Patryk Zatówka wygrał z 7. rakietą świata

22 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
Najnowszy artykuł o klubie AZS AWFiS Gdańsk Olimpijczycy odlecieli na igrzyska Paryż 2024. Są już ich następcy
Patryk Zatówka chwilę potem jak ograł siódmego tenisistę stołowego światowego rankingu. Patryk Zatówka chwilę potem jak ograł siódmego tenisistę stołowego światowego rankingu.

W meczu na szczycie Lotto Superligi tenisiści stołowi Unii AZS AWFiS Gdańsk pokonali Dekorglass Działdowo 3:0. Wszystkie gry rozstrzygały się w pięciosetowych bojach. Zwycięzcy odebrali pokonanym przodownictwo w tabeli i praktycznie zapewnili sobie numer jeden do play-off. Bohaterem wieczoru okazał się Patryk Zatówka, który wygrał z 7. zawodnikiem światowego rankingu - Chun Ting Wongiem z Hongkongu.

1-0 Kaii Konishi - Jiri Vrablik 3:2 (9:11, 6:11, 11:5, 11:7, 11:9)
2-0 Patryk Zatówka - Chun Ting Wong 3:2 (12:10, 6:11, 6:11, 11:6, 11:7)
3-0 Wang Yang - Patryk Chojnowski 3:2 (9:11, 10:12, 11:6, 11:4, 11:6)

Patryk Zatówka sprawił sobie nieco spóźniony prezent na 20. urodziny, które obchodził 10 kwietnia. Jednak dla Unii AZS AWFiS Gdańsk eksplozja formy najmłodszego członka zespołu nastąpiła w najbardziej pożądanym momencie, gdy decydowały się praktycznie losy numeru jeden rozstawienie do play-off.

Nikt Polakowi nie dawał szans, gdy wychodził do gry Chun Ting Wongiem. Za starszym o 5 lat reprezentantem Hongkongu przemawiało wszystko. Ma na koncie brąz mistrzostw świata i 3. miejsce w Pucharze Świata, a obecnie na światowej liście jest siódmy. Także w Lotto Superlidze czuje się doskonale. Przed przyjazdem do Gdańska jego bilans sezonu wynosił 8 zwycięstw - 0 przegranych.

Dla porównania Patryk wygrał 10 z 19 gier. 13 stycznia w Działdowie uległ temu rywalowi 0:3, choć w każdym secie zdołał nawiązać wyrównaną walkę (9:11, 8:11, 8:11). Dlatego trener Piotr Szafranek to Zatówkę, a nie o wiele bardziej doświadczonego Wang Yanga zdecydował się posłać do gry z najlepszymi rywalami.

Sensacją zapachniało już w pierwszym secie, w którym zawodnik gospodarzy wygrał na przewagi 12:10.

- Reprezentant Hongkongu zaczął niemrawo. Natomiast Patryk cały czas nie wstrzymywał ręki i widać było, że gra na luzie. Co prawda w dwóch kolejnych setach górę wzięło doświadczenie rywala, ale w to co potem nastąpiło, nie wierzyli nawet licznie zgromadzeni kibice z Działdowa. Dla Zatówki to życiowy sukces, a my już wówczas wiedzieliśmy, że ten mecz musimy wygrać 3:0 - relacjonuje Bartosz Gajek, kierownik sekcji tenisa stołowego gdańskiego klubu.
  • Patryk Chojnowski i Wang Yang
I było 3:0, choć końcowy rezultat nijak ma się do zaciętości tego meczu. Wszystkie pojedynki kończyły się po pięciosetowych bojach, a dwaj inni gdańscy zawodnicy wygrywali, choć zaczynali od 0:2 w setach.

Kaii Konishi nie grał w pierwszym spotkaniu tych zespołów, które 13 stycznia w Działdowie Dekorglass wygrał 3:2. W piątkowy wieczór to on zaczął od gry z Jirim Vrablikiem. Zdołał Czecha przełamać dopiero w trzeciej partii.

Natomiast zwycięski punkt dla Gdańska zdobył Wang Yang. Warto docenić postawę Chińczyka, reprezentującego Słowację, gdyż już wiadomo, że od przyszłego sezonu grać będzie w... Działdowie. W meczu na ligowym szczycie pokonał on... mistrza paraolimpijskiego z 2012 roku oraz trzykrotnego medalistę igrzysk paraolimpijskich - Patryka Chojnowskiego.

Pozostałe wyniki 20. kolejki
Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - 3S Polonia Bytom 3:1, Energa-Manekin Toruń - Morliny Ostróda 0:3, Palmiarnia Zielona Góra - Fibrain G2A AZS Politechnika Rzeszów 3:1, Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz - Poltarex Pogoń Lębork 3:1, Kolping Frac Jarosław - Dojlidy Białystok 2:3

Najlepszy mecz jaki widziałem :)

Gratulacje dla całej ekipy trenera Szafranka, w szczególności dla Patryka.

PS. Szacun dla gości za tak dużą frekwencje,choć czasem mieli jakieś pretensje, o co im chodziło ? raz jakaś Działdowianka podeszła do spiker z pretensjami..