Wielka Sobota w III i IV lidze. Seria Energa Bałtyku i Jaguara trwa, porażka Gedanii

mip.
30 marca 2024, godz. 13:00
Opinie (58)
aktualizacja: godz. 17:10 (30 marca 2024)
Igor Jankowski napędzał ataki Energa Bałtyku Gdynia w starciu z Powiślem Dzierzgoń. Napastnik biało-niebieskich dopiął swego w 88. minucie, pokonując Krzysztofa Pilarza z rzutu karnego. Igor Jankowski napędzał ataki Energa Bałtyku Gdynia w starciu z Powiślem Dzierzgoń. Napastnik biało-niebieskich dopiął swego w 88. minucie, pokonując Krzysztofa Pilarza z rzutu karnego.

IV-ligowcy w Wielką Sobotę poszli prawem serii. Po raz czwarty z rzędu wygrał Energa Bałtyk Gdynia, pokonując tym razem Powiśle Dzierzgoń 3:0 (1:0). Z kolei Jaguar Gdańsk przegrał po raz trzeci z rzędu. Podopieczni Piotra Formeli ulegli Gromowi Nowy Staw 0:1 (0:1). Remisowo zakończył się natomiast mecz Arki II Gdynia ze Spartą Sycewice 2:2 (1:1). Porażkę zanotowała za to III-ligowa Gedania 1922 Gdańsk, która na wyjeździe przegrała z Elaną Toruń 0:1 (0:0), a także rezerwy gdańskiego klubu, przegrywając z Pomezanią Malbork 1:5 (1:1), choć prowadziły już po 28 sekundach.

Aktualizacja, godz. 17:10

Bramka:
Kuropatwiński 68

GEDANIA: Tetyk - Dowigiałło, Manuszewski, Stawikowski - Kankowski, Gorwa, Sumiński, Waliszewski - Zalewski, Niewiadomski - Sosnowski oraz Bąk, Adamik, Michalewski, Łazarski, Bogdański, Chętnik

Wicelider z Torunia byl rywalem piłkarzy Gedanii 1922 Gdańsk w meczu 23. kolejki grupy drugiej III ligi. Krystian Ryczkowski po raz pierwszy w tej rundzie mógł wystawić na lewym wahadle Konrada Waliszewskiego, który w końcu w pełni wyleczył kontuzję. Skład gdańszczan odbiegał jednak od ideału, a na ławce poza Krzysztofem Bąkiem znaleźli się sami młodzieżowcy.

Do przerwy gole nie padły. Gra była bardzo wyrównana i żadna z ekip nie mogła sobie wypracować optycznej przewagi. Jedynego, a zarazem zwycięskiego gola w 68. minucie zdobyli gospodarze. Jakuba Tetyka pokonał Kamil Kuropatwiński, zapewniając 3 punkty wiceliderowi.

Porażka w grodzie Kopernika oznacza, że Gedania pozostała na 13. miejscu w tabeli. Powodem do niepokoju może być jednak uraz Kamila Kankowskiego, który w przerwie musiał być zmieniony.

Tabela III ligi grupy drugiej. Tabela III ligi grupy drugiej.

Energa Bałtyk Gdynia - Powiśle Dzierzgoń 3:0 (1:0)

Skrzecz 36, Siekierski 55, Jankowski 88 (karny)

BAŁTYK: Rabin - Demiańczuk, Lupa, Iwanowski, Kośnik (58 Pikiel), Długołęcki (77 Waszczuk), Hirsz (65 Cunion), Skrzecz, Rychłowski (90 Kryszewski), Jankowski, Siekierski

Piłkarze Energi Bałtyku Gdynia w Wielką Sobotę na Narodowym Stadionie Rugby podejmowali Powiśle Dzierzgoń. Dla podopiecznych Roberta Jędrzejczaka była to szansa na odniesienie czwartego zwycięstwa z rzędu.

Choć do tej pory poprzednie mecze z Powiślem nie szły po myśli biało-niebieskich, tym razem udało się przedłużyć zwycięską passę i pewnie pokonać zespół z Pojezierza Iławskiego. Gospodarze od początku rzucili się do ataku, ale na gola trzeba było poczekać do 36. minuty. Wtedy po indywidualnej akcji Krzysztofa Pilarza, czyli byłego golkipera Lechii Gdańsk i Arki Gdynia pokonał Oktawian Skrzecz.

Wysokie zwycięstwo TLG. Energa Bałtyk lepszy od Arki. Jaguar stracił lidera Wysokie zwycięstwo TLG. Energa Bałtyk lepszy od Arki. Jaguar stracił lidera

Choć w pierwszej połowie gra była wyrównana to w drugiej już Bałtyk całkowicie przejął inicjatywę. W 55. minucie swojego pierwszego gola w barwach Bałtyku strzelił Jakub Siekierski. Gdynianie wynik ustalili w samej końcówce, gdy rzut karny wykorzystał Igor Jankowski. Młody napastnik tego dnia był bardzo aktywny, ale wcześniej brakowało mu skuteczności w działaniach ofensywnych.

Dzięki tej wygranej Bałtyk ma już tylko punkt straty do wicelidera - Jaguara Gdańsk. Gdynianie odrobili także dwa "oczka" do lidera ze Słupska, który tylko zremisował z Pogonią Lębork.

Jaguar Gdańsk - Grom Nowy Staw 0:1 (0:1)

Bramka:
Borkowski 21

JAGUAR: Nowak - Jadanowski, Chojnacki, Zimnicki, Bladowski, Czychowski, Kinder, Konkol, Płotka, Deleu, Surdykowski oraz Pietrowski, Duraj, Duda, Brzeski, Kryża, Filas, Czerwiński, Michalski

Trzecią porażkę z rzędu zanotowali piłkarze Jaguara Gdańsk. Podopieczni Piotra Formeli tym razem na własnym stadionie przegrali z Gromem Nowy Staw. Gdańszczanom nie pomógł powrót do meczowego zestawienia Adama Dudy, a także występ w wyjściowej "11" Janusza Surdykowskiego.

Strzeleckie popisy w III i IV lidze. Derby dla Bałtyku, wpadka Jaguara Strzeleckie popisy w III i IV lidze. Derby dla Bałtyku, wpadka Jaguara

Gospodarze gola stracili już w 21. minucie i musieli gonić wynik. Ataki gdańszczan nie przynosiły efektu. Sytuację nieco ułatwiła im czerwona kartka, którą w 80. minucie otrzymał Dominik Góźdź. Wtedy Jaguar rzucił się do rozpaczliwych ataków. Choć blisko było wyrównania, to jednak gospodarzom zabrakło precyzji i 3 punkty pojechały do Nowego Stawu.

Szczęście w nieszczęściu, Energa Gryf Słupsk tylko zremisował z Pogonią Lębork i strata powiększyła się tylko o jeden punkt.

Sparta Sycewice - Arka II Gdynia 2:2 (1:1)

Skierka 14, Kiełczykowski 88 - Gohlike 5, Wereszczak 57

Arka II: Semmerling - Branicki, Brodnicki (67 Gozdecki), Gohlike (71 Jaroń), Kolasa (71 Szwajcer), Kukuruza, Laszczyk, Piotrowski, Wereszczak, Wilczyński (86 Kowalski), Zacharewicz

Tylko punkt z Sycewic wywiozły rezerwy Arki Gdynia. Podpieczni Macieja Cieślika musieli radzić sobie bez wzmocnień z pierwszego zespołu, który wraca do rozgrywek Fortuna 1. Ligi. Gdynianie dwukrotnie obejmowali prowadzenie, ale Sparta za każdym razem potrafiła odpowiedzieć.

Remis ten oznacza, że Arka nie wykorzystała szansy, by wyprzedzić zespół z Sycewic w ligowej tabeli i pozostała na 16. pozycji.

Pomezania Malbork - Gedania II Gdańsk 5:1 (1:1)

Kobyliński 10, 48, 50, Gucwa 89, Włoch 93 - Burkhardt 1

GEDANIA II: Wawrowski - Paliwoda, Bunik, Witkowski, Bławat, Klepaczewski, Panic, Pawlak, Burkhardt, Siwonia, Zyska oraz Witczak, Giliga, Harrington, Bellanavithanage, Kotarski

Choć rezerwy Gedanii 1922 Gdańsk doskonale rozpoczeły mecz w Malborku, bo już po 28 sekundach prowadziły z Pomezanią, to skończyło się na pogromie. Podopieczni Pawła Szajrycha przegrali aż 1:5, a hat-tricka dla miejscowych zanotował Mateusz Kobyliński.

Tabela IV ligi pomorskiej. Tabela IV ligi pomorskiej.

18 Start Miastko 25 3 5 17 30:68 14
Po 34. kolejce awans do III ligi uzyska najlepsza drużyna. Natomiast z IV ligi spadnie od 3 do 6 drużyn w zależności od tego, ile zespołów spadnie z III ligi z regionu pomorskiego.

Wyniki 26 kolejki

• JAGUAR GDAŃSK - ARKA II GDYNIA 2:1 (2:1)
  • ENERGA BAŁTYK GDYNIA - Gryf Wejherowo 3:1 (3:1)
  • GEDANIA II GDAŃSK - Powiśle Dzierzgoń 0:3 (0:1)

18 KP Starogard Gdański 27 2 7 18 33:76 13
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów może zostać powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.