Wiadomości

V liga połączyła kluby z Sopotu. Ogniwo, SAP i Kamionka w dobrych stosunkach

Bałtyk Gdynia

To pierwszy przypadek, w którym wszystkie trzy sopockie drużyny: SAP, Ogniwo i Kamionka rywalizowały w V lidze. Kadr pochodzi z derbów SAP - Kamionka.
To pierwszy przypadek, w którym wszystkie trzy sopockie drużyny: SAP, Ogniwo i Kamionka rywalizowały w V lidze. Kadr pochodzi z derbów SAP - Kamionka. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Wszystkie trójmiejskie zespoły zakończyły rundę jesienną w środkowej części tabeli. To jednak pierwszy sezon, w którym wszystkie sopockie drużyny rywalizowały w V lidze. Jeszcze przed startem rozgrywek relacje drużyn zza miedzy nie układały się dobrze, ale przedstawiciele klubów zgodnie przyznają, że to się zmieniło. Przed tygodniem podsumowaliśmy wyniki drużyn w A klasie, natomiast w kolejnym przedstawimy IV ligę.Najniższe ligi piłkarskie w Trójmieście - wszystkie artykułyDo rundy jesiennej sezonu 2020/21 w V lidze przystąpiły cztery zespoły z Trójmiasta. Aż trzy z nich pochodzą z Sopotu i to pierwsza taka sytuacja w historii, gdy rywalizowały ze sobą na tym poziomie. Nie jest tajemnicą, że wcześniej ich relacje nie układały się najlepiej, ale wystarczyło kilka tygodni, żeby to się zmieniło.

- Między drużynami nie było za dobrze, ale znacznie się polepszyło. Staramy się utrzymywać relacje, bo wspólnie z trenerami mamy dobry kontakt i staramy się dużo rozmawiać. Jesteśmy sąsiadami, derby derbami, ale nie ma czegoś takiego, że "idziemy na noże". Oczywiście, są ambicje, ale wszystko odbywa się na przyzwoitym poziomie - wyjaśnia Damian Hebda, grający szkoleniowiec Ogniwa Sopot.
- Dogadujemy się i z Ogniwem i SAP, wspólnie się śmiejemy i dużo rozmawiamy. Nie ma już żadnych animozji, poznaliśmy się lepiej i na dobrą sprawę wszyscy mamy te same problemy. Uważam, że w końcu powiało normalnością - potwierdza Krzysztof Bałut, trener Kamionki Sopot.

Przedsezonowe cele trójmiejskich drużyn w V lidze- Uważam, że relacje są bardzo dobre. Znamy się z trenerami, często dyskutujemy, a z Ogniwem nawet trenujemy w środy na jednym boisku. Nie ma żadnej zawiści, jesteśmy z jednego miasta i myślę, że pozostaniemy w dobrych stosunkach - kwituje Dariusz Patalan, trener Sopockiej Akademii Piłkarskiej.
Co ciekawe, sopocian nie tylko łączy jedno miasto, ale także miejsca w tabeli. Wszystkie niemal są sąsiadami po rundzie jesiennej, a co więcej - stawkę uzupełnia Bałtyk II Gdynia, który jest tuż za ich plecami.

Ogniwo Sopot. W klubie są zadowoleni z wynikuOgniwo Sopot
Ogniwo Sopot
Ogniwo Sopot jako beniaminek V ligi uzyskało najlepszy rezultat spośród trójmiejskich zespołów. Drużyna ukończyła rundę jesienną na 6. pozycji, czyli znacznie wyżej niż oczekiwano od zawodników przed startem rozgrywek. To pozwoli im w spokojniejszej atmosferze pracować wiosną, gdyż zarząd klubu nie zamierza zmieniać celów.

- Jesteśmy zdecydowanie zadowoleni z tego wyniku. Celem dla beniaminka było spokojne utrzymanie poprzez grę dla przyjemności. Jak się okazuje obecny wynik stawia nas w pozycji bliżej premiowanej awansem niż spadkiem, ale nie zmieniamy celów w rundzie wiosennej. Chcemy tę rundę rozegrać jak najlepiej - uważa Sebastian Muziński, wiceprezes klubu.

B klasa: gole z przewrotki, gra bez "napinki"Wyższe ambicje ma jednak sam trener, którego głód wzrósł w miarę jedzenia. Nie wszystkie spotkania poszły po jego myśli, ale warto podkreślić, że Ogniwo jako pierwsza drużyna pokonała ówczesnego lidera Orkana Rumia.

