Trefl Gdańsk - Łuczniczka Bydgoszcz 3:0. 15. zwycięstwo z rzędu po 2 setach na przewagi

Trefl Gdańsk

Damian Schulz zdobył tytuł MVP w ostatnim meczu sezonu zasadniczego siatkarzy Trefla Gdańsk. Teraz bój o półfinał w rywalizacji do dwóch zwycięstw z Jastrzębskim Węglem. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Siatkarze Trefla Gdańsk zakończyli sezon zasadniczy zwycięstwem przed własną publicznością nad Łuczniczką Bydgoszcz 3:0 (30:28, 25:15, 27:25), które oglądało dwa tysiące kibiców. MVP został Damian Schulz. To 15. z rzędu podopiecznych Andrei Anastasiego. W środę z 3. pozycji przystąpią oni do play-off, do dwóch wygranych z Jastrzębskim Węglem, który zajął 6. miejsc. Pierwsze spotkanie o półfinał żółto-czarni zagrają na wyjeździe w środę, a 21 kwietnia, a gdy zajdzie potrzeba to i dzień później obowiązki gospodarzy pełnić będą w Gdynia Arena.

TREFL: Sanders, Mika 11 punktów, Niemiec 9, Schulz 18, Jakubiszak 11, Grzyb 7, Olenderek (libero) oraz Kozłowski, Gunter, Majcherski (libero)

ŁUCZNICZKA: Goas 3, Gryc 20, Sacharewicz 6, Gorczaniuk 6, Filipiak 22, Akala 2, Kowalski (libero) oraz Szalacha, Bieńkowski, Sieńko, Ananiew

Dla Trefla ten mecz nie miał już żadnego znaczenia, jeśli chodzi o miejsce w końcowej tabeli. Natomiast Łuczniczka potrzebowała dwóch punktów, aby bez oglądania się na wyniki rywali uniknąć bezpośredniej degradacji z PlusLigi. Andrea Anastasi pozwolił sobie na nieco eksperymentów, wstawiając do wyjściowego składu młodych: Patryka NiemcaSzymona Jakubiszaka, ale w żadnym wypadku nie oznaczało to, iż zamierzał ułatwiać zadanie rywalom.

Na początku meczu od razu klasę pokazał Mateusz Mika i gospodarze rozpoczęli od 3:0. Jednak po chwili bydgoszczanie potwierdzili, że przyjechali do Ergo Areny po punkty. Gdy na zagrywce stanął Paweł Gryc goście osiągnęli przewagę 9:5. Gra z inicjatywą Łuczniczki toczyła się aż do wyniku 19:15 na korzyść tego zespołu.

Wówczas bydgoszczanie zaczęli się mylić, a Trefla znów do walki poderwał Mika. Ważny blok postawił też Niemiec. Dzięki temu 5 punktów z rzędu zapisano na gdańską stronę. Po kolejnym ataku Miki było 23:21, a pierwszą piłkę setową dała miejscowym zepsuta zagrywka Gryca.

Rozpoczęła się nerwowa gra na przewagi. Goście mogli skończyć seta zwycięsko przy 27:26 i 28:27. W pozostałych przypadkach setballe bili żółto-czarni. Kluczowy okazał się błąd Bartosza Filipiaka w ataku, a po chwili miał miejsce blok na wagę zwycięstwa Niemca.

Na początku drugiego seta Łuczniczka znów nie dawała za wygraną. W ataku ciężar na siebie wzięli Filipiak i Mateusz Sacharewicz. Przyjezdni prowadzili: 3:0, 5:2, 9:6 i 10:9.

W środkowej części seta bydgoszczanie znów zaczęli się mylić, a gdańszczanie, przy zagrywce Miki zmienili wynik na 15:10. Po takim ciosie Łuczniczka potrzebowała dłuższej przerwy niż czas, który wziął jej szkoleniowiec. Ponownie do walki goście zmobilizowali się podczas 10-minutowej pauzy po sromotnie przegranej drugiej partii.

Na początku trzeciego seta udane zbicia Jakubiszaka i Wojciecha Grzyba przyniosły Treflowi prowadzenie 7:3. Potem włączyli się ponownie: Damian Schulz i Mika, co aż do rezultatu 21:17 pozwoliło gdańszczanom prowadził pod swoje dyktando.

Rywali do walki o przedłużenie meczu poderwał jeszcze Gryc. Łuczniczka obroniła dwie piłki meczowe i wyrównała na 24:24. Trefl jednak nie wypuścił okazji z rąk na zakończenie gry. Czwartą okazję ku temu zapewnił atak Niemca, a po chwili kropkę nad "i" postawił Schulz, który został też MVP spotkania. Jednak, by skończyć ostatni atak, Damian musiał zbijać aż trzykrotnie.

zwycięzca ćwierćfinału 3

W ćwierćfinale play-off Trefl zagra z Jastrzębskim Węglem. Rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Pierwszy mecz na parkiecie rywali 18 kwietnia. Kolejny 21 kwietnia w Gdynia Arena, a gdy trzeba to i rozstrzygające starcie w tej hali 22 kwietnia.

W drugim półfinale Asseco Resovia zmierzy się z Indykpolem Olsztyn.

Do najlepszej czwórki bez gry w pierwszej rundzie play-off awansowały dwa najlepsze zespoły sezonu zasadniczego: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i PGE Skra Bełchatów. W przypadku pokonania Jastrzębskiego na tę ostatnią ekipę w boju o finał trafi Trefl.

Z PlusLigi bezpośrednio spadają dwie najsłabsze drużyny: BBTS Bielsko-Biała i Dafi Społem Kielce. Natomiast MKS Będzin z Łuczniczką w rywalizacji do dwóch zwycięstw zagrają o 13. lokatę, a przede wszystkim o to, aby uniknąć udziału w barażu, do którego trafi pokonany.

O 7., 9. i 11. miejsce odbędą się dwumecze zespołów, które zajmują sąsiadujące miejsca w tabeli.

16 Dafi Społem Kielce 30 4 26 24:83 15

W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 najlepszych zespołów. Dwa pierwsze od razu do półfinałów, a cztery kolejne do ćwierćfinałów.

Tabela wprowadzona: 2018-04-15

Wyniki 30 kolejki:

• TREFL GDAŃSK - Łuczniczka Bydgoszcz 3:0 (30:28, 25:15, 27:25)
  • Cerrad Czarni Radom - Onico Warszawa 2:3 (25:22, 25:16, 26:28, 22:25, 14:16)
  • PGE Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (26:24, 25:17, 34:32)
  • Jastrzębski Węgiel - Dafi Społem Kielce 3:0 (25:23, 25:16, 25:21)
  • Indykpol AZS Olsztyn - MKS Będzin 3:0 (25:14, 25:17, 25:11)
  • Asseco Resovia Rzeszów - Stocznia Szczecin (25:18, 25:21, 25:19)
  • Cuprum Lubin - GKS Katowice 3:1 (25:18, 25:17, 15:25, 25:20)
  • Aluron Virtu Warta Zawiercie - BBTS Bielsko-Biała 3:1 (32:30, 16:25, 25:21, 25:21)