• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Trójmiejscy lekkoatleci w olimpijskiej sztafecie

jag.
8 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Opinie (3)
Piotr Wiaderek otworzy lub zamknie olimpijską sztafetę 4x400 metrów. Piotr Wiaderek otworzy lub zamknie olimpijską sztafetę 4x400 metrów.

Piotr Wiaderek awans na igrzyska olimpijskie wywalczył dzięki złotemu medalowi mistrzostw Polski na 400 metrów. Młodszy od gdańszczanina o dziesięć lat Patryk Dobek został włączony do olimpijskiej sztafety przez trenera kadry, Józefa Lisowskiego w ostatniej chwili. 18-latek ze starszymi kolegami spotkał się dopiero na ostatni przed igrzyskami zgrupowaniu w Spale. Celem biało-czerwonych jest występ w finale

.

Jaki wynik na igrzyskach w Londynie osiągnie sztafeta 4x400 metrów?

Józef Lisowski kadrę 400-metrowców prowadzi od jesieni 1994 roku. Jego podopieczni na imprezach rangi mistrzowskiej zdobyli 14 medali. W tym roku Polacy otarli się o podium na mistrzostwach Europy w Helsinkach. Sztafeta 4x400 metrów, w której na pierwszej zmianie bieg Wiaderek, zajęła czwarte miejsce (czytaj więcej). Jednocześnie potwierdziła swoje miejsce w światowym rankingu. Na igrzyska zakwalifikowało się bowiem tylko 16 reprezentacji z najlepszymi czasami w tym roku. Wynik 3:02.37 daje Polakom jedenastą pozycję w tym zestawieniu.

Na igrzyska, pod kątem sztafety pojedzie sześciu zawodników. -Trzeba spodziewać się, że wystartuje tylko czterech. W Londynie będą maksymalnie dwa biegi i może nie być żadnych zmian. Z drugiej strony trener Lisowski lubi zaskakiwać. Na pewno nie spodziewaliśmy się włączenia do sztafety Dobka. Chłopak ma szczęście, że w tak młodym wieku pojedzie na igrzyska. Na pewno przyjmiemy go normalnie - mówi nam Piotr Wiaderek, który olimpijczykiem został po raz drugi. Jednak cztery lata temu, gdy był świeżo przekwalifikowanym na 400-metrowca sprinterem, nie pobiegł w Pekinie ani razu.

Teraz to lekkoatleta AZS AWFiS Gdańsk jest jednym z liderów sztafety. To aktualny mistrz Polski i posiadacz najlepszego czasu na dystansie jednego okrążenia w sezonie letnim w Polsce. -Indywidualnie uzyskałem minimum B, ale PZLA nie zgłosiła mnie do biegu na 400 metrów. Szkoda, bo takie przetarcie przed sztafetą by się przydało. A tak koncentruję się na dwóch biegach na 4x400 metrów. ostatnio trener wystawiał mnie na pierwszej albo ostatniej zmianie. Bez względu, na której pobiegnę, będą chciał uzyskać wynik w okolicach mojego rekordu życiowego - dodaje Wiaderek.

Gdańszczanin, podobnie jak pozostali medaliści mistrzostw Polski (Marcin Marciniszyn, Kacper Kozłowski), weszli do sztafety automatycznie. Podobnie sam awans zdobył sobie Kamil Budziejewski, który z pozostałych miał najlepszy wynik w tym sezonie. Dwie kolejne nominacje przyznał trener Lisowski. Wskazał na Michała Pietrzaka i 18-letniego Patryka Dobka.

Patryk Dobek igrzyska w Pekinie oglądał w telewizji i nawet nie myślał, że cztery lata później sam zostanie olimpijczykiem. Na zdjęciu z trenerem Krzysztofem Szałachem. Patryk Dobek igrzyska w Pekinie oglądał w telewizji i nawet nie myślał, że cztery lata później sam zostanie olimpijczykiem. Na zdjęciu z trenerem Krzysztofem Szałachem.
-Gdy zadzwoniono do mnie z tą informacja, myślałem, że sobie ze mnie żartują. Do dzisiaj, choć minęło już od nominacji kilkanaście dni, jestem zaszokowany tą nowiną. Jednak nie mogę już doczekać się spotkania ze starszymi kolegami. Dotychczas znałem ich tylko z widzenia. Pierwszy wspólni trening zaplanowany jest w środę, na zgrupowaniu w Spale - zdradza nam zawodnik SKLA Sopot, który na początku miesiąca został w sztafecie wicemistrzem świata juniorów.

Trener Lisowski tym, którzy byli zdziwieni albo nawet poddawali w wątpliwość nominację dla Dobka, przypominał powołania olimpijskie sprzed 16 lat. Wówczas do kadry włączył także juniora, Piotra Haczka (obecny dyrektor PZLA), który w Atlancie, w sztafecie uzyskał czas poniżej 45 sekund.

