Dobek z czasem na miarę Europy

24 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Wśród juniorów Patryk Dobek może pochwalić się trzecim tegorocznym wynikiem w Europie w biegu na 400 m ppł. Wśród juniorów Patryk Dobek może pochwalić się trzecim tegorocznym wynikiem w Europie w biegu na 400 m ppł.

Biegacz Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego Patryk Dobek, podczas kończącego sezon mityngu w Gdańsku, po raz drugi w karierze pobiegł 400m ppł. Czas, który uzyskał - 50.67 s, jest trzecim w tym roku wynikiem w gronie juniorów w Europie. Poza nim, na najwyższym stopniu podium Wojewódzkiego Zakończenia Sezonu Lekkoatletycznego stanęło 14 zawodników reprezentujących trójmiejskie kluby.

Czas, który uzyskał Patryk Dobek jest jednocześnie jego rekordem życiowym. Poprzedni wynosił 52 s. O jakości tego wyniku świadczy fakt, że w historii polskiej lekkoatletyki szybciej jako juniorzy biegali tylko Marek PlawgoJerzy Pietrzyk. Obaj robili to w chwili swoich triumfów: odpowiednio w mistrzostwach świata juniorów i mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej.

Także kilkoro innych zawodników Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego zaimponowało występami. Na nietypowym dla siebie dystansie 600 m Dominik Czaja także wykręcił "życiówkę" - czas 1.23.18.

Stały i systematyczny postęp czyni w rzucie dyskiem młodzików Rafał Rendaszka. Zawodnik ten wygrał konkurs w Gdańsku, ustanawiając jednocześnie nowy rekord życiowy 55.97 m.

Jego koleżanka Izabela Mularczyk, w tej samej konkurencji zdeklasowała rywalki, rzucając na odległość 47.71 m, czyli o 6 metrów dalej niż druga w klasyfikacji zawodniczka. W skoku w dal mężczyzn triumfował Simon Rózga (wynik 6.61 m), w biegu na 110 m ppł juniorów mł. wygrał Michał Galikowski, który dystans pokonał w 15.22 s, co daje mu rekord życiowy. Zawodnik ten pierwsze miejsce zajął również w rzucie oszczepem juniorów mł. - 41.86 m. Triumf zaliczyła również w skoku wzwyż kobiet Ania Zajączkowska - 1.61 m.

Dwa pierwsze miejsca przypadły reprezentantom AZS AWFiS Gdańsk. Na 300 m mężczyzn najszybszy był Tomasz Szmytkowski - 34.64 s ("życiówka"), a rzut oszczepem mężczyzn wygrał Piotr Lebioda - 59.56 m.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Tyle samo zwycięstw zgarnęli lekkoatleci KL Lechia Gdańsk: Wiktor Kujawa (1500 m mężczyzn, 4:18.33, rekord życiowy) oraz Agnieszka Górak (rzut oszczepem kobiet, 41.66 m, rekord życiowy), a także KL Gdynia: Igor Kukiełko (skok o tyczce mężczyzn, 3.80 m) i Agnieszka Kaszuba (skok o tyczce kobiet 3.60 m).

Po jednym złotym medalu dla swojego klubu wywalczyli: Krzysztof Kaszuba (Pomorski Klub Weteranów LA Sopot, rzut dyskiem mężczyzn, 38.80 m), Szymon Rudek (WKS Flota Gdynia, skok w dal młodzików, 6.12 m) i Nikola Sułek (MMKS Gdańsk, pchnięcie kulą młodziczek, 12.53 m).