- Jak na beniaminka to jest dobry wynik, ale jednak z przebiegu całej rundy uważam, że mogliśmy więcej ugrać. Zaważyły m.in. problemy kadrowe, więc szkoda kilka meczów. Co ciekawe, w ostatnim spotkaniu w Różynach podyktowano cztery rzuty karne. Jeszcze nigdy nie spotkałem się, żeby jedna drużyna miała tyle "11", a pojedynek do końca trzymał w napięciu. Najlepszy mecz zagraliśmy z Bałtykiem II Gdynia i Orkanem Rumia, który wcześniej nie przegrał żadnego meczu - podsumowuje trener Hebda.

Sopocka Akademia Piłkarska. Zdecydowanie poniżej oczekiwańPopularny SAP przystępował do tego sezonu z nadzieją na kolejny już awans. Rzeczywistość nieco zweryfikowała drużynę, bo tylko w tej rundzie przegrali więcej meczów (6) niż we wszystkich trzech poprzednich sezonach od powstania klubu w 2017 roku (łącznie 2 spotkania). Taki wynik pozwoli drużynie spędzić zimę na 8. pozycji. Starta do lidera wynosi 10 "oczek", dlatego sopocianie nie zmieniają celów, ale do tego potrzebna będzie stabilniejsza kadra, która stanowi obecnie główny problem.

- Runda zdecydowanie poniżej oczekiwań. O tym wyniku przeważył szczególnie ostatni tydzień, w trakcie którego przegraliśmy trzy mecze i to jeszcze ze słabszymi drużynami. Naszym głównym problemem są braki kadrowe, czasami mamy kłopot zebrać optymalną "11". Było również kilka dobrych momentów, jak np. derby z Ogniwem, gdzie przy wyniku 2:1 w 90. minucie nasz bramkarz obronił rzut karny. Zimą musimy zastanowić się na kilkoma rzeczami, ale na pewno nie złożymy broni. Mamy zbyt wielu wartościowych piłkarzy, aby poddać się bez walki - mówi trener Patalan.

Sopocka Akademia Piłkarska wygrała wszystkie mecze w B klasieKamionka Sopot. Nierówna formaKamionka Sopot
Kamionka Sopot
Kamionka Sopot to kolejny z V-ligowych beniaminków. W meczach sopocian można było spodziewać się wszystkiego, bo zaliczyli 8 zwycięstw i 7 porażek. Tyle wystarczyło, by po rundzie jesiennej być zadowolonym z rezultatów.

- To była nierówna runda w naszym wykonaniu. Zaliczyliśmy dobry początek, potem wpadliśmy w dołek, ale na koniec udało się wygrać z liderem i to nas ucieszyło. Wzloty i upadki wynikały z niepewności, bo w każdym momencie znów mogli nam przerwać rozgrywki. Jako beniaminek kończymy rundę w środku stawki, więc spełniamy oczekiwania, bo naszym zadaniem było utrzymanie. Na razie nie mamy ambicji, by awansować - podsumowuje Michał Dilling, prezes klubu.

Jak niższe ligi piłkarskie radzą sobie z COVID-19?Natomiast nieco bardziej dosadnych słów użył szkoleniowiec Krzysztof Bałut. Zespół pokonywał lepszych od siebie, ale jednocześnie odnotował wpadki. Wyciągnięte wnioski mają odbić się w wiosennych starciach.

- Jesteśmy zadowoleni, chcielibyśmy być wyżej, ale są lepsze drużyny. Graliśmy chimerycznie. Bardzo dobre mecze przeplataliśmy zupełnie chu*****. Przegrywaliśmy z teoretycznie słabszymi, a potrafiliśmy wygrywać z tymi lepszymi. Szczególnie podobało mi się spotkanie z Orkanem Rumia, ale już np. ze Sztormem Kosakowem był dramat. Dużo działo się w strefie mentalnej, ale to chyba normalne, szczególnie w piłce amatorskiej - mówi szkoleniowiec.

Bałtyk II Gdynia. Dużo goli i emocjiW całym trójmiejskim zestawieniu najniżej znalazł się Bałtyk, który mimo tej samej liczby punktów (26), co Kamionka. O takim rozwoju sytuacji zadecydowało jednak bezpośrednie spotkanie, w którym biało-niebiescy ulegli 0:3. Warto dodać, że w tym przypadku na brak emocji nie można było narzekać, bo 42 zdobyte i 39 straconych bramek to solidny jak na środek tabeli rezultat.

