W finale Knop lepsza od Chlewińskiej

1 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Małgorzata Wojtkowiak utrzymała prowadzenie w krajowym rankingu, a dodatkowo została liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Małgorzata Wojtkowiak utrzymała prowadzenie w krajowym rankingu, a dodatkowo została liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.

Gdańsk po raz ostatni przed igrzyskami olimpijskimi gościł florecistki na zawodach ogólnopolskich. Walka o Trójząb Neptuna była wewnętrzną sprawą reprezentantek miejscowego Sietom AZS AWFiS. W finale, który odbył się w... Galerii Bałtyckiej, Magdalena Knop pokonała Karolinę Chlewińską. W półfinale musiała spasować Sylwia Gruchała, która wycofała się na skutek dolegliwości ścięgna Achillesa

.

W trzecich zawodach zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski sezonu 2011/12 stawiło się zaledwie 35 zawodniczek. Przyjechały głównie te, które mają jeszcze nadzieje na start w igrzyska olimpijskich lub znalezienie się w seniorskiej reprezentacji po Londynie, kiedy w kadrze z pewnością dokona się zmiana warty.

Z krajowej czołówki na starcie zabrakło jedynie Anny Rybickiej. Gdańszczanka nadal leczy dolegliwości ścięgna Achillesa, które ponownie dały znać o sobie podczas zawodów Grand Prix Pucharu Świata - Dwór Artusa. W nich Rybicka była najlepszą z Polek (czytaj więcej). Rewelacyjnie poczynała sobie również w Pucharze Polski. Inauguracyjne zawody wygrała, w kolejnych była druga i dopiero absencja w Gdańsku pozbawiła ją przodownictwa w klasyfikacji generalnej.

Pozostałe sześć kandydatek do olimpijskiej drużyny nie zawiodło. Wszystkie znalazły się w finałowej "ósemce". Do niespodzianki doszło dopiero w ćwierćfinale. Małgorzata Wojtkowiak uległa Hannie Łyczbińskiej (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 7:15. Poznanianka nie znalazła się na podium zawodów, ale w ogólnych klasyfikacjach... zyskała. Została nową liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Polski oraz pozostała przodowniczką krajowego rankingu, który będzie podstawą ustalania składu na igrzyska olimpijskie.

Trójząb Neptuna, w jego piętnastoletniej historii, po raz drugi w karierze zdobyła Magdalena Knop. Gdańszczanka poprzednio triumfowała w 2006 roku. Tym razem 31-latka drogę na najwyższy stopień podium utorowała sobie po wygranych nad koleżankami klubowymi, które stawały na jej drodze od ćwierćfinałów. W pojedynku o pierwsze miejsce podopieczna fechmistrza Tadeusza Pagińskiego pokonała Karolinę Chlewińską 15:13.

Ćwierćfinały:
Knop - Emilia Rygielska (Sietom AZS AWFiS) 15:9, Chlewińska - Katarzyna Kryczało (AZS AWF Warszawa) 13:12, Sylwia Gruchała (AZS AWF Warszawa) - Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) 7:6, Łyczbińska - Wojtkowiak 15:7

Półfinały:
Knop - Łyczbińska 15:9, Chlewińska - Gruchała (walkower)

Finał:
Knop - Chlewińska 15:13

Kolejność końcowa:
1. Magdalena Knop
2. Karolina Chlewińska
3. Hanna Łyczbińska (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
3. Sylwia Gruchała (AZS AWF Warszawa)
5. Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań)
6. Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)
7. Katarzyna Kryczało (AZS AWF Warszawa)
8. Emilia Rygielska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

Wyniki gdańskich zawodów były zaliczane do dwóch klasyfikacji. Przede wszystkim liczyły się do Pucharu Polski. Czwarte i ostatnie zawody z tego cyklu w tym sezonie odbędą się 14 kwietnia w Poznaniu.