Trzy przegrane sopocianek na zachodzie

Marta, jag.
23 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Po komplecie wygranych w turniejach w Tiumeniu i Koszalinie, zwycięstwach z zagranicznymi rywalkami z Vakifbankiem Stambuł na czele, Atom Trefl niespodziewanie doznał trzech porażek. Sopockie siatkarki w drodze do Niemiec uległy Chemikowi Police, a następnie przegrały dwukrotnie w sparingach z mistrzem tamtego kraju - SC Schweriner. Trener Jerzy Matlak nie mógł skorzystać z Julii Szeluchiny, a po raz pierwszy w żółto-zielonych barwach zaprezentowała się Erika Coimbra.

Chemik Police - Atom Trefl Sopot 3:1 (25:20, 25:20, 14:25, 25:18)
CHEMIK:
Soter 9, Muhlsteinova 2, Żebrowska 22, Mróz 8, Raczyńska 7, Mirek 13, Krzos (libero) oraz Pasznik, Karpicz, Malinowska 1

ATOM TREFL: Bełcik 8, Pykosz, Podolec 12, Wojcieska 10, Rourke 13, Kaczorowska 1, Zenik (libero) oraz Łukasik 1, Kuziak, Cabrera 15, Wilk, Kwiatkowska

Kilkanaście dni temu sopocianki bez trudu pokonały Chemika podczas turnieju w Koszalinie (czytaj więcej). Rywalki jednak najwyraźniej rozpracowały mistrzynie Polski i wygrały dość pewnie, gdy doszło do rewanżu w Policach. Ponadto gospodyniom zależało na sukcesie, gdyż był to dla nich ostatni sprawdzian przed inauguracją I ligi, której będą zdecydowanym faworytem.

W ekipie Chemika główne role odgrywały siatkarki brylujące jeszcze niedawno w PlusLidze, byłe reprezentantki Polski: Izabela Kowalińska-Żebrowska, która zdobyła aż 22 punkty oraz Joanna Mirek 13 punktów. Gospodynie zagrały dobrze w przyjęciu.

Schweriner SC - Atom Trefl 2:1 (28:26, 23:25, 25:23)
SCHWERIN:
Ziegler zdobyła 13 punktów, Hatinova 12, Offer 4, Hanke 4, Brandt 9, Volker 13, Thomsen (libero) oraz Steenbergen

ATOM TREFL: Coimbra 5, Bełcik 4, Podolec 7, Wojcieska 10, Cabrera 8, Rourke 21, Zenik (libero) oraz Wilk 1, Kwiatkowska 2, Kaczorowska, Kuziak

Mecz został ograniczony do trzech setów, gdyż gospodarze nie przewidzieli, że pojedynek będzie tak zacięty i na rozegranie spotkania do trzech wygranych zabrakło... czasu, bo skończył się czas wynajmu hali.

Trener Matlak rozpoczął eksperymentalną "6". Postawił na Coimbrę, a na pozycję środkowej przestawiona została Anna Podolec. W pierwszej partii sopocianki przegrywały już 7:16, a mimo to udało im się doprowadzić do gry na przewagi, a nawet objąć na chwilę prowadzenie.

W drugiej odsłonie grano według odwrotnego scenariusza. To mistrzynie Polski na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:8, by roztrwonić przewagę i pozwolić się rywalkom zbliżyć na odległość jednego punktu, choć tym razem w końcówce ostatnie słowo należało do "atomówek".

Dopiero w trzecim secie nie było wahań formy obu drużyn. Cały czas grano niemal punkt za punkt. Nieznacznie lepsze były gospodynie. W ich szeregach najlepsza była Florian Voelker. 21-latka nie tylko zdobyła najwięcej punktów dla swojej drużyny, ale również w przyjęciu była dla niej opoką, z 63-procentową skutecznością w tym elemencie.

Atom Trefl na końcowe zwycięstwo nie potrafił przełożyć dużej przewagi w bloku, gdyż w tym elemencie zdobył 12 punktów, gdy rywalki tylko 3. W ataku znów błyszczała Rachel Rourke.

Schweriner SC - Atom Trefl 3:1 (25:23, 22:25, 25:21, 25:16).
ATOM TREFL:
Bełcik 11, Podolec 4, Wojcieska 9, Cabrera 9, Rourke 20, Kaczorowska 6, Zenik (libero) oraz Coimbra, Kuziak, Kwiatkowska 7, Wilk 1

SCHWERINER SC: Ziegler 16, Havlikova 14, Offer 2, Hanke 11, Brandt 16, Volker 6, Thomsen (libero) oraz Steenbergen 5, Joachim, Buijs

W rewanżu sopocianki wygrały seta, którego rozpoczęły najgorzej ze wszystkich partii tego spotkania, gdyż od wyniku 2:8. Na drugiej przerwie technicznej prowadził już Atom 16:14, a potem jeszcze powiększył przewagę.

W kolejnej odsłonie wydawało się, że sopocianki pójdą za ciosem, gdyż miały przewagę do pierwszej przerwy technicznej (8:6), ale Niemki wyszły z opresji. Natomiast nadzieja na tie-breaka prysła, gdy w czwartym secie gospodynie między pierwszą a drugą pauzą regulaminową oddały tylko trzy punkty, a nasza drużyna przegrywała 9:16.

Na uwagę zasługuje dorobek punktowy rozgrywającej Izabeli Bełcik, która popisywała się bardzo dobrymi blokami. Na przyjęciu doskonale spisała się Mariola Zenik, która miała aż 63-procentową skuteczność w tym elemencie.

Pozostałe przedsezonowe mecze Atomu Trefla:
31 sierpnia (Tiumeń) Iller Bankasi Ankara 3:2 (22:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:12) - przeczytaj relację
1 września (Tiumeń) Siewierodonczanka 3:2 (25:15, 22:25, 20:25, 25:18, 15:5) - przeczytaj relację
2 września (Tiumeń) Tiumeń TiumGu 3:2 (25:19, 23:25, 18:25, 26:24, 15:8) - przeczytaj relację

15 września (Koszalin) Chemik Police 3:0 (25:16, 25:20, 25:14) - przeczytaj relację
16 września (Koszalin) Vakifbank Stambuł 3:2 (16:25, 25:21, 23:25, 25:22, 15:12) - przeczytaj relację

28 września (Szamotuły) godz. 18:00 BKS Aluprof Bielsko-Biała
29 września (Szamotuły) 16:00 PTPS Piła
30 września (Szamotuły) 14:30 Tauron MKS Dąbrowa Górnicza (mecz o Superpuchar Polski)
Marta, jag.

Opinie (8)

• Pokazały to co będą grali w sezonie

• 4 11

• Szansa na obronę MP- to Dorota Wilk (2)

Czas postawić na D. Wilk. Oglądałem turnirj w Koszalinie. Nie mam wątpliwości. I.Bełcik jest typową wystawiaczką (nawyk-piłka w górę). Taki sposób gry umożliwia przeciwn ustawianie bloku i to bez trudu czyniły. Tymczasem D.Wilk grała niekonwencjonalnie, szybkie piłki w tym z powodzeniem krótkie. Blok nie nadążał. To było widoczne jak na dłoni! Na co Matlak czeka ???

• 9 7

• Jakie to proste... (1)

Tez byłem w Koszalinie i to przegapiłem. Jakie to proste, rozgrywałaby Wilk i Vakif byłby pokonany 15:10, 15:10, 15:10. Z pozostałymi czołowymi zespołami Europy będzie podobnie :-)

• 2 2

• już nie gra się do 15, od paru lat, panie znawco

• 3 1

• Liga wszystko zweryfikuje (1)

To inna druzyna ,ktora nie ma tak wielkich nazwisk jak w poprzednim sezonie.. Duzym bardzo plusem jest trener Matlak, Jest to mieszanka mlodosci z rutyna ,ktora ufam ,ze da wiele powodow do dumy.Ostatnie mecze -no coz nie mozna wygrywac wszystko Przed nami liga i zycze jak najwiecej sukcesow.