Patryk na razie biegał powyżej 46 sekund, ale z każdym niemal miesiącem czyni kolosalne postępy. -Gdy cztery lata temu były igrzyska czasem oglądałem transmisję telewizyjne, ale nawet nie widziałem, że na nich kiedyś wystartuję. Dopiero zaczynałem trenować. Pamiętam, że w pierwszym biegu na 400 metrów zmierzono mi czas 50.91. Do Londynu jadę po naukę, zdobycie doświadczenia. Staram się twardo stąpać po ziemi i uważam, aby od tego niespodziewanego awansu nie przewróciło mi się w głowie - dodaje Dobek, który jest wychowankiem programu szkolenia młodzieży Energa Athletic Cup.

W ubiegłorocznych mistrzostwach świata, w Daegu Polacy uzyskali wynik 3:01.84, ale wystarczył on tylko do 11. miejsca i nie dał awansu do finału. Ze składu olimpijskiego startowali wówczas: Wiaderek, Kacper Kozłowski i Marciniszyn.

-W Londynie też nie będzie słabych. Trzeba uczciwie sobie powiedzieć, że szanse na medal są znikome. Natomiast realne jest zajęcie szóstego, może piątego miejsca - tak Wiaderek ocenia szanse na igrzyska.

Medaliści mistrzostw świata 2011 w sztafecie 4x400 m
1. USA, 2. RPA, 3. Jamajka

-Naszym podstawowym celem będzie wywalczenie awansu do finału, a gdy już w nim będziemy to jak najmocniejsza walka z faworytami. Najmocniejsi wydają się być Amerykanie, Rosjanie, Jamajczycy. Jak zwykle będą się liczyć Brytyjczycy i sztafeta Bahamów, a ciężka przeprawa czeka nas również z Belgami - wylicza Piotr.

9 sierpnia w Londynie odbędą się dwa biegi półfinałowe sztafet 4x400 metrów. Zapewne po trzy najlepsze z każdego z nich plus dwie kolejne z najlepszymi czasami znajdą się w finale, w którym walka o medale rozegrana zostanie dzień później.

Polacy pobiegną w pierwszym półfinale, w czwartek o godzinie 12.35. Ich rywalami będą: Trinidad Tobago, W.Brytania, Belgia, RPA, Kuba, Kenia i Niemcy. W drugim biegu zaprezentują się: Dominikana, USA, Australia, Wenezuela, Japania, Rosja, Bahama i Jamajka.

PIOTR WIADEREK
Urodzony: 5.02.1984 w Rymaniu
Wzrost: 185 cm; waga: 78 kg
Dyscyplina: lekkoatletyka, konkurencja 4x400 metrów 
Wychowanek: Sztorm Kołobrzeg
Obecny klub: AZS AWFiS Gdańsk
Trener klubowy: Rafał Has
Trener kadry: Józef Lisowski
Rekord życiowy na 400 metrów: 45.46

Największe osiągnięcia:
Mistrzostwa Europy

4. miejsce - sztafeta 4x400 (2012)

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy
5. miejsce - sztafeta 4x100 (2005)

Mistrzostwa Europy juniorów
5. miejsce - sztafeta 4x100 (2003)

Starty w igrzyskach olimpijskich
2008 - rezerwowy w sztafecie 4x400, która zajęła 7. miejsce

Poza lekkoatletyką
W ubiegłym roku skończył Akademię Wychowania Fizycznego. Jego hobby są komputery, interesuje się informatyką, grafiką komputerową.

PATRYK DOBEK
Urodzony: 13.02.1994 w Kościerzynie
Wzrost: 186 cm; waga: 72 kg
Dyscyplina: lekkoatletyka, konkurencja 4x400 metrów 
Wychowanek: Gimnazjum Karsin
Obecny klub: SKLA Sopot
Trener klubowy: Krzysztof Szałach
Trener kadry: Józef Lisowski
Rekord życiowy na 400 metrów: 46.25

Największe osiągnięcia:

Mistrzostwa świata juniorów
Srebrny medalista - sztafeta 4x400 (2012)

Mistrzostwa świata juniorów młodszych
Brązowy medalista - 400 m (2011)

Debiut w igrzyskach olimpijskich

Harmonogram startów w tegorocznych igrzyskach:
9 sierpnia - eliminacje
10 sierpnia - ew. finał

Poza lekkoatletyką
Mieszkaniec miejscowości Osowo. Lubił grać w piłkę nożną, ale z obawy przed kontuzją zrezygnował z tej przyjemności. Po wakacjach pójdzie do klasy maturalnej SMS Gdańsk
jag.

Opinie (3) 1 zablokowana

 • gratulacje dla obu biegaczy

  ale dla Wiaderka jeszcze uznania za realną ocenę szans

  nie opowiada jak niektórzy którzy jadą po 20 miejsce a gadają że celują w medal

  tym bardziej powodzenia
  finału olimpijskiego życzę

  • 4 2

 • Wygrywajcie chłopacy, niech Polska nie kojarzy się tylko z EURO12!

  • 2 1

 • dawać Wiaderka na pierwszą zmianę a Dobka na ostatnią

  małolat na serce do walki jak się nie przestraszy to kilku rutyniarzy łyknie spokojnie

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane