W półfinale z MKS Tauronem Dąbrowa Górnicza

29 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Siatkarki Atomu Trefla najkrótszą z możliwych dróg awansowały do półfinału Plusligi. Wygrana nad Stalą w Mielcu 3:1 (25:18, 18:25, 25:20) była nie tylko na wagę zakończenia rywalizacji 3-0, ale przede wszystkim zapewniła sopociankom prawo gry w przyszłym sezonie w europejskich pucharach. Tytuł MVP zdobyła Olga Fatiejewa. W spotkaniach o finał podopieczne Alessandro Chappiniego zmierzą się z MKS Tauronem Dąbrowa Górnicza

.

ATOM TREFL: Bełcik, Ozsoy, Maculewicz, Fatiejewa, Świeniewicz, Navarro Fernandez, Maj (libero) oraz Sieczka, Konieczna, M.Śliwa.

STAL: D.Wilk, Kwiatkowska, Pycia, Sadowska, Ściurka, Koczorowska, Durajczyk (libero) oraz A.Wilk, Bejga, Szpak.

Do 4:3 mielczanki odpowiadały swoją udaną akcję na punkt sopocianek. Na 5:3 żółto-czarnym udało się odskoczyć po bloku Kingi Maculewicz i Olgi Fatiejewej, a pierwsza przerwa nastąpiła przy przewadze 8:6 po kiwce Izabeli Bełcik.

Trener Chappini, gdy zawodniczki były przy ławce sporo uwag przekazał do ustawienia bloku. I ten właśnie element pozwolił sopociankom poprawić wynik. Najpierw dobrą zasłonę postawiły Neriman Ozsoy i Bełcik, a po chwili Magdalena Sadowska już nie ryzykowała spotkania z rękoma sopocianek i wyrzuciła piłkę daleko w aut na 10:6. Była jeszcze szansa na 11. punkt po kolejnym bloku, ale jedna z mielczanek tak szczęśliwie odbiła piłka w obronie, że spadła ona na stronę Atomu Trefla.

Kolejna punktowa seria naszej drużyny miała miejsce między 14:11 a 17:11. Największa była w tym zasługa zagrywki Maculewicz. Środkowa bloku popisała się asem serwisowym, a po kolejnym jej serwisie piłkę przechodzącą miała do skończenia Dorota Świeniewicz. Odrzucone od siatki rywalki nadziały się również na kolejny blok.

Adam Grabowski, szkoleniowiec miejscowych próbował wybić Atom Trefl z uderzenia, biorąc przerwy, ale udało mu się tylko nieco wydłużyć grę. Sopocianki zakończyły grę przy drugiej piłce setowej i ataku Fatiejewej na 25:18. W odniesieniu wysokiego zwycięstwa nie przeszkodziło naszej drużynie nawet osiem zepsutych w tej partii zagrywek.

Druga odsłona gry rozpoczęła się od prowadzenia Stali 5:2. Hasło do odwrócenia wyniku dała skuteczny atakiem Ozsoy. Potem turecka skrzydłowa udała się na zagrywkę i nie zeszła z niej aż do przerwy technicznej, która nastąpiła przy przewadze Atomu Trefla 8:5.

Pobyt poza boiskiem, podobnie jak w pierwszym secie, znów odmienił siatkarki. Teraz nowy impuls do lepszej gry otrzymały mielczanki. Próbowała im się przeciwstawić tylko Fatiejewa. Jednak dwie udane akcje Rosjanki wystarczyły jedynie do tego, aby zmniejszyć straty do... 10:12. Druga przerwa techniczna była przy prowadzeniu Stali 16:13.

Sopocianki nieoczekiwanie miały problemy, aby zatrzymać w ataku mierzącą zaledwie 171 centymetrów wzrostu, Agatę Wilk. Przy 14:18 trener Chappini przerwał grę. Potem włoski szkoleniowiec wymienił pół szóstki, rozpoczynając roszady od Świeniewicz, po której dwóch nieudanych atakach było 16:20.

Piłkę setową Stali przyniosło zbicie Doroty Ścirki, a wyrównanie w meczu i wygraną w identycznych rozmiarach jak gospodynie przegrały pierwszą partię, przyniosła zagrywka Sylwii Pyci.

W trzeciej części gry szkoleniowiec Atomu Trefla zareagował błyskawicznie. Wziął czas, gdy jego podopieczne przegrywały 0:3. Udało mu się wybić z uderzenia Sadowską, która po powrocie do gry zepsuła zagrywkę.

Sopocianki odzyskały inicjatywę dzięki blokom. Gdy Bełcik z Maculewicz zdobyły piąty punkt dla Atomu Trefla, a jednocześnie pierwsze prowadzenie w tym secie (5:4) o czas poprosił trener Grabowski. Nic nie wskórał. Przerwa techniczna miała miejsce przy przewadze sopocianek 8:4.

Dopiero wówczas passę "atomówek" przerwała Dominika Koczorowska, której dopisało szczęście, gdyż piłka po odbiciu od sopockiego bloku uderzyła w antenkę. Jednak już jego nie miała A.Wilk, której atak mógł być dobry, ale sędziowie zamiast skorygować wynik na 7:10 podwyższyli prowadzenie Atomu Trefla na 11:6.

Mielczankom udało się jeszcze zbliżyć na 19:16, ale na więcej nie pozwoliły Fatiejewa i Maculewicz, dzięki którym dwa kolejne punkty zapisano na konto naszej drużyny. Piłkę setową blokiem zdobyła Bełcik, ale na to, aby kolejny set skończył się wynikiem 25:18 nie pozwoliła Anita Kwiatkowska, zdobywając 19. punkt dla gospodyń.

Drugiej piłki setowej nie wykorzystała Świeniewicz, która została zablokowana. Natomiast przy trzeciej i długiej wymianie sopocianki z opresji wywabili sędziowie, którzy odgwizdali podwójne odbicie po stronie Stali na 20:25.

Partię czwartą Atom Trefl rozpoczął od korzystnego wyniku 3:1. Tę przewagę sopocianki utrzymały do przerwy technicznej (8:6). Nic nie zmieniło się do 11:9. Wówczas trener Stali niespodziewanie poprosił o czas. Jednak jeśli komuś ta przerwa pomogła to Ozsoy, która poprawiła na 12:9.

Następnie Bełcik bezpośrednio z zagrywki i Ozsoy w kolejnym ataku pozwoliły odejść Atomowi Treflowi na 15:10. Mielczanki znów zerwały się do walki. Zbliżyły się na 14:16. Wówczas grę przerwał trener Chappini.

Po powrocie na boisko punkt zdobyła Fatiejewa, a Kwiatkowska wyrzuciła piłkę w aut. Przy 18:14 dla Atomu Treflu ostatnią przerwę wykorzystała Stal. Nic to nie dało. Sopocianki postawiły kolejny blok na wagę 19. punktu.

Piłką meczową naszej drużynie podarowała po zepsutej zagrywce Kwiatkowska. Spotkanie zaś zakończył atak Ozsoy, a set zakończył się jak dwa pierwsze 25:18.

Pozostałe piątkowe mecze:
Organika Budowlani Łódź - Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna 0:3 (18:25, 23:25, 17:25).
O utrzymanie: Sandeco EC Wybrzeże TPS Rumia - AZS Białystok 12:25, 25:15, 25:11). Stan rywalizacji do czterech zwycięstw: