Zabójczy kwadrans

3 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
W pierwszym kwadransie drugiej połowy akademiczki zdobyły 13 bramek, tracąc tylko jedną i nie było już wątpliwości, która drużyna wygra derby Trójmiasta w ekstraklasie piłkarek recznych. Dablex AZS AWFiS Gdańsk pokonał u siebie Łączpol Gdynia 33:24 (17:15). Dla beniaminka to pierwsza wyjazdowa porażka w tym sezonie.

AZS AWFiS: Sadowska, Mikszto - Wilamowska 10, Naumienko 6, Szwed 2, Chudzik 1, Wojtas 7, Musiał 3 oraz Serwa 3, Kulwińska 1, Knitter, Mielczewska, Białek, Kordunowska.

ŁĄCZPOL: Szywierska, Górecka - Sulżycka 1, Andrzejewska 4, Szejerka 2, Szott, Całużyńska 8, Stachowska 6 oraz Wasak 2, Waldowska, Aleksandrowicz 1, Piewcewicz.

Gdańszczanki prowadziły od początku do końca. Pierwszą bramkę zdobyła Anna Musiał, co nie znaczy, że gdańska skrzydłowa, która szczypiorniaka uczyła się w... Gdyni nie była zestresowana tą konfrontacją. W pierwszej połowie jeszcze dwukrotnie rzucała w... słupek. Po drugiej stronie boiska Małgorzata Sadowska odbierała ochotę do gry innej skrzydłowej. Karolina Sulżycka dwukrotnie nie pokonana "Ryby" w idealnych sytuacjach z prawej strony boiska, przeszła zatem na lewą i też nie dała rady.

W pierwszej połowie gospodynie pięciokrotnie uciekały na odległość czterech bramek. Bardzo dobrze z drugiej linii rzucała Alina Wojtas, miejscowe były też groźniejsze w kontrataku. Jednak Łączpol zawsze wracał do gry. W dużej mierze za sprawą Kamili Całużyńskiej, która do przerwy rzuciła siedem bramek. W końcówce tej odsłony wynik z 12:16 na 15:16 sprowadziła zaś Paulina Wasak, która dała dobrą zmianę.

Między 29 a 38. minutą gdynianki nie zdobyły żadnej bramki! Gdańszczanki za to trafiły w tym okresie aż 9 razy! Ale wynik 25:15 wcale nie był najwyższy tego dnia. Na kwadrans przed końcem Dablex odskoczył na 30:16! Największa była w tym zasługa Lucyny Wilamowskiej. 22-latka z powodzeniem grała tam, gdzie wedle klasycznych reguł powinny błyszczeć leworęczne szczypiornistki. Mieszkanka Sopotu, która zaczynała sportową przygodę w... Gdyni, a od czterech lat gra dla Gdańska jest praworęczna, ale z powodzeniem radzi sobie zarówno na rozegraniu, jak i na skrzydle, umiejętnie zmieniając się i uzupełniając z Oleną Naumienko.

Łączpol otrząsnął się z przewagi miejscowych, gdy w bramce pojawiła się Paulina Górecka. Golkiperka, której dla lata temu nie chciano w Gdańsku, obroniła pięć rzutów z rzędu. W końcówce gdyniankom udało się nieco odrobić straty także z tego względu, że akademicki szkoleniowiec pozwolił się zaprezentować na parkiecie wszystkim zawodniczkom. Jak obwieścił spiker, Agnieszka Białek i Anita Kordunowska zaliczyły debiut w ekstraklasie.

Pomeczowy dwugłos trenerski:

Jerzy Ciepliński (Dablex): - Cały czas wierzyłem, że nasze będzie zwycięstwo, ale jeszcze w przerwie było trochę obaw o wynik. Popełnialiśmy w pierwszej połowie bowiem błędy, po których traciliśmy bramki. Potem zagraliśmy lepiej w obronie i w kontratakach.

Grzegorz Gościński: (Łączpol): - Nasze wcześniejsze wyniki narobiły apetytu na kolejne sukcesy. Jednak dziś przegraliśmy zasłużenie. Popełniliśmy bardzo dużo błędów, pozwoliliśmy rywalkom pociągnąć kontry. Nie potrzebnie śpieszyliśmy się w ataku. W przerwie zespół wyglądał normalnie, nic nie zapowiadało, że przyjdzie aż taki przestój.

Pozostałe wyniki 10. kolejki: Słupia - Piotrcovia Piotrków 16:23 (9:11), SPR Safo Lublin - Start Elbląg 39:28 (19:16), Zgoda Ruda Śląska - Łącznościowiec Szczecin 35:17 (16:9), Ruch Chorzów - Interferie Zagłębie Lubin 24:25 (11:15), Finepharm-Carlos Jelenia Góra - AZS Politechnika Koszalińska 36:30 (20:16).