Wicemistrzowie świata przegrali po raz drugi

Marta
13 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Mario Gomez (nr 23) z trzema golami jest współliderem klasyfikacji najlepszych snajperów Euro 2012. Na razie tylko on strzela bramki dla reprezentacji Niemiec. Mario Gomez (nr 23) z trzema golami jest współliderem klasyfikacji najlepszych snajperów Euro 2012. Na razie tylko on strzela bramki dla reprezentacji Niemiec.

Piłkarze Niemiec na wyciągnięcie ręki mają zwycięstwo w grupie B, które da im występ w ćwierćfinale Euro 2012 w Gdańsku. Podopiecznych Joachima Loewa w ostatnim meczu grupowym grą na Letnicy premiować będzie nawet remis. Natomiast w wielkich tarapatach znaleźli się Holendrzy. Aktualni wicemistrzowie świata, aby nie wracać do domu już po eliminacjach, muszą wygrać z Portugalią i liczyć jeszcze na pomoc Niemców. Mario Gomez z trzema golami jest najlepszym snajperem turnieju obok Rosjanina Ałana Dżagojewa

.

Pierwszy środowy mecz EURO 2012 przyniósł nie lada emocje. Portugalia prowadziła już 2:0, ale ostatecznie dopiero na trzy minuty przed końcem meczu przedłużyła swoje szanse na awans do następnej rundy, wygrywając z walecznymi Duńczykami 3:2 (2:1).

Pepe 24, Postiga 36, Varela 87 - Bendtner 41, 80

PORTUGALIA: Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Raul Meireles (84' Varela), Miguel Veloso, Joao Moutinho - Nani (89' Rolando), Postiga (64' Nelson Oliveira), Ronaldo

DANIA: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, Lars Poulsen - Kvist, Zimling (16' Jakob Poulsen), Rommedahl (60' Mikkelsen), Eriksen, Krohn-Dehli (90' Schoene) - Bendtner

Sędzia: Craig Thomson (Szkocja). Żółte kartki: Jakob Pulsen, Jakobsen - Raul Meireles, Ronaldo

Portugalia po porażce z Niemcami w pierwszym meczu potrzebowała zwycięstwa aby w "grupie śmierci" liczyć się jeszcze w walce o awans do ćwierćfinałów. Duńczycy z kolei wygrywając we wtorek mogli już czuć się niemal pewnymi uczestnikami walki w drugiej fazie mistrzostw.

Po kilkunastu minutach "badania" wzajemnej formy rywali pierwsi odważniej zaatakowali Portugalczycy. Po rzucie rożnym najwyżej do piłki wyskoczył Pepe i strzałem głową, tuż przy słupku zadał pierwszy cios Duńczykom. Po 12 minutach było już 2:0. Tym razem dokładne podanie na 6 metr przed bramkę Danii wykorzystał Helder Postiga.

Duńczycy powoli otrząsali się z przewagi rywali i coraz częściej odważniej atakowali. Tuż przed końcem pierwszej połowy kontaktową bramkę zdobył Nicklas Brendtner. Portugalczycy popełnili błąd przy wyprowadzaniu piłki, przejęli ja Duńczycy i zdobywca gola otrzymał futbolówkę na 5 metr przed pustą bramką.

Duński napastnik występujący w angielskim Sunderland był również autorem drugiej bramki, na 10 minut przed końcem spotkania. Wydawało się, że "Gang Olsena" przypilnuje remisu do końca meczu, jednak Portugalczycy jeszcze raz frontalnie zaatakowali. Po 3 minutach od wejścia na boisko nadzieje na awans do ćwierćfinałów dał Portugalczykom Silvestre Varela.

Wówczas z ulgą mógł odetchnąć Cristiano Ronaldo. Gdyby utrzymał się remis to on zapewne byłby głównym winowajcą straty punktów przez Portugalczyków. W drugiej połowie bowiem dwukrotnie był sama na sam z bramkarzem Danii i nie zdołał zdobyć gola.