- Niestety to wynik poniżej oczekiwań. Liczyliśmy na więcej, a przynajmniej na załapanie się do szeroko rozumianego "czuba". Tej jesieni graliśmy seriami. Zaczęliśmy bardzo dobrze, później wiele meczów przegraliśmy i znów przyszły zwycięstwa. Niestabilna forma, ale jesteśmy rezerwami, co ma swoje plusy i minusy. Czasem wzmacniają nas piłkarze pierwszego zespołu, więc zmiany powodują mniejsze zgranie i inne funkcjonowanie, ale to żadne usprawiedliwienie. W naszych spotkaniach padało dużo bramek, co wynika z niskiej średniej wieku. Czasami wystarczy z przodu, ale brakuje w tyłach - tłumaczy Maciej Laskowski, trener biało-niebieskich rezerw.
Warto jednak podkreślić, że drugi zespół Bałtyku składa się głównie z juniorów. Rezerwy już od lat służą do ogrywania ich w dorosłym futbolu, dlatego wynik nie zawsze był tu pierwszorzędną sprawą.

- Większość meczów graliśmy samymi młodzieżowcami, którzy mają przed sobą jeszcze kilka lat gry w tej kategorii wiekowej. Przed nimi jeszcze dużo nauki, zanim okrzepną, ale V liga jest dla nich dobrym polem seniorskiej piłki i mam nadzieję przed III ligą lub innymi klubami, do których trafią - dodaje szkoleniowiec.
V liga - ranking trójmiejskich zespołów

kolejno: mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty
 1. Ogniwo Sopot 17 9 3 5 47:31 30
 2. Sopocka Akademia Piłkarska 17 9 2 6 48:31 29
 3. Kamionka Sopot 17 8 2 7 26:28 26
 4. Bałtyk II Gdynia 17 8 2 7 42:39 26


Rozgrywki niższych lig piłkarskich w tym roku już się zakończyły. Wszyscy czekają na start rundy wiosennej, ale nas czeka jeszcze podsumowanie występów trójmiejskich drużyn w IV lidze. Takie przygotujemy w kolejnym tygodniu.

Opinie (19) 5 zablokowanych

 • Wieloletni fan sopockiej piłki (4)

  Kamionka i Ogniwo (wcześniej pod nazwą Karlikowo) to kawał historii piłkarskiego Sopotu. Nie pamiętam żeby kiedykolwiek była jakaś zła krew pomiędzy PDP i SPK. To już chyba obie drużyny bardziej z nieistniejącymi już KP Sopot i Jantarem (wcześniej Przeciąg) się nie kochały. SAP to nie wiem, to jest nowy twór o którym ciężko mi coś powiedzieć.

  • 7 0

  • Fanie Sopockiej piłki, zespół Ogniwa zrodził się z połączenia trzech klubów: Karlikowa, KP Sopot i Unii Sopot. Pozostałe kluby czyli SPK i SAP nie chciały dołączyć do wspólnego projektu.

   Pozdrawiam

   • 0 0

  • sopockie ekipy

   Nie wiem czemu jest napisane że atmosfera jest dobra, a była zła? Jest dokładnie taka sama jak była zawsze. Oprócz trzech wciąż grających, sporo było innych ekip (Jantar, KP, Torpedo, Przylesie...).
   Zawsze była mocna rywalizacja derbowa, ale też wzajemny szacunek. Dokładnie tak jak teraz.

   • 1 0

  • Ogniwo to dawny KP Sopot ? (1)

   Ale Ogniwo to chyba dawny KP Sopot a nie Karlikowo ?

   • 0 0

   • Wieloletni fan sopockiej piłki

    Pamiętam jak KP wycofało się z rozgrywek. Zdaje się że pękli finansowo. Cześć chłopaków tam grających przeszła do Karlikowa, część gdzie indziej. Po wycofaniu się KP, jeszcze przez jakiś czas Karlikowo dalej występowało pod tą nazwą, a dopiero jakiś czas później zmienili nazwę na Ogniwo.
    Zresztą jak się popatrzy w KRS to widać że to jest Karlikowo, tyle że pod nową nazwą.

    • 0 0

 • Historia sopckiej piłki (1)

  14 sierpnia 2003 r. Lechia Gdansk występuje w owym czasie w IV Lidze.
  Mecz, Lechia - KP Sopot 1 - 4.
  Bramki. Zbigniew Kobus (63) - Jakub Blawat (54,62), Roland Kazubowski (57, 90)
  Sopot rządził...

  • 7 0

  • A w rewanżu Lechia wyrównała na 1:1 w samej końcówce.

   • 1 0

 • Sopot (2)

  Kiedy wreszcie jeden silny zespół w Sopocie a nie trzy cieniutkie. Sopot powinien mieć zespół przynajmniej w III lidze! Zasługuje na to...

  • 14 2

  • (1)

   Kolego sam jesteś cienki, trochę szacunku dla ludzi grających z pasji którzy muszą dorzucać do tej zabawy z własnej kieszeni. Miasto niewspiera małych klubów a co dopiero zespół na 3 ligę, takie są realia.

   • 5 0

   • sopot

    Sopot stać spokojnie na III ligę skoro z całym szacunkiem Stężyce stać...
    Szanuje Wasze zaangażowanie, ale V liga to poziom bardzo słaby...dopiero III liga to "jakiś poziom"

    • 0 0

 • Stowarzyszenie NSR powinno sie przeniesc do Sopotu

  Albo do Gdanska na Kurkowa, wzglednie do Wejherowa na Sobieskiego.

  • 3 3

 • (4)

  Czemu w Kamionce same murzyny?
  Czy to tylko solarium?

  • 3 3

  • Murzyn to cię robil (3)

   W SPK są tylko przystojni pilkarze

   • 1 0

   • (2)

    Przystojni co ty lgtb jakieś?

    • 1 1

    • zapinalem twojego starego wiec chyba tak (1)

     • 0 0

     • Sopockie elity różowe koszulki i lgbt

      Lgtb Sopot do boju

      • 0 1

 • (1)

  Napiszcie gdzie te druzyny rozgrywaja swoje mecze, na Ogniwie czy na tym boisku w lesie?

  • 0 0

  • Ogniwo gra na 23-Marca, a Kamionka na Jana z Kolna

   • 0 0

 • za 4 lata

  Do zobaczenia w ekstraklasie!!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Aktualna tabela

Piłka nożna - III liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Radunia Stężyca 34 27 3 4 111:24 84
2 Świt Skolwin 34 24 6 4 72:28 78
3 Polonia Środa Wielkopolska 33 22 6 5 73:30 72
4 KP Starogard Gdański 34 19 4 11 48:44 61
5 Elana Toruń 34 15 10 9 58:32 55
6 BAŁTYK GDYNIA 34 13 8 13 43:48 47
7 GKS Przodkowo 34 11 7 16 42:63 40
8 Pogoń II Szczecin 35 11 6 18 61:68 39
9 Kotwica Kołobrzeg 33 15 10 8 53:38 55
10 Sokół Kleczew 33 16 6 11 60:44 54
11 Unia Janikowo 32 14 8 10 48:50 50
12 Jarota Jarocin 32 13 7 12 66:46 46
13 Nielba Wągrowiec 32 12 8 12 69:53 44
14 Flota Świnoujście 32 11 10 11 45:54 43
15 Bałtyk Koszalin 32 11 9 12 61:56 42
16 Unia Swarzędz 32 11 8 13 48:39 41
17 Gwardia Koszalin 32 11 7 14 40:46 40
18 Pomorzanin Toruń 32 9 10 13 32:38 37
19 Gryf Wejherowo 33 10 6 17 45:63 36
20 Górnik Konin 33 6 5 22 28:76 23
21 Chemik Police 32 4 6 22 25:87 18
22 Mieszko Gniezno 32 0 4 28 15:116 4

Po pierwszej rundzie (każdy z każdym bez rewanżów) tabela została podzielona na dwie grupy: mistrzowską i spadkową.
W pierwszej gra 8 drużyn o awans na zasadzie każdy z każdym, mecz i rewanż. Natomiast pozostałe zespoły mierzą się tylko raz, każdy z każdym, grając o utrzymanie. Zdegradowanych zostanie aż 10 zespołów, gdyż aż 3 drużyn z województw tworzących tę grupę (pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie) zostało zdegradowanych z II ligi (Olimpia Grudziądz, Błękitni Stargard, Bytovia).

Wyniki 34 kolejki:

 • O miejsca 1-8
 • Bałtyk Gdynia - Pogoń II Szczecin 2:1 (1:0)
 • GKS Przodkowo - Radunia Stężyca 0:10 (0:3)
 • KP Starogard Gdański - Świt Skolwin 0:2 (0:1)
 • niedziela
 • lana Toruń - Polonia Środa Wielkopolska
 • O miejsca 9-22
 • Gryf Wejherowo - Sokół Kleczew 1:0 (1:0)
 • sobota
 • Górnik Konin - Mieszko Gniezno
 • Chemik Police - Kotwica Kołobrzeg
 • Bałtyk Koszalin - Gwardia Koszalin
 • Unia Janikowo - Flota Świnoujście
 • Jarota Jarocin - Unia Swarzędz
 • Nielba Wągrowiec - Pomorzanin Toruń

Trójmiejskie drużyny

Najczęściej czytane