Szczypiorniści powracają derbami

Rafał Sumowski
24 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
We wrześniowym meczu, który inaugurował rozgrywki I ligi szczypiorniści Kar-Do Spójni Gdynia pokonali gdański SMS. Do rewanżu dojdzie w sobotę w hali przy ulicy Kołobrzeskiej. Najwyżej notowany trójmiejski zespół, Wybrzeże rozgrywki po zimowej przerwie wznowi 3 lutego. We wrześniowym meczu, który inaugurował rozgrywki I ligi szczypiorniści Kar-Do Spójni Gdynia pokonali gdański SMS. Do rewanżu dojdzie w sobotę w hali przy ulicy Kołobrzeskiej. Najwyżej notowany trójmiejski zespół, Wybrzeże rozgrywki po zimowej przerwie wznowi 3 lutego.

Derbowym pojedynkiem wznowią I-ligowe rozgrywki trójmiejscy szczypiorniści. W sobotę o godzinie 16:00 w hali przy ulicy Kołobrzeskiej SMS Gdańsk zmierzy się z Kar-Do Spójnią Gdynia. Wstęp na mecz jest bezpłatny. W pierwszej kolejce po zimowej przerwie pauzować będzie natomiast wicelider tabeli Wybrzeże Gdańsk, które ma dodatkowy tydzień by przygotować się do hitowego starcia z niepokonanym dotychczas KPR Legionowo.

Wybrzeże, które celuje w awans do Superligi, było blisko tego by miniony rok zwieńczyć serią 10 zwycięstw z rzędu. 16 grudnia ta passa skończyła się w Wolsztynie, gdzie gdańszczanie przegrali jedną bramką (czytaj więcej). Zimową przerwę czerwono-biało-niebiescy wykorzystali m.in. na udział w turnieju w Wągrowcu. Tam oprócz porażek z miejscową Nielbą i MMTS Kwidzyn gdańszczanie odnotowali remisy z KPR Legionowo i Gaz-System Pogonią Szczecin.

Szczególnie starcia z zespołami z Superligi (MMTS, Pogoń) były dla podopiecznych Daniela WaszkiewiczaDamiana Wleklaka pożytecznymi sprawdzianami. Szkoleniowcom zależało przede wszystkim na wprowadzeniu do gry powracających po kontuzjach: lewego rozgrywającego Michała Piwowarczyka oraz lewoskrzydłowego Radosława Steege, którzy otrzymali więcej minut niż w ostatnich meczach ligowych.

Z dobrej strony zaprezentował się także 20-letni prawoskrzydłowy Łukasz Naus. Wychowanek Handballtic Gdynia występujący wcześniej w Kar-Do Gdynia z Wybrzeżem trenował od sierpnia, ale ze względu na przeciągające się problemy formalne dopiero teraz będzie mógł zadebiutować w gdańskiej drużynie w meczu ligowym. Do treningów z zespołem wrócił ponadto Krystian Nidzgorski, który tuż przed sezonem doznał kontuzji kolana (czytaj więcej). Występujący na prawym rozegraniu 21-latek zaprezentował się już w ostatnim sparingowym meczu, który Wybrzeże zagrało w czwartek w Kwidzynie - gdańszczanie przegrali 31:40 (16:22) z miejscowym MMTS.

- Rywal z Superligi jest dla nas jeszcze troszkę za silny, co było widać na parkiecie. Zimowa przerwa to nie jest długi okres na przygotowania, ale myślę, że dobrze ją wykorzystaliśmy pracując przede wszystkim nad siłą i kondycją. Wcześniej w Wągrowcu zagraliśmy w miarę poprawnie, ale mamy nadzieję, że forma przyjdzie przede wszystkim na ligę. Nie da się ukryć, że zaczynamy najtrudniej jak to możliwe, bo zespół z Legionowa nie przegrał jeszcze spotkania. Mam jednak nadzieję, że przerwiemy ich passę i zwycięstwo zostanie w Gdańsku - mówi trener gdańszczan Daniel Waszkiewicz.

Już w sobotę o godzinie 16:00 po bardzo udanej pierwszej części rozgrywek z szóstej pozycji w ligowej klasyfikacji rywalizację w 2013 roku rozpoczną licealiści z gdańskiego SMS. Podopieczni Dariusza TomaszewskiegoMarcina Pilcha w sobotę w hali MOSiR przy ulicy Kołobrzeskiej o godzinie 16:00 zmierzą się z Kar-Do Spójnią Gdynia.

Oba zespoły w trakcie styczniowych przygotowań wystąpiły w turnieju o Puchar Prezydenta Elbląga. Nie zmierzyły się tam wprawdzie bezpośrednio, ale lepiej wypadli gdynianie, którzy zajęli drugie miejsce w gronie sześciu drużyn. W dwóch meczach grupowych Spójnia pokonała gospodarzy imprezy oraz Tytanów Wejherowo, przegrywając w finale 22:24 z Warmią Olsztyn. Z kolei SMS najpierw przegrał z Warmią i Pomezanią Malbork, a w meczu o piąte miejsce pokonał 38:22 Tytanów Wejherowo.

- W trakcie przygotowań rozegraliśmy jeszcze mecze testowe z Sokołem Kościerzyna i Tytanem, w których jednak nie liczyliśmy bramek, a zwracaliśmy uwagę na aspekty szkoleniowe. Nie przez cały okres miałem do dyspozycji wszystkich chłopaków, bo niektórzy mieli obowiązkowe wyjazdy na obozy uczelniane, a inni zgrupowania kadry, ale teraz jesteśmy praktycznie w komplecie. Do spotkań w nowym roku podchodzimy ze spokojem, dalej stawiamy na ogrywanie młodych zawodników i zdobywanie przez nich doświadczenia - mówi trener Kar-Do Spójni, Leszek Elbicki, który przejął zespół w listopadzie po trenerze Leszku Biernackim.

W składzie Spójni na mecz z SMS znajdzie się jeszcze Łukasz Wiśniewski, ale na początku lutego czeka go zabieg więzadła, po którym będzie musiał odpoczywać do końca sezonu. Przypomnijmy, że w pierwszym, wrześniowym starciu pomiędzy obiema ekipami skrzydłowy był jednym z najlepszych strzelców swego zespołu. Zdobył pięć bramek, a gdynianie, którzy wyjątkowo rolę gospodarzy pełnili w gdańskiej hali przy ul. Górskiego pokonali licealistów 31:26 (przeczytaj relację).