Florecistki liderkami Pucharu Świata do lat 20

16 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Anna Szymczak od kilku sezonów odbiera nagrody i stypendia przeznaczone dla nadziei gdańskiego sportu. Florecistka wraz z koleżankami z reprezentacji obecnie jest liderką klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata Juniorek. Anna Szymczak od kilku sezonów odbiera nagrody i stypendia przeznaczone dla nadziei gdańskiego sportu. Florecistka wraz z koleżankami z reprezentacji obecnie jest liderką klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata Juniorek.

Anna Szymczak (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) zajęła 3. miejsce indywidualnie, a wraz z reprezentacją Polski wygrała turniej drużynowy Pucharu Świata florecistek w serbskim Vsrac. Natomiast Jakub Dolżycki był trzeci, a Piotr Borowiec i Jakub Cierluk (wszyscy UKS Atena Gdańsk) walczyli w zespole, który wygrał w Warszawie zawody z cyklu Pucharu Europy kadetów. To bardzo dobry prognostyk przed zaplanowanymi na 20 i 21 lutego mistrzostwami Polski do lat 20 w tej broni. Ich areną będzie Gdańska Szkoła Floretu zobacz na mapie Gdańska. Dla kibiców wstęp wolny.

TRWA WALKA W KWALIFIKACJACH OLIMPIJSKICH FLORECISTEK. SPRAWDŹ, JAKIE SZANSE NA RIO DE JANEIRO MA NA PRZYKŁAD SYLWIA GRUCHAŁA

Polskie florecistki prowadzą w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata juniorek. Na czele rankingu znalazły się po wygraniu turnieju w Serbii, co przyniosło im 64 punkty. To drugie zwycięstwo z rzędu biało-czerwonych w tej rangi zawodach. W styczniu triumfowały w Zagrzebiu.

Choć na światowej liście uwzględnione są 42 drużyny, to do Vsrac przyjechało tylko siedem z nich. Polki otrzymały pierwszy numer rozstawienia. To oznaczało, że aby przebić się na najwyższy stopień podium, wystarczyło wygrać dwa mecze.

Anna Szymczak (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń), Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) i Martyna Długosz (Kusy Szczecin) w półfinale pokonały Włoszki 39:31, a w finale zwyciężyły Rumunki 41:30.

Dzień wcześniej rozegrano turnieju indywidualny. Dwie nasze reprezentantki stanęły na najniższym stopniu podium. W półfinale Szymczak uległa Elisabetcie Bianchini 8:15. Wspólnie z nią 3. miejsce zajęła Długosz, która uległa późniejszej triumfatorce Florze Pasztor 9:15. W finale Węgierka pokonała Włoszkę 15:11.

Miejsca pozostałych gdańszczanek: 35. Julia Lidzbarska, 48. Marta Mech (obie UKS Atena Gdańsk).

W najbliższą sobotę i niedzielę najlepsze florecistki oraz florecistów do lat 20 zobaczymy w mistrzostwach Polski w Gdańskiej Szkole Floretu (ul. VII Dwór 7). Dla kibiców wstęp bezpłatny. Przed rokiem ten turnieju przyniósł Sietom AZS AWFiS cztery medale. Złoto zdobyła gdańska drużyna juniorów, srebro Maciej Podralski, a brąz Szymczak oraz Patryk Szulpin.

13:00 finały

Powody do zadowolenia mają również młodsi floretu w Gdańsku. Przedstawiciele UKS Atena z powodzeniem rywalizowali w zawodach Pucharu Europy kadetów. W Turnieju o Floret Witolda Woydy w Warszawie 3. miejsce zajął Jakub Dołżycki, który w półfinale uległ Danielowi Giaconowi. Holender następnie pokonał także Szymon Czartoryjski (Wrocławianie) 15:12 i stanął na najwyższym stopniu podium.

Polacy wzięli rewanż w turnieju drużynowym. W finale pierwsza reprezentacja biało-czerwonych pokonała Holandię 45:38. W najlepszej ekipie walczyli dwaj kolejni floreciści UKS Atena: Piotr BorowiecJakub Cierluk oraz Czartoryski i Jan Jurkiewicz (Budowlani Toruń).

W stawce 18 zespołów 3. miejsce zajęła pierwsza klubowa drużyna Ateny. Dołżycki, Bartosz Goc (indywidualnie był 8.) i Patryk Martyniak w pokonanym polu pozostawili m.in. Łotwę, Białoruś i Turcję.