Paweł Spisak na Banderasie został mistrzem Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Druga odsłona rywalizacji na hipodromie w Sopocie, już wyłącznie międzynarodowej obsadzie, rozpocznie się w czwartek. Do niedzieli włącznie zawody odbywać się mają codziennie od godziny 8 do 18. Dla kibiców wstęp bezpłatny.
Pierwsza odsłona międzynarodowych zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Sopocie przypadła na koniec kwietnia i połączona była z mistrzostwami Polski. Zawody przyciągnęły rekordową liczbę ponad 300 konie i jeźdźców z całego świata. Wśród nich byli m.in. Niemiec Andreas Ostholt , Szwedka Anna Nilsson czy Japończyk Yoshiaki Oiwa.
W mistrzostwach nie zawiódł faworyt Paweł Spisak. Startujący na Banderasie zawodnik sięgnął po siódmy mistrzowski tytuł w karierze i zgarnął nagrodę w wysokości 3300 euro. Drugi na podium stanął Mateusz Kiempa (2200 euro) startujący na Lassban Radovix, a brąz zdobyła Joanna Pawlak dosiadająca Fantastic Friedę (1600 euro).
Od czwartku do niedzieli ponownie będzie można zobaczyć jeźdźców i ich konie w międzynarodowym WKKW. Obsada będzie równie liczna jak podczas poprzednich zawodów.
- Wielu zawodników zostało w Sopocie i są nim zachwyceni. Można ich spotkać na plaży czy na mieście, choć niekoniecznie w strojach jeździeckich. Teraz dołączą do nich m.in. zawodnicy z Chin, których nie było na poprzednim konkursie.
Zobaczymy zawody o randze jednej, dwóch, trzech i czterech gwiazdek. Rywalizacja każdego dnia rozpoczynać się będzie ok. godz. 8 i kończyć ok. godz. 18. Szczegółowy harmonogram dostępny będzie w czwartek na stronie zawodykonne.com. Imprezie towarzyszyć będzie strefa foodtrucków oraz strefa handlowa. - mówi nam Alicja Kocik, specjalista ds. marketingu w Hipodromie Sopot.
W ramach WKKW para jeździec i koń bierze udział w trzech dyscyplinach: ujeżdżeniu (dresaż), skokach przez przeszkody oraz próbie terenowej (cross).
W próbie ujeżdżenia zawodnicy prezentują odpowiednie figury w wyznaczonym miejscu na czworoboku. Sędziowie oceniają nie tylko precyzję i swobodę wykonania ruchu ale i elegancję, nienaganny wygląd konia oraz elastyczność ruchów konia i posłuszeństwo. Ta konkurencja zaplanowana jest na czwartek.
W próbie terenowej, która odbędzie się w sobotę i częściowo w niedzielę konie pokonują przeszkody rozstawione na terenie całego Hipodromu- ogromne kłody, widowiskową przeszkodę wodną, szerokie rowy i wiele innych. Próba ta ma na celu sprawdzenie szybkości, wytrzymałości i możliwości skokowych konia.
Na niedzielę zaplanowano próbę skoków przez przeszkody, która będzie stanowiła finał. W niej błędy w postaci zrzutek, wyłamań czy przekroczenia normy czasu zostaną przeliczone na punkty karne. Jest to sprawdzian kondycji konia po próbie wytrzymałości.