W drugim spotkaniu spotkali się aktualni wicemistrzowie świata - Holendrzy z broniącymi tytułu wicemistrzów Europy - Niemcami. Triumfowała drużyna, która na co dzień stacjonuje w Gdańsku. Po zwycięstwie 2:1 (2:0) podopieczni Joachima Loewa są już bardzo blisko gry w ćwierćfinale w Gdańsku.

Gomez 24, 38 - van Persie 74

NIEMCY: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Mueller (90+1 Bender), Oezil (81 Kroos), Podolski - Gomez (72 Klose)

HOLANDIA: Stekelenburg - van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - N. de Jong, van Bommel (46 van der Vaart) - Robben (83 Kuyt), Sneijder, Afellay (46 Huntelaar) - van Persie

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja). Żółte kartki: N. de Jong, Willems - Boateng

Rywalizacja Holendrów i Niemców zawsze budziła ogromne emocje, często nie były to emocje czysto sportowe. Oranje po pierwszym, przegranym spotkaniu, aby nadal liczyć się w walce o ćwierćfinał potrzebowali trzech punktów. Wicemistrzowie świata rozpoczęli mecz tak jak przed kilkoma dniami pojedynek z Danią, od razu zaatakowali jednak doskonałej okazji w pierwszych minutach nie wykorzystał Robin van Persie, który strzelił na bramkę zbyt lekko.

Holendrzy nie ustrzegli się też błędów. W ósmej minucie zbyt krótko wybili piłkę i Mesut Oezil uderzył silnie, jednak Maarten Stekelenburg był na posterunku. Zresztą, jak się później okazało holenderski golkiper był chyba najjaśniejszym punktem swojej reprezentacji w pierwszej połowie.

W 24. minucie Oranje próbowali zastawić pułapkę ofsajdową ale zrobili to nieudolnie. Mario Gomez otrzymał prostopadłe podanie z głębi pola. Obrócił się z piłką na linii pola karnego, stanął oko w oko ze Stekelenburgiem i strzelił swoją drugą bramkę w czasie turnieju. Napastnik Bayernu Monachium ponownie wpisał się na listę strzelców kilkanaście minut później. Tym razem w narożniku pola karnego otrzymał podanie od Bastiana Schweinsteigera uderzył w kierunku dłuższego słupka i podwyższył. Po raz drugi nie popisała się przy tej akcji holenderska obrona.

Sytuacja wicemistrzów świata zrobiła się bardzo skomplikowana. Po przerwie na boisko weszli Rafael van der VaartKlaas-Jan Huntelaar. Holendrzy zaatakowali ale i Van Persiemu i Wesleyowi Sneiderowi brakowało w decydujących momentach skuteczności.

Ten drugi zawodnik w 73 minucie wręcz znokautował Jerome Boatenga. Holenderski pomocnik uderzył z ogromną siłą w kierunku odsłoniętej części bramki i gdyby nie ofiarność czarnoskórego, niemieckiego defensora piłka ugrzęzłaby w siatce. Boateng przyjął atomowy strzał rywala na żebra i długo nie wstawał z murawy.

W chwilę później było już 2:1 do bramki trafił wreszcie van Persie, który uderzył zza pola karnego. Holendrzy natarli na Niemców, próbując choćby doprowadzić do remisu. Ta sztuka im się jednak nie udała.
Tabela grupy B po dwóch seriach gier
kolejno mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty
1. Niemcy 2 2 0 0 3:1 6
2. Portugalia 2 1 0 1 3:3 3
3. Dania 2 1 0 1 3:3 3
4. Holandia 2 0 0 2 1:3 0

Przed ostatnią turą gier Niemcom do awansu potrzeba jeszcze jednego punktu lub braku zwycięstwa Portugalii nad Holandią. Jeśli zremisują z Danią, to automatycznie z turnieju wylosują wicemistrzów świata. Holandia mogłaby zostać w turnieju tylko pod warunkiem, że drużyna na miejsca 2-4 będą miały po trzy punkty. Wówczas rozstrzygać będzie bilans bezpośrednich meczów.