliśmy cios za cios, dlatego też różnica nie wynosiła więcej niż 1-2 bramki.

Handball Stal Mielec - Torus Wybrzeże Gdańsk 29:28. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Sytuacja odmieniła się po 23. minucie. Gospodarze zaliczyli 3-bramkową serię, dzięki czemu wysunęli się na prowadzenie 14:11. Szybko jednak je stracili, gdyż rywale odpowiedzieli dwoma trafieniami. Wtedy o czas poprosili gdańscy trenerzy: Mariusz Jurkiewicz i Jakub Bonisławski. Przed zejściem do szatni oba zespoły zaliczyły po bramce, więc po 30 minutach gry mieliśmy wynik 15:14.

Znalazł on potwierdzenie w statystykach, w których również było wyrównanie (21 do 20 w rzutach dla Unii). Natomiast za wiele do powiedzenia nie mieli bramkarze, gdyż tylko 1 obroniony strzał był po stronie gdańszczan. Najaktywniejsi w zespole Wybrzeża byli: Patryk Pieczonka oraz Piotr Papaj, którzy mieli po 4 gole na koncie. W zespole gości najskuteczniejszy był Łukasz Kuzdeba z 6 bramkami.

Po zmianie stron takiego festiwalu strzeleckiego już nie mieliśmy. Najlepiej świadczy o tym 9-minutowy okres od stanu 18:17, gdy nie padła żadna bramka.

Jednak emocji nie brakowało. Wybrzeże prowadziło już 20:17, ale znów pozwoliło na roztrwonienie przewagi. Na 4 minuty przed końcem ważną paradę przy rzucie karnym zaliczył Miłosz Wałach. Miejscowi mieli jednobramkową przewagę, ale grali w osłabieniu. Mimo to Mateusz Jachlewski rzucił na 22:20, ale szybko odpowiedział Mateusz Kaźmierczak.

Torus Wybrzeże Gdańsk. Sprawdź wszystkie wyniki piłkarzy ręcznych

Najbardziej doświadczony zawodnik gospodarzy kilkukrotnie rzucał jeszcze na bramkę przyjezdnych, ale bez powodzenia. Swojej szansy na 23 sekundy przed końcem nie wykorzystał też Aleksandr Buszkow. Gdańscy trenerzy znów poprosili o czas.

W decydującej akcji każdy krył swojego, ale świetne podanie od Jachlewskiego wykorzystał Damian Woźniak, który swoim trafieniem zapewnił utrzymanie swojej drużynie w PGNiG Superlidze na kolejkę przed końcem sezonu 2021/22.

W całym meczu gospodarze oddali 34, a goście - 37 rzutów. Jednak więcej niecelnych było po stronie Wybrzeża (10 do 8). Rywale za to popełnili więcej strat (12 do 8).

14 Handball Stal Mielec 25 5 0 1 19 659:777 16
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż. Nie będzie fazy play-off. Najlepsza drużyna sezonu zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do Ligi Centralnej. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim zespołem Ligi Centralnej.
Tabela wprowadzona: 2022-05-10